69 procent lidí si přeje změnit sestavu ve Strakově akademii.

69 procent lidí si přeje změnit sestavu ve Strakově akademii. | foto: Petr Novotný

Dvě třetiny Čechů chtějí změnu vlády

  • 307
Jaké změny si lidé nejvíce přejí v roce 2006? Nejčastěji by chtěli vyměnit současnou vládu. Přejí si to dvě třetiny obyvatel země. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro MF DNES, která se zeptala 513 lidí, co očekávají v novém roce.

Touha téměř 69 procent lidí po nové vládě může být půl roku před červnovými volbami varováním pro premiéra a lídra ČSSD Jiřího Paroubka. A naopak povzbuzením pro lídra opoziční ODS Mirka Topolánka.

"Varuji před optimismem. V Německu také lidé chtěli změnu, ale volby skončily remízou. Lidé, kteří chtějí změnu, nakonec nemusí přijít k volbám," říká politolog Ladislav Mrklas ze společnosti Cevro, která školí politiky ODS.

Třebaže je Václav Klaus trvale nejpopulárnějším politikem, čtvrtina lidí mu nemůže přijít na jméno a chtěla by prezidenta vyměnit. Nejčastěji lidé starší šedesáti let a obyvatelé menších měst.

47 % nové auto, 8 % nového partnera
Nejvíce změn v roce 2006 si přejí lidé s platem mezi 10 až 14 tisíc korun hrubého. Právě oni nejvíce chtějí v novém roce najít lepší zaměstnání a pořídit si nové bydlení i auto. Jako by chtěli svůj život "nakopnout" a zařadit se na sociálním žebříčku o stupínek výš, do kategorie "průměrná mzda osmnáct tisíc", již už mají na dohled.

Zjistil to průzkum agentury Median pro MF DNES mezi 513 respondenty. Po změně vlády (kterou chtějí dvě třetiny lidí) nejvíce lidí touží po novém automobilu. Chce ho 47 procent lidí, vůbec nejvíce však právě ti se zmíněným platem - 57 procent.

Už loni auto vyměnilo čtvrt milionu lidí, polovina si koupila nové, polovina ojeté. Letos o jeho pořízení sní, pokud jde o věk, hlavně lidé mezi 20 až 29 lety.

Větší plat, ať je na splátky
Z touhy lidí se mohou radovat banky, které lidem na splnění snů půjčují. Loni to jen na nákupy bylo rekordních sto miliard korun.

I další touha souvisí s půjčováním peněz - bydlení, které by chtěl letos vyměnit každý třetí člověk. Nejčastěji opět lidé s uvedeným platem 10 až 14 tisíc a také lidé z větších měst. Už loni si vzalo hypotéku čtyřicet tisíc rodin.

Po novém domově touží nejvíc třicátníci, jako třeba Alena Hlavinková z Českých Budějovic. "Bydlím v panelákovém bytě se synem a manželem, a proto bych chtěla změnit bydlení. Ale vím, že to příští rok určitě nebude, protože zatím máme parcelu a vymýšlíme způsob financování rodinného domku," říká jedenatřicetiletá žena.

Každý z těch, kdo chtějí v roce 2006 nové bydlení i automobil, ví, co je k tomu nezbytné: změnit práci a vydělávat více peněz, aby bylo na splátky hypotéky či leasing. Zaměstnání by ráda změnila necelá třetina lidí. Nejčastěji opět lidé s platem 10 až 14 tisíc korun a vyučení. Naopak docela spokojení se současnou prací jsou vysokoškoláci.

Nejchudší by měnili nejmíň
Možná to bude překvapení: nejspokojenější se svým dosavadním místem jsou lidé s nízkým platem do 7500 korun, se základním vzděláním a obyvatelé venkova. Přitom šťastní jsou nejen pokud jde o práci, čtvrtina z nich by neměnila v roce 2006 z nabízených možností vůbec nic.

"Já bych neměnil nic z uvedeného. Přál bych si, aby lidé neblbli a nebrali si tolik půjček, které pak nemohou splácet," souhlasí Milan Poptík z Pardubic.

Stejně tak teenageři - rovněž každý čtvrtý mladík nebo slečna mezi 15 až 19 lety by neměnil a je spokojený s dosavadním životem.

V zemi, kde rozvodem končí každé druhé manželství (což je po USA, Rusku a Dánsku nejhorší číslo na světě), snad už ani nemůže překvapit přání osmi procent lidí, kteří by změnili svého partnera. A pozor, častěji by se současného manžela zbavily ženy. O výměně partnerů uvažují lidé mezi 30 až 39 lety, což je v souladu se statistkami: průměrný věk při rozvodu je 37 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video