Mentálně postižení nevlastní bratři Henry McCollum a Leon Brown byli v roce...

Mentálně postižení nevlastní bratři Henry McCollum a Leon Brown byli v roce 1984 odsouzeni na znásilnění a vraždu, nyní je soud uznal nevinnými (2. září 2014). | foto: Reuters

Dva mentálně postižení muži seděli 30 let za vraždu, kterou nespáchali

  • 55
Dva mentálně zaostalí muži, kteří v Severní Karolíně strávili třicet let za mřížemi za znásilnění a vraždu, v úterý soud propustil na svobodu. Analýza DNA totiž ukázala, že vraždil někdo jiný.

Mentálně postižení nevlastní bratři, padesátiletý Henry McCollum a šestačtyřicetiletý Leon Brown, byli v roce 1984 odsouzeni za znásilnění a zavraždění jedenáctileté dívky v Severní Karolíně. Speciální komise však nedávno analyzovala DNA důkazů z místa zločinu, které ukázaly na jiného pachatele. Ten už si odpykává trest za podobný zločin. Naopak žádný z důkazů nesvědčí proti odsouzeným nevlastním bratrům. 

„Tento případ je tragédií, která hluboce zasáhla nejen životy dotčených lidí, ale i náš soudní systém v Severní Karolíně,“ citovalo BBC právní zástupkyni Browna Ann Kirbyovou.

Policie získala přiznání bratrů po dlouhých výsleších

Nahé tělo jedenáctileté Sabriny Buie bylo nalezeno v roce 1983 poblíž města Red Springs. Před zabitím byla znásilněna. McColluma a Browna, tehdy devatenáctiletého a patnáctiletého, policie zadržela o několik týdnů později.

McCollum se přiznal po pětihodinovém výslechu bez právního zástupce či člena rodiny. Jeho mladší bratr také podepsal přiznání napsané policií. Oba později u soudu svá přiznání odvolali a uvedli, že byli pod nátlakem. Přes slabé důkazy byli bratři shledáni vinnými a odsouzeni k trestu smrti. Brownův trest byl později změněn na doživotí.

Během třiceti let ve vězení oba trvali na své nevině a opakovaně žádali soud o přezkoumání jejich případu. V roce 2010 se vyšetřovací komise začala zabývat jejich případem a dostala se k důkazům, které právní zástupci bratrů nebyli schopni získat.

Podle důkazů není žádná spojitost mezi bratry a obětí. Nové vyšetřování ukázalo na Roscoa Artise, který žil blízko místa, kde bylo nalezeno tělo dívky. Přestože nebyl podezřelým v původním případu, Artis byl odsouzen za znásilnění a vraždu jiné dívky, která se stala za podobných okolností jen o necelý měsíc později než vražda Sabriny Buie.

Po úterním propuštění McColluma a Browna jejich právní tým poděkoval těm, kteří se podíleli na napravení justičního omylu. „Je otřesné, že náš soudní systém dovolí, aby dvě mentálně postižené děti šly do vězení za trestný čin, který s nimi neměl nic společného, a trpěly tím třicet let,“ řekl právní zástupce Ken Rose a doplnil: „Je nemožné vyjádřit slovy, čím si tito muži prošli a co všechno ztratili,“ doplnil. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video