Dům ve Velkém Meziříčí neměl pravé úhly a na úhlopříčkách byly rozdíly až 15 centimetrů. Ilustrační snímek

Dům ve Velkém Meziříčí neměl pravé úhly a na úhlopříčkách byly rozdíly až 15 centimetrů. Ilustrační snímek | foto: AP

Zpackaný rodinný dům půjde k zemi, falešný stavitel k soudu

Žďárský soud čeká neobvyklý případ, na jehož konci bude zbouraná novostavba rodinného domu. Staviteli, který rodinný dům ve Velkém Meziříčí postavil bez živnostenského oprávnění, hrozí vězení. Dům má navíc hrubé nedostatky.

Trestní oznámení podala žena, která si nechala od soukromníka postavit rodinný dům v atraktivní čtvrti ve Velkém Meziříčí. Ještě než byla stavba hotová a mohla být zkolaudována, zjistilo se, že je v nepořádku. Později se navíc ukázalo, že Martin Kosmák, který se do budování pustil, nemá vůbec živnostenské oprávnění na stavění domů.

"Když to zjednoduším, nebyl tam snad jediný pravý úhel," popsala majitelka hrubou stavbu, za kterou řemeslník Martin Kosmák inkasoval téměř půl druhého milionu korun.

Majitelka si nepřála zveřejnit své jméno ani fotografie stavby. Že má dům zásadní vady, konstatovali hned po prvním obhlédnutí i odborníci na statiku. Mezi nimi žďárský projektant Jiří Chalupa, kterého si lidé při stavbách domů často zvou jako poradce k řešení problémů, které nastaly při stavbě.

Stěnám na domě chyběla vazba z cihel

Ten se při pohledu na to, co samozvaný stavitel vytvořil z projektu jeho zkušeného meziříčského kolegy, zhrozil. "Něco takového jsem za svou dvacetiletou praxi neviděl," sdělil Chalupa.

"Technologické postupy byly úplně špatné. Například chyběla vazba z cihel, to znamená, že cihly se nepřekládaly, ale byly postavené do komínků, kolem oken zase chyběly rohové tvarovky," začal s výčtem chyb Chalupa.

Když si pak stavbu proměřil, zjistil, že dům nemá pravé úhly a na úhlopříčkách jsou rozdíly až 15 centimetrů. Posadit na hrubou stavbu takového tvaru střechu bylo nemožné. "V tomhle stavu není barák opravitelný a jediné, co s ním lze udělat, je zbourat," konstatoval Chalupa.

Kdo likvidaci stavby uhradí?

Ke stejnému závěru došla i majitelka. Jenže otázka je, na čí náklady se teď podsklepený dům v luxusní lokalitě zbourá. Falešný stavitel je totiž bez majetku.

"Likvidovat stavbu v příkrém svahu bude docela komplikované a taky nákladné. Navíc cihly z této demolice nebudou už zřejmě k použití," domnívá se žďárský projektant.

Chátrající novostavba bez střechy tak zůstává zatím stát jako důkaz zpackané práce, dokud nebude celá věc soudně vyřešena.

Muž, který nabízel i jiným lidem služby, na které neměl koncesi, se teď bude z podvodu zodpovídat před soudem. "Vystupoval nepravdivě jako osoba oprávněná ke zhotovování rodinných domů a prováděl bez oprávnění zednické a stavební práce. V případě stavby domu v Meziříčí nedodržel základní technologické postupy, takže dům nesplňuje normy pro užívání," přiblížila státní zástupkyně Miloslava Hevierová.

Kosmák tak čelí obžalobě z neoprávněného podnikání a protože svým trestným činem způsobil značnou škodu, hrozí mu trest od šesti měsíců do pěti let vězení. Stíhán bude i za další práce bez oprávnění pro asi dvacítku lidí.

A jak se mohou lidé, kteří se pustí do stavby rodinného domu, bránit podobné špatné zkušenosti? "Určitě by neměli dát jen na doporučení typu jedna paní povídala, ale měli by si stavební firmu vybírat na základě recenzí a třeba i tím, že si prohlédnout, co už postavila," doporučil projektant Jiří Chalupa.

Další, co by neměl investor stavby opomenout, je stavební dozor. Ten u rodinného domu v Meziříčí taky chyběl.


Video