Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | foto: AP

Asad: Krev v Sýrii prolévají teroristé, Rusko pomáhá udržovat stabilitu

  • 953
Nejdůležitějším momentem posledního vývoje občanské války v Sýrii byla podle prezidenta Bašára Asada ruská intervence. Američanům a jejich spojencům vzkázal, že není možné porazit teroristy ze vzduchu. Českou republiku ocenil za to, že jako jedna z mála zemí ponechala v Damašku fungující ambasádu.

„Krev v Sýrii prolévají teroristé a úkolem vlády je zachránit životy tím, že zničí teroristy. Naším úkolem je zachránit život. Když při tom teče krev, je to na obranu naší vlasti. Nasazujete armádu, abyste chránili svou vlast,“ řekl Asad v rozhovoru pro Českou televizi (ČT).

To, že v zemi během války zemřelo již víc než 250 tisíc lidí, je podle něj výsledkem toho, že v zemi působí množství „teroristů podporovaných regionálními mocnostmi a Západem“.

Za zásadní Asad považuje zapojení Ruska do bombardování radikálů v Sýrii, Moskva letecké údery zahájila letos 30. září. „Rusové berou boj proti terorismu velmi vážně a existuje spolupráce mezi nimi a syrskou armádou,“ uvedl v ČT syrský vůdce, který loni ve volbách získal již třetí sedmiletý mandát. Syrská opozice ale hlasování označila za frašku.

V koalici proti Islámskému státu může být i Asad, zní z Francie

Úsilí Spojených států, které jsou v čele spojenců podnikajících již víc než rok nálety v Sýrii, podle Asada nepřináší výsledky. „Od začátku té koalice se Islámský stát rozrostl a počet jeho rekrutů z celého světa se zvýšil, zatímco počínaje účastí Rusů v tom samém takzvaném boji proti terorismu jsou IS, an-Nusra a další teroristické skupiny na ústupu. Taková je skutečnost, fakta vypovídají jasně,“ prohlásil Asad.

„Nemůžete zničit terorismus ze vzduchu, to je téměř nemožné. Jak dlouho se o to Američané snaží v Afghánistánu? Déle než 12 nebo 13 let. Dosáhli něčeho? Ničeho. Takže potřebujete spolupráci zevnitř té země, jakoukoli sílu. A hlavní silou v Sýrii je syrská armáda a samozřejmě vláda,“ dodal.

Prezident také prohlásil, že na rozdíl od vůdců Egypta, Tuniska či Libye, kteří museli odstoupit po vlně demonstrací známé jako Arabské jaro, jeho Syřané podporují. „Na začátku měli (vůdci zmíněných zemí, pozn. red.) podporu Západu, ale ten když viděl, že nemají podporu veřejnosti, změnil postoj a vzkázal jim, že mají odejít. Zatímco v Sýrii to jediné, co mě drží v této funkci, je podpora veřejnosti,“ řekl Asad, kterého Západ viní z útoků na vlastní lid.

Syrský prezident také dodal, že o svou funkci nikdy neusiloval a když budou Syřané chtít, „s radostí“ odstoupí. Informace o masivním mučení politických oponentů vlády pak označil za propagandu.

Asad se několikrát opřel do tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kterému podle svých slov neměl v minulosti věřit. Sestřelení ruského letounu u tureckých hranic podle něj ukázalo Erdoganovy skutečné záměry. „Erdogan ztratil nervy jen proto, že ruská intervence změnila poměr sil. Selhání Erdogana v Sýrii, selhání jeho teroristických skupin znamená konec jeho politické kariéry. Chtěl udělat cokoliv, aby překazil jakýkoliv úspěch - proto udělal, co udělal.“

Západ musí přestat podporovat teroristy, prohlásil Asad

Podle Asada bude mír v Sýrii až tehdy, až země jako Francie, Velká Británie, Saúdská Arábie či Katar přestanou podporovat teroristy, za něž režim v Damašku považuje všechny protivládní ozbrojené skupiny. Pokud tak učiní, konec syrské krize odhadl v horizontu „pár měsíců“. „Jestli ne, my i tak nakonec zvítězíme. Ale kdy to bude, na to je těžké odpovědět,“ prohlásil prezident. Je prý ale optimistický. „Jinak bychom nebojovali,“ dodal.

Syrský prezident rovněž zmínil, že si umí představit podpis dohody o syrském příměří v Praze. O této možnosti hovořil už v září český prezident Miloš Zeman. Prohlásil tehdy, že syrská vláda a představitelé opozice, kteří vyjednávají o příměří, mají zájem podepsat závěrečnou deklaraci v Praze a začali tomu už prý říkat pražská deklarace (více čtěte zde).

Sýrie by se podle Asada měla snažit zachovat sekularismus a umírněnost. „Teroristé se teď snaží vytvořit novou generaci, která neví nic o umírněnosti. Budou z nich jenom zabijáci, extremisté, fanatici, kteří nepřijímají ty odlišné. Za pár let to bude opravdové nebezpečí, jak se vyrovnáme s touto novou generací. Nejsou to lidi, kterým by bylo přes dvacet, spíš ti, kterým je dvacet a méně. To je opravdová výzva.“

Vyjádřil se také k současné uprchlické krizi, jejíž velkou součást tvoří právě Syřané prchající do Evropy. Připustil, že mezi nimi mohou být teroristé. „Většina jsou ale dobří Syřani, vlastenci, správní lidé.“ V Evropě podle něj nejde jen o terorismus, který migrace může přinést, ale i o respekt k odlišným kulturám.

„Dokonce před krizí, před tímto přílivem uprchlíků, měla Evropa problém začlenit tyto kultury do své společnosti. A myslím, že Evropa selhala. Ať to bylo kvůli přístupu úřadů k tomuto problému nebo proto, že wahábbistické organizace utrácely peníze za pokřivení interpretace islámu,“ míní Asad.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video