Předvolební speciál Václava Moravce vysílá v úterý večer ČT24 ze Zlína. A průzkum pro tento pořad ukázal odlišné odhady oproti číslům zveřejněným před pár dny Českým rozhlasem.

Předvolební speciál Václava Moravce vysílá v úterý večer ČT24 ze Zlína. A průzkum pro tento pořad ukázal odlišné odhady oproti číslům zveřejněným před pár dny Českým rozhlasem. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Dva průzkumy ve Zlínském kraji se dost liší. Komu před volbami věřit?

  • 41
Překvapivé změny přinesl nejnovější předvolební průzkum pro Českou televizi. V krajských volbách by podle něj nejvíc hlasů dostala ČSSD, za ni se vyhoupli komunisté. Oproti nedávným číslům Českého rozhlasu jsou na tom hůř ODS, lidovci a Starostové s TOP 09.

Kdyby se v tuto chvíli konaly krajské volby, do kterých zbývá necelý měsíc, vyhráli by je sociální demokraté spolu s komunisty. Kdyby se ale konaly volby už před dvěma týdny, byli by komunisté až pátí. A první dvě strany by byly ČSSD a ODS.

Tak moc se od sebe liší dva předvolební průzkumy, které si zadala veřejnoprávní média před svými debatami s kandidáty na hejtmana Zlínského kraje.

Rozdílné průzkumy před krajskými volbami
StranaČRoČTrozdíl
ČSSD21,3 %23 %+1,7 %
KSČM11,6 %16 %+4,4 %
ODS20,6 %15,6 %-5 %
KDU-ČSL12,5 %11,5 %-1 %
STAN/TOP0912,1 %7,5 %-4,6 %
Zemanovci4,3 %6 %+1,7 %
Nezávislí4,6 %4 %-0,6 %
Zdroj: průzkumy agentury ppm factum research pro Český rozhlas a agentur STEM/MARK a SC&C pro Českou televizi.

Nejprve zveřejnil předvolební odhad Český rozhlas, pro který průzkum zpracovala agentura ppm factum. Česká televize pro svůj průzkum zaměstnala dvojici agentur - SC&C a STEM/MARK.

A rozdílná čísla překvapila. Není to ale jen specifikum Zlínského kraje.

"Oproti průzkumu Českého rozhlasu se lišíme téměř v každém kraji," přiznala Jana Hamanová, ředitelka výzkumu SC&C. "Je to zřejmě výpočtem volebního modelu," doplnila.

Komunisté posilují. Díky nespokojenosti, tvrdí

Ať jde o úspěch a zvýšení preferencí, nebo naopak o pokles, lídři největších stran v kraji se při studiu průzkumů vzácně shodují: chce to klid.

"Není potřeba stahovat kalhoty, když volby jsou ještě daleko," poznamenal lídr ODS a náměstek hejtmana Libor Lukáš.

Právě strana, kterou vede do voleb, si při porovnání srpnového průzkumu pro Český rozhlas a zářijového pro Českou televizi pohoršila o víc než pět procent a je až třetí za komunisty.

"Rozdíl je zřejmě daný tím, že agentury použily různé metody, jinak si to neumím vysvětlit. Ale je to jen jeden výzkum z mnoha, velké závěry bych z toho nedělal," zůstal Lukáš nad věcí.

Podobný přístup má i lídr Starostů a TOP 09 Petr Gazdík. "Průzkumům obecně příliš nedůvěřuji už proto, že se jeden od druhého tolik liší. Přesto doufám, že se do voleb zlepšíme," naznačil Gazdík, že mu předpovídaný zisk 7,5 % hlasů nestačí.

Radost z výsledků nového průzkumu měli komunisté, kteří oproti dřívějšku výrazně posílili. Hlas by jim dalo 16 procent respondentů.

"Může za to nespokojenost lidí s vládou na celostátní úrovni," vysvětluje si to lídr KSČM ve Zlínském kraji Ivan Mařák.

Procenta naskákala i Zemanovcům, kteří se přehoupli přes klíčovou pětiprocentní hranici a se ziskem šesti procent je bude v debatě České televize zastupovat i jejich lídr, zlínský lékař Lubomír Nečas.

"Takový zisk hlasů, to už se přibližuje našim představám. Věříme, že sedm procent hlasů dostaneme, lidé jsou znechuceni politikou velkých stran," řekl Nečas.

Co jedné straně body přidává, druhé to logicky ubírá. A to některým pochopitelně vadí. "Snažíme se lidem říct, že v krajských volbách jsou celostátní témata lež," upozorňuje Gazdík. "Není pravda, že vám někdo zajistí důchody. Zařídit, aby tomu tak bylo, nedokáže nikdo, i kdyby krajské volby vyhrál."

S tím souhlasí i Jan Herzmann z ppm factum, které je autorem průzkumu pro Český rozhlas. "Není však vůbec běžné, že se průzkumy rozcházejí tak markantně jako v případě letošních krajských voleb," připomněl Herzmann.

V průzkumu pro Českou televizi výrazněji zabodovala levice, ať už v podobě ČSSD a KSČM na prvních dvou příčkách, nebo Zemanovci se šesti procenty.

"Česká televize pracuje s volebním modelem sestaveným pouze z odpovědí lidí, kteří jsou rozhodnuti jít k volbám a jsou si jisti tím, kterou stranu chtějí volit," vysvětlil Herzmann.

Agentura ppm factum má ale jinou metodiku.

"Nevylučujeme z výpočtu nikoho, což lépe zachycuje názory těch, kteří chtějí volit strany současné vládní koalice, ale ještě se nerozhodli, který konkrétní subjekt to bude," popsal sociolog Herzmann.

Podle průzkumu pro ČT se nad pětiprocentní hranici dostalo šest stran. ČSSD s 23 procenty, za nimi komunisté s 16 procenty, o půl procenta za nimi ODS. Pak následují lidovci s 11,5 procenta a Starostové a TOP 09 se 7,5. Výčet uzavírají Zemanovci se ziskem šesti procent.

Díky výsledkům průzkumu se lídři těchto stran ukážou v úterý v České televizi, která vysílá diskusní pořad Otázky Václava Moravce Speciál. Přímý přenos ze sportovní haly Euronics ve Zlíně začíná ve 21 hodin na ČT24.

Další subjekty by už do zastupitelstva neprošly. Nejblíže k tomu podle průzkumu mají Nezávislí se čtyřmi procenty a Česká pirátská strana s 3,5 procenta hlasů.

Poslední, kdo dosáhl alespoň dvouprocentní hranice, je Strana svobodných občanů s 2,5 a Moravané a Strana zelených shodně se dvěma procenty.

"Teprve volby samotné ukážou, kdo se jejich výsledku blížil více," uzavřel Jan Herzmann z ppm factum.

Letos má zájem o místo v krajském zastupitelstvu rekordních 22 politických uskupení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video