Vladimír Doležal po odchodu ze Sněmovny přijde o platové výhody. Ilustrační foto.

Vladimír Doležal po odchodu ze Sněmovny přijde o platové výhody. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna, MF DNES

Dva exposlanci mají od státu miliony

  • 177
Naděje poslance ODS Vladimíra Doležala podezřelého z korupce, že si po odchodu ze Sněmovny platově polepší, se rozplývá. Díky angažmá v dozorčí radě konsolidační agentury by teď měl dostávat až 300 tisíc korun měsíčně. Jenže proti vysokým odměnám vystoupil ministr financí Bohuslav Sobotka.

"Podle mě se ty odměny zcela utrhly ze řetězu, už jsem požádal předsedu dozorčí rady Tlustého o zásah," řekl ve čtvrtek Sobotka.

V roce 2004 dostali exposlanci Pavel Tollner a Pavel Pešek od konsolidační agentury odměnu 7 320 156 korun. To představuje měsíční příjem zhruba 305 tisíc korun. Novější údaje nejsou k dispozici. Doležal bral jako poslanec okolo 90 tisíc, ale na odměnu od agentury neměl kvůli poslanecké funkci nárok.

ČSSD chce Doležala zároveň vypudit i z agentury, která spravuje miliardové pohledávky státu. A má k tomu i podporu komunistů. Jeden z nich by mohl Doležala nahradit ve funkci. Podle Sobotky je důvodem pro odvolání Doležala jeho trestní stíhání.

"O rezignaci z dozorčí rady ČKA neuvažuji," řekl MF DNES Doležal.

Finanční odměny za činnost v dozorčí radě konsolidační agentury mohou dostávat pouze ti její členové, kteří nejsou zároveň poslanci. Právě proto mají nyní nárok na roční milionové odměny jen Tollner a Pešek.

"Nemám na vás čas, zavolejte později," řekl MF DNES Pešek. Pak už telefon nezvedl. Svůj mobil ve čtvrtek nebral ani Tollner.

Mluvčí konsolidační agentury Jiří Pekárek vysvětlil, že výše odměn pro členy dozorčí rady ČKA se odvozuje od platů členů představenstva. "Je to pětasedmdesát procent jejich příjmu," řekl Pekárek. Na kolik si Pešek s Tollnerem přišli loni, a kolik by tedy mohl nyní brát i Doležal, mluvčí neuvedl s tím, že čísla se objeví ve výroční zprávě agentury, až bude hotova a zveřejněna.

"Je pod úroveň, abychom se bavili o tom, kolik bych mohl v dozorčí radě mít," prohlásil Doležal.

Sobotka chce udělat tečku za opoziční smlouvou
Sociální demokraté se nejspíš pokusí z dozorčí rady agentury kromě Doležala dostat i jejího současného předsedu, šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého.

"Stávající složení dozorčí rady je vlastně posledním reliktem opoziční smlouvy," řekl MF DNES ministr financí Bohuslav Sobotka. Je kvůli tomu ochoten přistoupit i na požadavek komunistů, aby se do dozorčí rady ČKA dostal i jejich zástupce. Doležala a Tlustého by tak v agentuře mohl nahradit jiný zástupce ODS a jeden komunista.

"Už jsme byli z klubu ČSSD kontaktováni, zda bychom podpořili odvolání nejen Doležala, ale i šéfa dozorčí rady Tlustého," potvrdil místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

"Nevidím problém v tom, aby v dozorčí radě agentury byly zastoupeny všechny parlamentní strany," odpovídá na to Sobotka. Komunisté v minulosti do konsolidační agentury opakovaně neúspěšně prosazovali svého poslance Petra Braného.

Tlustý do nemilosti vlády upadl i tím, že zpochybňuje převod pohledávky státu ve výši 4,1 miliardy korun vůči potravinářské společnosti Setuza z ČKA na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. Stát se tak snaží získat zpět podíl v Setuze, kterou ovládla firma Český olej kontrolovaná podnikatelem Pitrem. Tlustý navrhuje, aby byla pohledávka prodána ve výběrovém řízení.

"Slova o tečce za opoziční smlouvou jsou zástěrkou pro posilování spolupráce mezi sociálními demokraty a komunisty," prohlásil místopředseda ODS Petr Nečas. Když budou sociální demokraté a komunisté chtít, Tlustého sesadí. Ale o Doležalovi se podle Nečase hlasovat nebude. "Odstoupí sám," prohlásil Nečas. I když Doležal zatím říká opak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video