V Düsseldorfu shořelo uprchlické centrum, lékaři ošetřili desítky lidí

  • 456
Na výstavišti v Düsseldorfu lehlo popelem ubytovací zařízení pro uprchlíky. Při požáru se zranilo nejméně 24 lidí včetně jednoho hasiče. Policie zadržela dva běžence, které podezírá ze založení požáru. Hala je zcela zničená a hrozí, že by mohla spadnout.

Požáru v západní části Düsseldorfu vypukl kolem poledne a zasahovalo u něj okolo sedmdesáti hasičů. Když dorazili na místo, byla už hala v plamenech. Požár se po několika hodinách podařilo dostat pod kontrolu, uprchlické centrum je však zcela zničené.

Zdravotníci museli ošetřit nejméně 21 lidí, kteří se nadýchali kouře. Lékaře musel kvůli vyčerpání organismu vyhledat i jeden z hasičů. „Venku jsou nyní vysoké teploty, na místě požáru je také horko a hasiči mají na sobě tlustý ochranný oblek,“ vysvětlil webu Rheinische Post důvod jeho ošetření mluvčí hasičů Jörg Schmitter.

Hasiči původně uváděli, že všichni obyvatelé centra stihli včas utéct, což kolem jedné hodiny potvrdila i německá veřejnoprávní televize WDR. V hale bydlelo celkem 282 migrantů, přičemž podle německého webu Der Spiegel jich v době vypuknutí požáru bylo uvnitř 130. Migranty nyní převážejí autobusy do dvou náhradních center v Düsseldorfu. Policie zadržela dva běžence, kteří jsou podezřelí ze založení požáru.

Hala sloužila jako centrum, odkud byli migranti rozdělováni do dalších měst v Severním Porýní-Vestfálsku. Do sedmnáctimilionové země na západě Německa loni zamířilo v rámci německých kvót zhruba 48 tisíc uprchlíků, tedy asi každý pátý běženec, který byl loni zaregistrován v Německu (více o rozdělování běženců v Německu čtěte zde).

07.června 2016 v 13:27, příspěvek archivován: 07.června 2016 v 13:32

#Brand in Flüchtlingsunterkunft in #Duesseldorf. Was wir bisher wissen: https://t.co/KE49e54eQy pic.twitter.com/9UTOhNgHYP

V Německu se od začátku roku citelně zvýšil počet žhářských útoků proti ubytovnám uprchlíků a přistěhovalců. V půlce května zaznamenala německá policie 45 útoků, zatímco za celý loňský rok bylo takovýchto případů 92 a ještě o rok dříve dokonce jen šest. Šéf německé kriminální policie Holger Münch řekl, že nemá informace o tom, že by za žhářstvím stály krajně pravicové organizované skupiny (více zde).

V zemi požádalo v květnu už více než 55 000 lidí o azyl. Oproti květnu 2015 jde o více než stoprocentní nárůst. Celkem od počátku letošního roku žádost o azyl podalo v Německu přes 300 000 lidí. Počet podaných žádostí během jednoho měsíce ale neodpovídá počtu příchozích, neboť řada migrantů o azyl formálně žádá až po nějaké době. Letos v květnu do Německa přišlo podle ministerstva vnitra 16 281 lidí.

Rozhodnout se minulý měsíc Spolkovému úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) podařilo o 36 465 žádostech. Po loňském roce, kdy úřad pod záplavou žádostí začal téměř kolabovat, se tak začíná azylová procedura opět vracet do normálu. Nejčastěji o mezinárodní ochranu v Německu žádali minulý měsíc obyvatelé Sýrie, kteří tvoří více než polovinu všech žadatelů, následovaní Afghánci, Iráčany, Íránci a Pákistánci.

Místo požáru v Düsseldorfu

Místo požáru v Düsseldorfu

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video