Státní zástupkyně Brigita Bilíková čte obžalobu v kauze žhářského útoku ve Vítkově

Státní zástupkyně Brigita Bilíková čte obžalobu v kauze žhářského útoku ve Vítkově | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dva svědky v kauze Vítkov čeká stíhání za propagaci nacismu

  • 143
Dvěma svědkům v kauze Vítkov hrozí trestní stíhání. Policie u nich našla věci podporující rasovou nesnášenlivost a myšlenky nacistického Německa. Svědci Marek Kuděla a Tomáš Vassiov původně patřili do okruhu podezřelých ze žhářského útoku na romskou rodinu, policie jim ale podíl na činu neprokázala.

Státní zástupkyně Brigita Bilíková uvedla, že podnět na zahájení trestního stíhání Vassiova a Kuděly bude následovat po vynesení prvního rozsudku vítkovské kauzy. "Nyní by to bylo obtížné. Zadržené předměty jsou součástí spisového materiálu a bylo by složité je vyčlenit," vysvětlila žalobkyně.

Vassiov patří mezi přední opavské neonacisty a v minulosti se několikrát dostal do problémů se zákonem. Soudy ho trestaly už čtyřikrát, například za napadení tří Romů v Ostravě dostal pětiletý trest.

Ve vězení strávil tři roky a dostal se ven na podmínku. Pokud nad ním soud vynese verdikt za přechovávání věcí s neonacistickou tematikou, bude si muset odpykat i zbytek trestu. Zločinu se totiž dopustil v podmínce.

Žháři zaútočili na domek ve Vítkově 19. dubna 2009. Tehdy dvouletá Natálka utrpěla těžké popáleniny a byla v bezprostředním ohrožení života kvůli popáleninovému šoku, selhávání ledvin a otravě krve.

Policie loni v srpnu zatkla celkem 12 pravicových extremistů, o kterých se domnívala, že mají s kauzou Vítkov spojitost. Nakonec ji prokázali jen čtyřem. Na lavici obžalovaných usedl David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru. Za pokus o rasově motivovanou vraždu mohou dostat i výjimečný trest či doživotí.

V autě si zpívali neonacistické skladby

Proces s vítkovskými žháři nyní pokračoval přehráváním záznamů hovorů mezi obžalovanými a jejich přáteli. Policisté je pořídili během sledovací akce nazvané Vítek. Vinou nízké kvality nahrávky a technického zařízení v jednací síni ale slovům rozumět nebylo, nicméně na jednom záznamu se zřejmě Lukeš dalšímu opavskému neonacistovi k účasti na útoku přiznal. Na dalším pak zase sledovaná skupina za jízdy autem zpívá německé a neonacistické skladby.

Čtveřice se v minulosti netajila sympatiemi k pravicovým radikálům, část z nich přímo pomáhala organizovat jejich akce. Z dosavadního líčení vyplynulo, že zápalné lahve vhodila do domu trojice Cojocaru, Müller a Vaculík. Jaromír Lukeš řídil auto a podle obžaloby byl organizátorem akce. Obžalovaní nebo jejich advokáti se snaží přesvědčit soud, že dům vypadal jako neobydlený.

Mnozí z jejich známých policii vypověděli, že se o útoku a jeho aktérech dozvěděli krátce po samotném činu. Obvinění za jeho neohlášení jim ale nehrozí. Všichni tvrdili, že se báli vlastního trestního stíhání i odplaty žhářů. U některých navíc existovalo silné podezření, že o přípravě žhářského útoku věděli předem. To se ale nepodařilo prokázat.

,

Video