Jedno z aut, které skupina zlodějů ukradla, policisté našli odstavené.

Jedno z aut, které skupina zlodějů ukradla, policisté našli odstavené. | foto: Policie ČR

Dva zloději luxusních aut stráví ve vězení sedm let, třetí má podmínku

  • 6
Dva členové zlodějského gangu, který v Česku, Německu a na Slovensku kradl luxusní vozy BMW, stráví ve vězení sedm let. Třetí komplic vyvázl s podmínkou. Muže, kteří mají na svědomí krádež sedmnácti aut v hodnotě 22 milionů, potrestal soud ve Zlíně. Právě zdejší policisté loni sérii krádeží ukončili, když zloděje vypátrali a pozatýkali.

Gang ukradl od září 2009 do července 2010 sedmnáct aut, nejčastěji BMW X5 a X6. Vozy mizely v Česku, na Slovensku i v Německu.

Hlavou skupiny byl podle obžaloby dvaatřicetiletý podnikatel Roman Šváb. Společně s ním byl na sedm let odsouzený i stejně starý Jiří Janek. Třetím potrestaným je šestatřicetiletý pracovník ochranky Patrik Bednář.

Právě on byl důležitou postavou celého případu, protože u soudu ve Zlíně všechny krádeže přiznal. Popsal, že se k nim nechal zlákat, aby mohl splatit dluh za vlastní automobil, který od známého koupil za půl milionu, ale nakonec neměl na zaplacení, takže kývl na jeho nabídku, aby si dluh "odpracoval" krádežemi.

Zloděj: Kradl jsem auta, abych splatil dluh za to své

Jeho spolupráce byla při vyšetřování případu velmi důležitá. Podle státního zástupce se totiž vyjádřil i ke skutkům, ke kterým policisté neměli na začátku trestního řízení dostatek důkazů.

Zbývající dva obžalovaní vinu naopak připouštěli pouze částečně nebo vůbec - jeden přiznal účast na třech krádežích, druhý tvrdil, že o ničem neví.

Výrazně pomohl policii, dostal za to mimořádně mírný trest

Právě za podíl na objasnění rozsáhlé série krádeží a usvědčení spolupachatelů tak Bednář dostal výrazně mírnější trest. Na rozdíl od kompliců, kteří podle verdiktu skončí za mřížemi, vyvázl s tříletým trestem s podmínkou a zkušební dobou pět let. Výši a způsob výkonu Bednářova trestu soudci velmi zvažovali.

"Soud při úvahách vycházel z toho, že dá určitý signál pro pachatele trestné činnosti. Převážilo to, aby ti, kteří budou spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, měli vědomí, že na této spolupráci oni mohou vydělat. Tedy, že když rozkryjí činnost organizovaných skupin, jejich trest bude vždy podstatně nižší," citovala ČTK předsedu senátu Radomíra Koudelu.

V kauze jsou samostatně stíháni ještě dva další muži. Devětadvacetiletý Tomáš Dostál byl již dříve v Kroměříži odsouzen na 4,5 roku do vězení, čtyřiapadesátiletého Miroslava Reháka hledá policie na Slovensku.

Šváb i Janek se proti trestům hned v soudní síni odvolali, to samé udělal i státní zástupce, který pro oba žádá ještě o rok delší pobyt ve vězení. Naopak v případě Bednáře už je rozsudek pravomocný.

Zloději po krádežích testovali, jestli je někdo nesleduje

Zloději si auta vždy pečlivě vytipovali. "Při odcizení používali speciální elektronické programovací zařízení," řekl už během procesu státní zástupce Roman Kafka.

Zkušení zloději po odcizení vozu obvykle ještě sledovali, zda naváděcí modul, kterým byly luxusní vozy vybaveny, nepřivábil pronásledovatele. "Proto v některých případech odcizená auta vzápětí po krádeži odstavili. Chtěli otestovat, jestli je někdo s pomocí naváděcího systému nesleduje," uvedl Kafka.

Když se zloději po nějakém čase ujistili, že k ukradenému BMW nikdo nepřijel, nasedli a pokračovali v cestě. Jak si s naváděním poradili dále, policie nezkoumala.


Video