Krajina Poodří, kudy by měla vést severní větev kanálu Dunaj - Odra - Labe.

Krajina Poodří, kudy by měla vést severní větev kanálu Dunaj - Odra - Labe. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zemanův průplav inspiruje i na Slovensku, chtějí k němu připojit Váh

  • 490
Milošem Zemanem prosazovaný projekt průplavu spojujícího Dunaj, Odru a Labe se dočkal ohlasu také na Slovensku. Tam politici debatují o tom, zda by se do plánů na vybudování kanálu nedala připojit i řeka Váh. V plánu připadá připojení na severu Slovenska, tedy téměř v horách, nebo na jihu. Projekt však zatím zůstává jen na papíře a i tam má své odpůrce.

Starosta Jablunkova Petr Sagitarius se směje. "Já nejsem proti vodním cestám. Ale spojit Váh s Odrou přes Jablunkovský průsmyk mi připadá naprosto absurdní," říká k nyní hojně probíranému projektu na říční propojení Labe, Odry a Dunaje. Jablunkov, ležící v severovýchodním cípu Česka kousek od hranic se Slovenskem a Polskem, je totiž v nadmořské výšce kolem 400 metrů nad mořem.

Ovšem jablunkovská vodní cesta je opravdu plánovaná a stále s ní počítá například Program územního rozvoje České republiky. "U nás je chráněný koridor pro průplav. Před půl rokem jsme psali, že ho nechceme. Řešíme milion potřebnějších věcí než otázku, zda bude v Jablunkově přístav," říká Sagitarius.

Říční kanál u jeho města by se ovšem zamlouval nejen mnohým Čechům včetně prezidenta Miloše Zemana, ale i sousedním Slovákům. I ti sní o průplavu, který by spojil evropské veletoky a umožnil jejich zemi spojení s několika moři. Slováci by rádi právě na severovýchodě Česka propojili řeku Váh s Odrou, a tedy i Baltským mořem.

Spekulace o připojení Váhu

"Podle schválené koncepce se počítá s přípravou této stavby až po roce 2025," říká Vladimír Novák, předseda Slovenského plavebného kongresu – neziskového sdružení odborníků z oblasti vodních cest. Jenže trasa, která má vést Jablunkovským průsmykem a řekou Kysucou, vyvolává problémy už dnes. Nejen na české straně, ale i na Slovensku jsou mnozí proti: plán jednoduše považují za fantasmagorický.

Ovšem prezidentem Zemanem oživená debata o kanálu vyvolala mezi odborníky další otázku: nešlo by k němu připojit řeku Váh už někde na jihu Moravy? Poblíž Hodonína nebo Břeclavi? Nebylo by to snadnější než "se prokopávat" Jablunkovským průsmykem?

Podívejte se, kudy by mohl vést kanál Dunaj-Odra-Labe

"Diskutovali jsme o tom už dvakrát se slovenskými kolegy. U nás, v Česku, má vzniknout studie, která by to posoudila. A na Slovensku by se na posuzování této varianty podílely dvě vysoké školy. V Bratislavě a v Žilině," říká Petr Forman, odborník na vodní cesty.

Podle něj by takové spojení mohlo být výhodné zejména v případě, kdyby se ukázalo, že varianta napojení "Zemanova průplavu" na Dunaj u Bratislavy nebude možná kvůli odporu Rakušanů. U soutoku Moravy a Dunaje totiž začíná na rakouské straně národní park, který se táhne až k Vídni. V takovém případě by kanál musel "uhnout" na Slovensko.

Zemanův pomník

Samozřejmě by to byla delší, složitější a dražší varianta. Ale propojila by další řeku. "Výhodně by se využilo již dnes téměř splavného Váhu," říká Forman. Jenže debaty jsou stále ještě na začátku. Ani není jasné, kudy přesně by vlastně "propojka" mezi Váhem a řekou Moravou vedla. "V tuto chvíli není správné hovořit o upřednostňované variantě, protože takový postup by pouze rozdmychával zbytečné vášně. Je potřeba počkat na výsledek studie," říká mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Přesto Zeman lobbuje za průplav všude, kudy chodí. Doma i v cizině. Otázku vodního koridoru otevřel i na Slovensku při své oficiální návštěvě. Jenže plány, které mnozí považují za megalomanské, budí nejen úsměvy jako u Jablunkovského starosty, ale i kritiku. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek kanál v pátek označil za Zemanův pomník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video