Ústavnímu soudu už nevěří tolik Čechů jako dřív. O důvěru instituce přišla kvůli předčasným volbám

Ústavnímu soudu už nevěří tolik Čechů jako dřív. O důvěru instituce přišla kvůli předčasným volbám | foto: Radek Miča, MAFRA

Důvěra v Ústavní soud a jeho předsedu se propadla, ukázaly průzkumy

  • 109
Deset let věřilo Ústavnímu soudu kolem sedmdesáti procent Čechů. Teď jim ale nejvyšší soudní instituce u nás příliš věrohodná nepřipadá. Důvěru by do Ústavního soudu vložila jen polovina z nich, což je nejméně od roku 1997, kdy Českou republikou cloumala krize. Podobně je na tom i předseda soudu Pavel Rychetský.

Lidé přestávají věřit Ústavnímu soudu, důvěra v instituci klesá od roku 2006 a podle průzkumů společnosti STEM se propadla až na 55 procent, což je nejnižší úroveň od konce roku 1997.

Výzkum STEM:

Společnost zkoumala obyvatele České republiky starší 18 let. Výzkum se uskutečnil od 18. do 25. září 2009. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídalo 1256 respondentů.

Ani výsledky průzkumu společnosti CVVM Ústavnímu soudu příliš nenahrávají. Soudu podle něj věří jen 47 procent obyvatel České republiky. "V tomto případě klesl podíl důvěřujících v porovnání s posledním šetřením o pět procentních bodů," uvedla ve zprávě společnost CVVM.

STEM dal lidem na výběr jen z možností "určitě ano, spíše ano, spíše ne a určitě ne", CVVM zahrnulo do odpovědí i možnost "nevím".

Důvěře v Ústavní soud odpovídá i názor lidí na předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Předsedu Ústavního soudu zná podle STEMu přes 90 procent lidí, příznivě ho hodnotí 54 procent dotázaných.

Soud ztratil kvůli předčasným volbám

Nejvyšší soudní instituce mají v Česku punc výjimečnosti a velká většina lidí je respektuje a důvěřuje jim.

Výzkum CVVM:

Společnost výzkum provedla u obyvatel starších 15 let. Výzkum se uskutečnil od 21. do 28. září 2009. Respondenty výzkumníci vybrali pomocí kvótního výběru. Na otázky odpovídalo 1074 lidí formou standardizovaného dotazníku.

"Tato obecná důvěra je zviklána až v souvislosti s nějakou hlubší politickou krizí, kdy je nutné řešit mimořádné situace a každé z možných řešení je problematické. Tak tomu bylo v době vládní krize po pádu Klausovy vlády v roce 1997 a v uplynulých týdnech, kdy Ústavní soud vstoupil do rozhodování o předčasných volbách," odůvodňuje náladu občanů agentura STEM.

Výsledky jsou celkem zajímavé, protože ještě během předsednictví České republiky Evropské unii důvěra v soud mezi Čechy rostla.

Souběžně se snižuje důvěra i v další vrcholné soudní instituce, Nejvyššímu soudu věří 60 procent lidí a Nejvyššímu správnímu soudu 55 procent.

Důvěra české společnosti v Ústavní soud klesla kvůli předčasným volbám


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue