Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička promlouvá ke svým příznivcům při...

Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička promlouvá ke svým příznivcům při únorových demonstracích v Praze. | foto: Petr Topič, MAFRA

Čechů odmítajících uprchlíky je opět víc. Téměř dvě třetiny, ukázal průzkum

  • 186
Čím dál více Čechů nesouhlasí s přijímáním uprchlíků, kteří přicházejí z válečných zón. Podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se jedná již o 65 procent občanů. O pět procent více než v prosinci, o patnáct víc než v září. Trvalé přijetí běženců podporují jen tři procenta obyvatel.

Během lednového sociologického šetření se CVVM zaměřilo na několik otázek souvisejících s uprchlickou krizí, přičemž se jednalo především o otázku přijímání uprchlíků z válečných zón.

Pokud jde o válečné uprchlíky, 65 procent české populace odmítá jejich jakékoli přijímání. Necelá třetina je pak ochotna tyto lidi přijmout do doby, než budou schopni vrátit se zpět. Jen 3 procenta obyvatel pak je pro jejich trvalé usídlení v Čechách.

Oproti podobnému šetření ze září výrazně vzrostl počet lidí, kteří přijímání běženců odmítají. Konkrétně se jedná o rozdíl ve výši patnácti procent. Podíl občanů, kteří jsou ochotni uprchlíky přijímat, oproti záři naopak o třináct procentních bodů poklesl, uvádí CVVM.

Z průzkumu také vyplývá, že poněkud vstřícnější k přijímání běženců z válečných oblastí jsou převážně lidé inklinující ke středopravé politice.

Výrazně nižší nevoli s přijímáním běženců z válečných oblastí můžeme vidět jak v Polsku (53 procent občanů), tak také v Maďarsku (32 procent občanů).

Uprchlíci jsou hrozba

Samotný průzkum se také zaměřil na otázku nakolik občané vnímají uprchlickou vlnu jako bezpečnostní riziko. Z výsledku vyplývá, že 81 procent respondentů shledává uprchlickou krizi bezpečnostním rizikem vzhledem k České republice, 91 procent vzhledem k Evropské unii a 83 procent v globálním měřítku.

V tomto ohledu je však postoj české veřejnosti poměrně konstantní. Výsledky podobného průzkumu z prosince loňského roku byly prakticky totožné.

Enormní je také zájem společnosti o tuto problematiku. Z průzkumu vyplývá, že se o aktuální vývoj uprchlické krize zajímá celých 78 procent respondentů. Pro srovnání, o dění na Ukrajině v současné době projevuje zájem 43 procent Čechů.

Graf ukazující postoj české veřejnosti k přijímání uprchlíků z válečných zón v průběhu posledních pěti měsíců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video