Dvě školy naráz vás připraví o čas, snad ne o nervy. Ilustrační foto

Dvě školy naráz vás připraví o čas, snad ne o nervy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dvě VŠ najednou změní studenta v řeholníka

  • 33
Studium na dvou vysokých školách se může zdát jako výborný nápad. Ale jen do té doby, než skutečně začnete. Je to řehole. Proto je dobré si vše předem pořádně rozmyslet, zvážit své časové i finanční možnosti.

Někteří studenti začnou navštěvovat dvě vysoké školy hned od začátku. Jiní si přiberou druhou školu až po několika semestrech. Většina volí příbuzné obory, jejichž kombinace se studuje snáze.

Časem uvidím
Za volbou dvou vysokých škol současně bývá mnohdy nerozhodnost studentů. Podají více přihlášek na obory, které je zajímají. Na dva z nich jsou přijati a náhle stojí před rozhodnutím, kterou školu si vybrat.

Začnou proto souběžně navštěvovat obě vysoké s tím, že se teprve časem rozhodnou, ve kterém oboru pokračovat.

"Tato cesta nikam nevede," vysvětluje vysokoškolská pedagožka a psycholožka Eva Bedrnová. "Pokud do toho student jde jen proto, aby to zkusil, většinou skončí již po prvním semestru," dodává.

To byl i případ Martiny Vopálenské, která začala studovat dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a zároveň výtvarné umění na Vysoké škole umělecko-průmyslové.

"Oba obory mě velmi lákaly a myslela jsem, že je společně zvládnu. Brzy jsem to však vzdala," říká s trochou lítosti.

Z praxe pracovníků studijních oddělení vysokých škol vyplývá, že stejně dopadnou téměř tři čtvrtiny vysokoškoláků, kteří zahájí studium dvou oborů současně.

Rozšířit si obzory
K rozhodnutí studovat dvě vysoké školy však mohou vést i zcela jiné důvody.
"Začal jsem studovat Elektrotechnickou fakultu na Vysokém učení technickém v Praze. Po dvou letech jsem si chtěl rozšířit obzory i jiným směrem. Proto jsem se přihlásil na podnikatelskohospodářskou fakultu na Vysoké škole ekonomické," popisuje svoji motivaci ke studiu druhé školy Tomáš Jörg.

KLADY
- komplexnější vzdělání
- mnohostrannější pohled na svět
- širší pracovní uplatnění
- mnohem více kontaktů
- uznání okolí

ZÁPORY
- ke studiu na dvou VŠ potřebujete silnou vůli a sebekázeň
- studium pohltí veškerý čas - nebudete se moci věnovat svým přátelům ani zájmům
- je třeba počítat s tím, že budete kupovat dvoje skripta
- budete potřebovat dobré spolužáky, kteří vám půjčí své zápisky z přednášek
- vstřícnost a ohledy ze strany profesorů nečekejte
- termíny zkoušek je těžší zkoordinovat
- získáte širší vzdělání, ale ani jednu školu nebudete zvládat perfektně
- možnost přivýdělku bude z časových důvodů značně omezená
- na návštěvy rodiny vám zbude mnohem méně času než ostatním studentům

"Každý obor mi dal něco jiného. Poznal jsem úplně odlišné typy lidí, naučil se plánovat svůj čas a získal širší pohled na svět. I když jsem druhou školu nedokončil, byla to dobrá zkušenost."

Dobře naplánovaný rozvrh podmínkou
"Studium dvou škol je cestou pro ty, kteří mají dobře promyšlené, čeho chtějí dosáhnout, umějí se učit i plánovat svůj program," uvádí Eva Bedrnová.

Studium je totiž náročné především na čas. Rozvrh přednášek na jednotlivých fakultách se v mnoha případech překrývá. Pak je nutné rozhodovat, kterou přednášku nebo cvičení navštívit a co je možné vynechat s tím, že si výklad doplníme ze zapůjčených poznámek nebo se látku doučíme samostatně ze skript.

Je třeba se smířit s tím, že ani jeden z oborů není možné studovat perfektně. Vše se zvládnout nedá.

"Při studiu dvou škol zapomeňte na jedničky. Mnohem důležitější je žádnou zkoušku neopakovat. Zkouškové období je i tak mnohem delší než u běžného studia," vysvětluje Tomáš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video