Důlní neštěstí možná urychlí konec šachty

  • 5
Kladno, Praha - Báňští experti končí vyšetřování loňského výbuchu v dole Schöller na Kladensku. Za tragédií je podle nich nedodržení bezpečnostních předpisů a nedbalost. Proto nařídili zpřísnit bezpečnost ve všech hlubinných uhelných dolech v Česku. Když na to firmy nebudou mít, hrozí jim zánik. Na Kladensku by tak přišlo o práci na třináct set lidí. Situací se už začal zabývat tamní úřad práce.

Listopadový zážeh a následný výbuch metanu způsobil podle šéfa Obvodního báňského úřadu v Kladně Františka Hrubanta zřejmě jeden ze dvou zapalovačů, které se na místě našly. Komu patřily a jak se na místo dostaly, se zjistit nepodařilo. V podzemí platí přísný zákaz kouření.

Hrubant na úterní tiskové konferenci také potvrdil, že odvětrávání bylo místo předepsaných deseti až 32 metrů od čelní ražby. Selhali podle něj i technici, kteří měli sledovat koncentraci metanu v dole.

Za porušení bezpečnosti v dole hrozí společnosti Českomoravské doly až milionová sankce, konkrétní viníci pak mohou být postiženi pokutou až 50 tisíc korun.

Neštěstí ovlivnily Vánoce, myslí si odborář

Neštěstí v dole Schöller ovlivnily Vánoce. Jinak si pochybení svých kamarádů, kteří za svou nedbalost zaplatili životem, neumí odborový předák kladenských horníků Zdeněk Charvát vysvětlit.

"Spěchali a chtěli si vydělat na Vánoce víc peněz. Proto se nezdržovali instalováním větracích luten a razili bez ohledu na to, že porušují předpisy. A pak si zřejmě někdo zapálil cigaretu," míní odborář. Mluví tichým hlasem.

Skupinu, která byla v místě výbuchu metanové směsi, přesto považuje za jednu z nejlepších a nejzkušenějších. "Metan se až dosud na Kladensku nikdy ve velkých koncentracích nevyskytoval. Nepočítali s tím, že tam může být a chovali se lehkomyslněji než měli. Proto si zapálili, byť je to v dole přísně zakázáno," dodal.

Kouření v kladenském podzemí nebylo nic neobvyklého. Za poslední půlrok propustila firma kvůli kouření v dolu sedm lidí, z toho jednoho po neštěstí.

Odborář tvrdí, že stačily tři dny a k tragédii dojít nemuselo. Chodbu totiž razily týmy proti sobě, které se měly zanedlouho potkat. Tím by se koncentrace metanu v podzemí snížila.

Doly budou muset dát na bezpečnost miliony
Hrubant rovněž oznámil, že všechny uhelné doly v České republice se nadále považují na tzv. plynující. To znamená, že patří do prvního stupně nebezpečnosti. Firmy proto budou muset vynaložit mnoho milionů, aby je uvedly do souladu se zpřísněnými bezpečnostními předpisy.

Podle odborníků to povede k zániku kladenských dolů, protože ty na to nebudou mít.

"Samozřejmě, že ta tragédie bude mít na zachování provozu velký vliv. To se holt nemělo stát. O tom, zda se bude muset důl uzavřít nebo nikoliv, budeme jednat s ředitelem závodu ve čtvrtek," řekl člen závodního výboru odborářů Pavel Holländer. Už ve středu dopoledne se s vedením závodu sejde ředitel kladenského úřadu práce Miloslav Tauber.

Mezi kladenskými horníky a odboráři se však už mluví o tom, že zavření dolu je na spadnutí. "Doly na Kladensku jsou v útlumu, pochybuji o tom, že by do nich několik let před uzavřením chtěl majitel investovat několikamilionové částky. O pomoc jsme se proto obrátili už na místopředsedu vlády Vladimíra Špidlu ," řekl předák odborů kladenských horníků Zdeněk Charvát.

Potvrdil, že ve středu budou odboráři jednat o existenci dolů s vedením společnosti. "Máme zprávy, že už je rozhodnuto," dodal smutně.

Mluvčí firmy Radek Chalupa však jakékoliv informace o chystaném uzavření dolu považuje za spekulace.

"Žádné rozhodnutí o dalším osudu dolu Schöller nepadlo. Vzhledem k tomu, že šetření dosud nebylo uzavřeno a výsledky zprávy nemáme, nemáme ani žádné propočty kolik nás bude dodržení všech nařízení stát a zda to bude rentabilní," tvrdí. K prozatímním výsledkům komise se proto odmítl vyjádřit.

Výbuch nepřežili čtyři lidé
Neštěstí v dole Schöller v Libušíně na Kladensku, při němž byli zabiti tři horníci, si vyžádalo čtvrtou oběť. Čtyřiadvacetiletý muž, který při náhlém vznícení metanu utrpěl popáleniny na devadesáti procentech těla, zemřel z pátku na sobotu v pražské vinohradské nemocnici.

"Jeho stav byl po celou dobu kritický, ani na chvíli se neprobral z bezvědomí," řekla zástupkyně přednosty oddělení popálenin Zuzana Kapounková.

Velká důlní neštěstí (od roku 1990)

18. října 1990 - Výbuch s následným požárem na Dole 1. máj v Karviné si vyžádal 30 obětí.
8. ledna 1992 - Při horském otřesu na jednom z pracovišť Dolu Doubrava na Karvinsku zemřeli dva horníci.
31. srpna 1995 - Čtyři čeští horníci zahynuli v uhelném dole na severozápadě Španělska. Neštěstí způsobila exploze třaskavého důlního plynu. Šlo o největší důlní neštěstí ve Španělsku od roku 1949, zahynulo při něm 14 horníků.
5. dubna 1997 - Při zásahu na dole Tuchlovice na Kladensku zahynuli po vdechnutí toxického plynu dva členové báňské záchranné služby.

Snímek chodby dolu Schöller na Kladensku z vyšetřovacího spisu. Po loňském výbuchu metanu zemřeli čtyři lidé, 8. ledna 2002

Snímek chodby dolu Schöller na Kladensku z vyšetřovacího spisu. Po loňském výbuchu metanu zemřeli čtyři lidé, 8. ledna 2002


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue