Dvě mocnosti uzavřely konzuláty v Pákistánu

  • 22
USA z bezpečnostních důvodů uzavřely svůj konzulát v jihopákistánském městě Karáčí. V sobotu má totiž začít proces se třemi islámskými radikály obviněnými z červnového teroristického atentátu na ambasádu. Před budovou zemřelo dvanáct lidí. Útočníkům hrozí trest smrti. Nedávno uzavřela svůj konzulát i Francie.

"Konzulát zastavil na neurčito všechnu činnost z bezpečnostních důvodů," řekl zástupce amerického zastupitelského úřadu, který nechtěl být jmenován.

Rozhodnutí se dozvěděli zaměstnanci ambasády v Karáčí v pondělí ráno. "Zároveň jsme jim sdělili, aby na další pokyny počkali doma," dodal konzulární úředník.

Konzulát v Karáčí uzavřela už 24. července Francie, a to také z obav o bezpečnost. Pracovníci francouzské ambasády od té doby pracují v lépe střeženém konzulátu Velké Británie.

Za uzavřením úřadu mohou být obavy z nepokojů během začátku soudu se třemi islámskými radikály obviněnými z atentátu před konzulátem 14. června. Obviněným hrozí trest smrti.

Při útoku pomocí automobilu s výbušninou zemřelo dvanáct Pákistánců a dalších víc než 40 lidí bylo zraněno. Při přechozím pumovém útoku v Karáčí 8. května zemřelo 11 Francouzů a tři Pákistánci.

Američané dočasně uzavřeli své diplomatické mise v celém Pákistánu už bezprostředně po červnovém atentátu. Nefungovalo americké velvyslanectví ani americké středisko v Islámábádu, stejně jako konzuláty v Láhauru a Péšávaru.

Důvodem červnového atentátu mohl být tlak USA na pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, aby zamezil pronikání muslimských radikálů do indické části Kašmíru.

Američané podezřívali Al-Kajdu
Na vyšteřování červnového útoku před americkou ambasádou se podíleli také agenti FBI, přizvaní pákistánskou policií. Skupina vyšetřovatelů prohledala trosky konzulátu USA a rozjela rozsáhlou pátrací akci. Škody na budově byly tak veliké, že policisté jen ztěží objevovali stopy, směřující k pachatelům.

Vyšetřovatelé se zabývali hypotézou, podle níž mohla být nálož ukryta ve voze autoškoly a odpálena na dálku. V době výbuchu v autě byl instruktor a tři ženy. Bombu prý mohl dát do vozu někdo, kdo věděl, že instruktor kolem konzulátu pravidelně projíždí. Policie se nejprve domnívala, že šlo o sebevražedný útok.

Američané podezřívali z atentátu teroristická síť Al-Kajda, ale nepodařilo se najít žádný důkaz. Pákistánská policie však možnost nevyloučila. Několik pákistánských skupin má totiž na Al-Kajdu napojení. Policie pátrala i v řadách fundamentalistických islámských skupin a vyslýchá jejich členy, kteří jsou ve vazbě.

K útoku se přihlásila dosud neznámá skupina Al-Kanún (zákon). V ručně psaném prohlášení v urdštině, který byl předán sdělovacím prostředkům v Karáčí, se uvádí, že "Amerika, její spojenci a otročící vládci v Pákistánu by měli být připraveni na další
útoky". Al-Kanún tvrdí, že incident je teprve počátkem jeho činnosti. Policie bere prohlášení vážně.

Výbuch zníčil část konzulátu
Výbuch ve čtvrt na dvanáct místního času (7:15 SELČ) zničil část zdi konzulátu, rozbil okna na diplomatickém zastoupení a na nedalekém hotelu Marriott. Poškodil také nejméně 20 aut. Exploze vytvořila kráter hluboký asi 1,5 metru. Nálož byla ukrytá v bílé dodávce, kterou výbuch odhodil na druhou stranu ulice.

Policie oblast uzavřela, na místo přispěchaly záchranné týmy a sanitky převážely zraněné do nemocnic. Svědkové prohlásili, že do vzdálenosti 100 až 200 metrů kolem místa výbuchu viděli rozmetané části lidských těl. Jeden z mrtvých je Pákistánec v civilu, který byl příslušníkem ostrahy konzulátu. Zabiti byli také čtyři pákistánští policisté, jeden kolemjdoucí muž, dvě neidentifikované ženy a sebevražedný útočník. Ze čtyř zraněných je 26 ve vážném stavu.

Mluvčí amerického prezidenta Ari Fleischer atentát ostře odsoudil a prohlásil, že jde o živou připomínku toho, že USA jsou stále ve válce s teroristy, kteří využívají všech možných prostředků k tomu, aby uškodili nejen Američanům. "Ve voze byla nastražena puma, ale nevíme, zda vozidlo bylo zaparkováno nebo jelo," prohlásil šéf místní policie Tárik Džamil.

Příslušník soukromé ostrahy Šaríf Adžnabi v době výbuchu seděl v nedalekém parku. "Slyšel jsem ohlušující výbuch. Všude byl kouř," prohlásil. "Za chvíli jsem uviděl mužské tělo letět ve vzduchu a dopadnout vedle mne. Byl těžce zraněn. Zemřel dřív, než jsme mu mohli dát vodu nebo poskytnout lékařskou pomoc. Byl to děsivý výjev," dodal.

Útoky na západní země
Exploze u amerického konzulátu v Karáčí je již čtvrtým teroristickým útokem, jehož terčem se letos v Pákistánu stali občané západních zemí. V květnu při sebevražedném pumovém útoku před hotelem Sheraton v Karáčí zemřelo 11 Francouzů a dva Pákistánci.

Ačkoli se tehdy k útoku nikdo nepřihlásil, pákistánská policie z odpovědnosti podezírala teroristickou síť Al-Kajda Usámy bin Ládina.

V lednu byl v Karáčí unesen a později zavražděn americký novinář Daniel Pearl. Páteční bombový útok byl proveden den poté, co Pákistán navštívil americký ministr obrany Donald Rumsfeld, který usiloval o zmírnění napětí vládnoucího mezi Pákistánem a Indií kvůli Kašmíru.

Výbuch před americkým konzulátem v Karáčí, pátek 14. června.

Výbuch před americkým konzulátem v Karáčí, pátek 14. června.

Výbuch před americkým konzulátem v Karáčí, pátek 14. června.

Výbuch před americkým konzulátem v Karáčí, pátek 14. června.

Výbuch před americkým konzulátem v Karáčí, pátek 14. června.

Výbuch před americkým konzulátem v Karáčí, pátek 14. června.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video