Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dvě třetiny porotců v Británii nevědí, o čem mluví soudce, ukázala studie

  • 3
Vinen nebo nevinen? Až dvě třetiny britských porotců z lidu často váhají s konečným verdiktem u kriminálních případů, neboť nerozuměli výrokům soudce a právníků. Alarmující zjištění odhalila studie londýnské univerzity, podle níž porotci často hledají "svůj proces" na internetu, aby jednání pochopili.

Ve středu zveřejněná studie profesorky Cheryl Thomasové z britské University College London podle odborníků zřejmě přispěje ke změně tamního justičního systému v případě kriminálních zločinů.

V téměř devadesátistránkové zprávě Are Juries Fair? (Jsou porotci fér?) totiž profesorka na základě rozhovorů s více než osmi stovkami členů soudních porot zjistila, že celé dvě třetiny z nich dění v soudní síni příliš nerozumí a většina by uvítala psané instrukce.

"Myslím, že se soudci budou muset naučit předávat více napsaných poznámek a instrukcí ke všem druhům případů," uvedl soudce Keith Cutler z Winchesteru. "A to i v případech vražd či defraudací," citoval Cutlera britský list The Guardian.

SOUDNÍ POROTA

- Je orgán trestního soudu v angloamerickém právním systému.

- V Británii je většinou 12členná a porotcům musí být mezi 18 a 75 lety.

- Rozhodují hlavně při souzení kriminálních zločinů.

Zdroj: Wikipedia

Návrh na písemné instrukce vítají i další odborníci. "Vliv internetu vytváří generaci, která potřebuje získávat nové informace spíše prostřednictvím obrazovky, než si je vyslechnout v soudní síni," citoval v této souvislosti dva roky starý výrok soudce z Draycote v regionu Midlandsho britský deník The Daily Telegraph.

Internet také podle výzkumu mnoha porotcům pomáhá s pochopením "jejich procesu". Nejméně jeden z deseti si soukromě dohledává informace a výroky, které zazněly v soudní síni.

Studie, která zhodnotila údaje z více než 69 tisíc případů z posledního roku a půl, se zabývá i některými sociologickými aspekty. Kupříkladu uvádí, že muži průměrně svůj názor na obžalovaného mění méně než ženy, a to i po předložení nových důkazů.

Zjistilo se také, že na některých místech Velké Británie jsou porotci přísnější než na jiných. Například u královského soudu v Harrow si obžalovaní vyslechnou konečný rozsudek "vinen" téměř o 75 procent častěji, než třeba u soudu v Prestonu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video