Chvíli spolu nebudeme válčit, ale jen ve vybrané dny, dohodli se politici ve Sněmovně. Chtějí dát šanci na schválení některým vládním návrhům.

Chvíli spolu nebudeme válčit, ale jen ve vybrané dny, dohodli se politici ve Sněmovně. Chtějí dát šanci na schválení některým vládním návrhům. | foto: Dan Materna, MAFRA

Dva dny budou bez obstrukcí, shodli se politici. I proto, aby odvrátili stávku

  • 199
Kvůli návrhům vlády odloží politici pro jednu schůzi Sněmovny obstrukce a 10. a 17. března projednají sérii zákonů, které podporuje kabinet Jana Fischera. Půjde třeba třeba o návrh, který se týká zdanění zaměstnaneckých benefitů. Politici se budou tímto problémem zabývat, aby odvrátili stávku v dopravě.

Odboráři na železnici hrozí stávkou proto, že se obávají zdražení režijních jízdenek, které dostávají zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci, a následně i úplného zrušení těchto zvýhodněných jízdenek.

Další návrh, s jehož projednáním politici souhlasí, je zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, kde jde o výkupní ceny energie vyrobené ve slunečních elektrárnách.

"Půjde asi o 15 až 16 bodů, vláda se tím ještě bude zabývat a upřesní, o co přesně půjde," řekl předseda Sněmovny Miloslav Vlček.

"Já jsem rád, že se otevřela cesta k tomu, aby byly některé návrhy vlády projednány," uvedl po jednání předseda vlády Jan Fischer. Neznamená to ale automaticky, že pro ně poslanci zvednou ruku. Slíbili jen to, že když o nich bude ve Sněmovně řeč, nebudou zdržovat.

Co chce vláda, aby poslanci projednali

- změna pravidel pro danění zaměstnaneckých benefitů (například režijních jízdenek železničářů)

- zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie (nižší podpora výroba elektřiny ze slunečního záření)

- vládní protikorupční balíček (korunní svědek, protikorupční agent)

- novela zákona o bankách - zvýšení hranice pojištění vkladů na 100 tisíc eur

- novela zákona o obchodování s emisními povolenkami

- zákon o spotřebitelském úvěru - možnost odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu

- změna zákona o nemocenském pojištění - aby lékaři nemuseli platit poštovné za odesílání neschopenek

Šéf občanských demokratů Mirek Topolánek nechtěl schůzku vůbec komentovat. "Výborné to bylo," utrousil jen a pospíchal pryč. Na dotaz, zda přece jen nechce schůzku komentovat, odvětil: "Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř byl spokojen s tím, že ve dnech, kdy se bude jednat o vládních návrzích, nebudou na programu žádné "předvolební dárečky".

Sociální demokraté ale podle Jiřího Paroubka trvají na mimořádných schůzích, kde se bude jednat o jejich návrzích. A na tyto schůze se "příměří" nevztahuje. Obstrukce přitom prakticky zablokovaly jednání poslanců v minulých dnech.(analýzu iDNES.cz k obstrukcím ve Sněmovně čtěte zde)

Předvolebních návrhů levice se "příměří" netýká

Tento týden čekají poslance hned tři mimořádné schůze Sněmovny. Ve středu budou řešit, zda se výše mateřské zvýší na původní, loňskou úroveň. Od ledna totiž kvůli úspornému balíčku vlády klesla o dvacet procent. Zvýšení mateřské podporují ČSSD, komunisté, lidovci a zelení.

Na další, čtvrteční schůzi, je na programu série návrhů, které prosazují zejména sociální demokraté a komunisté - například zrušení poplatků u lékaře či vyplacení mimořádného příspěvku k důchodu ve výši 2400 korun. Levice chce na to použít peníze z dividendy společnosti ČEZ.

Na programu třetí mimořádné schůze, která má být v pátek, je například komunistický návrh, aby se nemocenská opět vyplácela i v prvních třech dnech nemoci.

"Odmítáme předvolební kampaň na půdě Sněmovny, levicovým návrhům zadlužujícím tuto zemi budeme dále bránit," uvedl Tluchoř.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video