Soutok Dunaje a Moravy před Bratislavou. Za ním kvalita vody klesá.

Soutok Dunaje a Moravy před Bratislavou. Za ním kvalita vody klesá. | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Dunaj přitéká na Slovensko jako čistá řeka, z něj odchází už špinavý

  • 71
Dunaj, největší evropská řeka, pokud nepočítáme Volhu, je na hranicích Slovenska a Rakouska tak čistý, že se v něm můžete bez problémů koupat. Slovensko však už opouští Dunaj špinavý. Největší znečišťovatelé jsou ale až na dolním toku, jde hlavně o Bělehrad a Bukurešť.

Ještě ve Vídni jsou kolem Dunaje široké písečné pláže a na hranicích Rakouska a Slovenska uvidíte lidi u břehu řeky, jak se v ní koupají. Když opadne voda, lze mezi kameny najít říční mušle a v nedalekém rakouském národním Parku Donau-Auen žijí v Dunaji a v jeho slepých ramenech dokonce bobři a želvy.

Slovensko zhoršuje kvalitu vody o jeden stupeň

"Přímo pít vodu z Dunaje ne, ale na většině míst Dunaje se koupat dá," řekl pro deník Sme Béla Csányi, šéf říční výzkumné expedice, která zkoumá kvalitu vody v Dunaji. Expedici tvoří 20 expertů z osmi zemí, čtyři jsou ze Slovenska. Na téměř sedmdesáti místech z řeky odebírají a zkoumají vzorky živočichů a rostlin písečných nánosů. Slouží jim k tomu laboratoře na čtyřech lodích, se kterými proplouvají z německého Řezna po Dunaji. Lodě zkoumají úsek dlouhý téměř 2 400 kilometrů. Monitorovací plavbu ukončí 26. září v rumunském městě Tulcea v deltě Dunaje.

"Kvalita vody v Dunaji se pohybuje mezi dobrým a průměrným," hodnotí slovenský úsek řeky Jarmila Makovinská z Výzkumného ústavu vodního hospodářství, která je členkou expedice. V pětistupňové škále hodnocení, ve kterém je jednička nejlepší, patří slovenskému úseku řeky dvojka až trojka. Nejkvalitnější voda je podle expertky od rakouských hranic a Děvína po bratislavský Most SNP, naopak, trojkou hodnotí poslední slovesnký úsek od Medveďova po maďarské hranice. "Klidně bych se tam vykoupala," říká o koupání v Dunaji nad Bratislavou Makovinská.

Delta je na tom nejhůř

Kvalita vody v Dunaji výrazně klesá poté, co řeka vstoupí do Srbska. Největšími znečišťovateli Dunaje jsou totiž srbské města Novi Sad a Bělehrad a rumunská Bukurešť, které nemají čistírny. Až donedávna na tom byla stejně Budapešť, která však už po vstupu do EU čističku vody dobudovala a kvalita vody se zlepšila.

Znečištěná voda na dolním toku Dunaje je velkým problémem, protože delta Dunaje s plochou 3500 kilometrů čtverečních je výjimečnou přírodní lokalitou, která je zapsána i ve světovém dědictví UNESCO. V deltě, jejíchž 2500 kilometrů čtverečních je chráněno, žije 1 200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je významným hnízdištěm tažného ptactva - lze tu vidět například hejna pelikánů a kormoránů.

Paradoxně v nejčistší vodě Dunaje v Rakousku a Německu je nejméně života. Množství ryb a živočichů omezuje na rakouském úseku několik přehrad a protipovodňové regulace řeky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video