Dunaj nestoupl tak, jak se čekalo

Bratislava se chystala na vodu, jakou zřejmě ještě nezažila. Živel však mile překvapil. Očekávaná pětisetletá povodeň zřejmě nepřijde. Hladina Dunaje totiž začala kulminovat při výšce necelých deseti metrů. Nedosáhla tak ani úrovně stoleté vody a slovenská metropole zřejmě vyvázne bez větší újmy.

"Dunaj kulminuje a předpokládáme, že kulminace nejméně deset hodin potrvá," řekla hydroložka Danica Lešková.

Hladina dosáhla nejvyšší úrovně okolo druhé hodiny ranní, v Děvíně 948 a v Bratislavě 990 centimetrů. Největší změřený průtok činil 10 550 metrů kubických za vteřinu, což je kdesi uprostřed mezi padesátiletou a stoletou vodou s průtokem 11 tisíc kubíků za sekundu. Při katastrofální povodni v roce 1965 průtok Dunaje dosahoval 10 600 metrů kubických za sekundu.

Podle dřívějších prognóz dokonce Bratislavě hrozila pětisetletá voda. Povodňové komise a experti však ujišťovali, že systém vodního díla okolo Gabčíkova je s to si poradit i s tisíciletou povodní.

Nejkritičtější situace je v částečně zaplavených obcích Děvín a Děvínská Nová Ves, které jsou součástí Bratislavy. Vojáci do rána plnili pytle s pískem na obranu před vodou a hasiči vyčerpávali vodu ze zaplavených sklepů. Pod vodou se ocitla i chatová osada u vsi Bodíky, která leží mezi gabčíkovským kanálem a starým korytem řeky. V nebezpečí se ocitli také obyvatelé západoslovenské vesnice Zohor, které ohrožoval rozvodněný potok Malina.

Slovenský úsek Dunaje měří více než 170 kilometrů.

Velká voda v metropoli
Kvůli velké vodě byla zastavena doprava na dunajském nábřeží od Starého po Nový most.

Ve čtvrtek dopoledne ještě na nábřeží fungovala normálně. Částečně i proto, že Dunaj nestoupal tak rychle, jak se původně předpokládalo. Vojáci tak v noci ze středy na čtvrtek dostali více času, aby tam zpevnili protipovodňovou zeď. Podobná ochrana se objevila i u blízkých hotelů, velvyslanectví a dalších budov.

Od čtvrteční noci platil v Bratislavě mimořádný stav, což znamená, že fyzické i právnické osoby se musí podrobit příkazům orgánů, organizující záchranné práce před povodní. Velká voda poutala podobně jako v Praze pozornost davů zvědavců, na které si záchranáři začínali stěžovat.

Slovenská vláda se mezitím dostala pod silný tlak veřejnosti a médií kvůli chybějícím penězům na protipovodňovou ochranu. Deník Práca připomněl, že před více než dvěma roky vláda dostala od vodohospodářů komplexní materiál s navrhovanými opatřeními, jejichž realizace by však stála okolo 14 miliard korun. Kompetentní ministři usoudili, že na to stát nemá, a tak se nic neudělalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video