Dva 'grossovci' jsou proti Špidlovi

  • 37
Šéf poslanců ČSSD Petr Ibl znovu kritizuje Špidlu. Premiér a předseda strany podle jeho názoru nedokáže komunikovat se svými poslanci. Myslí si to hodně z nás, říká Ibl. Dva významní sociální demokraté se stavějí proti svému předsedovi a premiérovi Vladimíru Špidlovi.

Oba patří k takzvanému Grossovu křídlu. Jsou to dokonce velmi blízcí spolupracovníci druhého muže ČSSD Stanislava Grosse. Petr Ibl, kdysi Grossův náměstek na ministerstvu vnitra, dnes šéf poslaneckého klubu strany, si stěžuje, že Špidla neumí komunikovat se svými poslanci.

Richardu Dolejšovi, předsedovi Grossovy mateřské středočeské organizace ČSSD, se zase nelíbí, že Špidla nechává ve vládě hodně prostoru lidovcům a unionistům. Minulý týden mu to osobně řekl a navrhl, aby koaličním partnerům sebral ministerstva dopravy, pro místní rozvoj a životního prostředí, dal je ČSSD a vládním partnerům nechal nějaká méně důležitá.

Byl to zatím ojedinělý pokus nabourat Špidlovu vládu, ale někteří sociální demokraté říkají, že se podobný tlak na Špidlu čeká už za týden, kdy bude po referendu o vstupu do EU. "Asi by se premiér měl připravit na to, že se o tom bude diskutovat," řekl místopředseda sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek. Vyjádření Grosse se nepodařilo získat.

Jde grossovcům o pád vlády?
Iblův i Dolejšův krok vyvolává otázku, zda "Grossovo" křídlo ve straně nezahájilo nějakou taktickou hru namířenou proti Špidlovi a jeho kabinetu. Taktika vychází z jednoduché matematiky. Předčasné volby by dnes vyhrála ODS. ČSSD podle průzkumů totálně propadla.

K ODS má v sociální demokracii nejblíže právě Gross. Ten letos na jaře odmítl kandidovat proti Špidlovi na předsedu strany, přestože by takový duel vyhrál. Na další šanci by musel čekat až do dalšího sjezdu.

Kdyby však padla vláda, mohl by vyvolat předčasný stranický sjezd, vyhrát volbu předsedy (o předčasném sjezdu mluvili Špidlovi oponenti už na tom jarním) a domluvit se s ODS, že ČSSD zůstane v opozici oplátkou za část vlivu ve státě.

Této teorii Iblovy a Dolejšovy kroky nahrávají. Iblův útok na Špidlu je vážný především pro premiérovu pozici ve straně. Ibl je jako Grossův spojenec v ČSSD poměrně respektován. "Vidím jako problém, když se poslanci dozvídají některé věci až před hlasováním. Se mnou souhlasí při neformálních hovorech hodně poslanců ČSSD," říká šéf poslaneckého klubu ČSSD.

Dolejšův návrh by zase znamenal pád Špidlovy vlády. Lidovci a unionisté nechtějí přistoupit na to, že by přišli o klíčová ministerstva. Špidla, který je také proti Dolejšovu návrhu, by je ve vládě těžko udržel.

Jeden z vysoce postavených sociálních demokratů, který nechtěl být jmenován, připustil, že část sociální demokracie chce po vstupu do Evropské unie raději odejít do opozice. "Čím dříve, tím dříve může přijít návrat, a proto se možná někdo snaží ukončit tuto vládu a možná i Špidlovu éru v ČSSD," uvedl.

Dolejš i Ibl zatím ujišťují, že nejde o Grossovu snahu stranu ovládnout. "Ne, ne, nejde o Grosse. Kdybychom to opravdu chtěli, tak jsme to udělali na sjezdu. Prostě bychom nezvolili Špidlu předsedou strany. A nebylo ani smyslem mého vystoupení sestřelit vládu," řekl v pátek Dolejš. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video