Soukromá škola a fakulta Baťovy univerzity spolupracují. Ilustrační foto

Soukromá škola a fakulta Baťovy univerzity spolupracují. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dvě filmové školy ve Zlíně překvapí i místní

Když se Zlíňana zeptáte, jestli ví, že jsou v jeho městě dvě školy, kde se dá studovat filmové řemeslo, málokdo vám - pokud to zrovna není filmař - odpoví kladně. Spíš v tom bude mít, jak se lidově říká, "guláš". A už vůbec zřejmě nebude vědět, že v tomto směru je Zlín téměř raritou.

Spolu s jihočeským Pískem je totiž, s výjimkou Prahy, jediným městem v Česku, které má dvě filmově zaměřené školy. Mladí filmaři si mohou vybrat mezi soukromou Filmovou školou Zlín a Univerzitou Tomáše Bati. Přitom obě školy nabízejí v podstatě totožné obory.

Slavná tradice
Zlín má dlouhou a slavnou filmařskou tradici. Filmové ateliéry vznikly na kudlovském kopci už ve třicátých letech minulého století a za jejich sedmdesátiletou éru se tady vystřídala řada dnes už proslulých filmařů. Snad každý zná jména jako Hermína Týrlová, Karel Zeman, Břetislav Pojar nebo Josef Pinkava. Ve Zlíně se také každoročně koná dětský filmový festival, který se stal pojmem nejen u nás, ale i ve světě.

Filmová škola funguje ve Zlíně od roku 1992. Studenti si mohou vybrat mezi dvouletým nebo tříletým denním studiem, a to podle oboru, kterému se chtějí věnovat. Dvouleté vyšší odborné studium nabízí obory produkce a režie, animace a obraz a zvuk, tříletý bakalářský program je určen zájemcům o studium klasické animované tvorby. Tento obor je ovšem specifický, protože v něm filmová škola spolupracuje se zlínskou univerzitou.

"Je to program obou škol. Klasickou animaci vyučují pedagogové naší školy, ale je garantován univerzitou. Student je pak absolventem obou škol," říká zástupkyně ředitele Filmové školy Zlín Hana Auerová.

"Klasická animace totiž potřebuje určité zázemí a techniku, a ta je právě na ateliérech, proto se vyučuje tady," dodává Auerová. Pro uchazeče je důležitý fakt, že pokud chce studovat zrovna tento obor, podává si vysokoškolskou přihlášku, kterou ale musí poslat nikoli na univerzitu, ale na filmovou školu.

Na Univerzitě Tomáše Bati mohou mladí adepti studovat filmové řemeslo v Ústavu animace a audiovize Fakulty multimediálních komunikací. Ateliér animované tvorby ve Zlíně funguje od roku 1997 a nabízí výuku široké škály animačních technik. Studenti se tady například naučí, jak vyrobit znělku, hudební klip či autorský film, naučí se ale i dramaturgicky a scenáristicky zpracovat látku a dovést ji do konečného tvaru.

Výuka se orientuje především na moderní technologie a postupy, ale i animaci klasickou. Obor audiovizuální tvorba fungující od roku 1998 vychovává producenty, scenáristy, režiséry, kameramany, ale i zvukaře a střihače a připravuje absolventa na práci v televizi, v reklamě, ale i mnoha dalších oborech.

Filmařů jako hub po dešti
Nabízí se otázka, jestli si obě školy nekonkurují a zda jejich absolventi najdou uplatnění. "Univerzitu vnímáme jako našeho silného partnera. Co se týče uplatnění absolventů, to je v současné době širší, než by se na první pohled zdálo. Vznikla řada nových digitálních televizí, natáčí se nové seriály, zájem je patrný i od produkčních a postprodukčních společností. Jen od začátku ledna 2007 školu kontaktovaly čtyři společnosti, že by měly zájem o naše absolventy," říká Hana Auerová z filmové školy.

"Třeba animátoři to nemají lehké, ale tento dojem jsem měl i po revoluci v devadesátých letech. Uplatnění závisí na samotném jedinci, jak si vytvoří svou databázi informací, ale i na tom, jaké má znalosti v oboru. Za všechny mohu uvést našeho úspěšného absolventa Jakuba Krompolce, který pracuje v renomovaném londýnském studiu Moving Picture Company," říká vedoucí ateliéru animace zlínské univerzity, akademický malíř Michal Zeman.

A co si Michal Zeman myslí o tom, zda si školy konkurují? "S filmovou školou spolupracujeme, takže nevidím důvod, proč bychom si měli konkurovat," dodává.

V uplatnění mladým filmařům pomáhají i Ateliéry Bonton Zlín, v jejichž areálu se nachází filmová škola.

"Studenty sledujeme a ty nejtalentovanější po absolutoriu oslovujeme. Nakonec proto zde škola byla založena. Tento původní záměr se daří a převážná většina absolventů se zcela bezproblémově uchytila nejen u filmu, ale i v televizi," řekl před časem ředitel ateliérů Zdeněk Skaunic.

Ateliéry mladé filmaře podporují i v případě, že si chtějí založit vlastní produkční firmu. "Důležité je, aby zůstali v oboru a ve Zlíně," uvedl Skaunic.

Příkladem takové spolupráce je společnost SP2, která má na kontě řadu projektů, například animovaný večerníček Krysáci nebo nejnověji klip pro známé autorské hudební duo Hapka-Horáček. Ve společnosti SP2 pracuje hned několik absolventů zlínské soukromé filmové školy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video