Jedna, možná i dvě. Tělesně postižení by podle navrhovaného zákona měli mít více sKaret. Ilustrační snímek

Jedna, možná i dvě. Tělesně postižení by podle navrhovaného zákona měli mít více sKaret. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Jedna sKarta nestačí. Postižení budou mít dvě, navrhuje ministerstvo

  • 72
Ministerstvo práce chce kvůli výhradám ombudsmana či úřadu pro ochranu osobních údajů zavést druhou sKartu pro postižené. Jedna by sloužila k placení, druhá jako průkazka tělesně postiženého. Vyplývá to z návrhu tezí pro chystané změny zákonů. Rada postižených nesouhlasí a žádá úplně zrušení sKaret. Třeba nevidomí by mohli mít problém karty rozlišit.

Sociální karty nahrazují u handicapovaných dosavadní průkazy tělesně postižených. Obsahují tedy další údaje a lidé je ukazují třeba při žádostech o přidělení parkovacího místa či o uznání jiných výhod, k žádosti musejí přiložit i kopie karty. Podle nynějších pravidel by tak předávali sKartu platební. To kritizoval ombudsman, ochránci soukromí i rada postižených.

Podle návrhu zákon stanoví, že pokud bude postižený chtít sKartu používat jako platební, bude moci požádat úřad práce ještě o vydání základní sociální karty. "Navrhuje se řešení založené na možnosti volby osoby se zdravotním postižením, aby v případě, kdy odmítne kumulaci funkcí (průkazka a placení), byly vydány karty dvě," uvádí ministerstvo v návrhu.

Národní rada osob se zdravotním postižením nesouhlasí ani s touto úpravou a lidem radí sociální karty od úřadů vůbec nepřebírat.

"Sociální karta je podle nás nadbytečná. Nesouhlasíme s ní jako s takovou," řekl dnes ČTK šéf rady Václav Krása. Podle něj je karta jako průkazka zbytečná v době zavádění elektronických občanských průkazů. Některým postiženým navíc jakákoliv další karta ztěžuje situaci, třeba nevidomí by si mohli obě plastikové karty plést, popsal Krása.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video