Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Důležitý muž Javier Solana

  18:38aktualizováno  18:38
Evropská unie chce vlastní vojenské struktury. Společné evropské bezpečnostní politice vládne Javier Solana. Nad jeho postavením a faktickou mocí se v analýze zamýšlí politolog Jan Závěšický.

Sektor obrany a zahraniční politiky je národními státy vnímán jako výsostný atribut státní suverenity, typický příklad "high politics", a jeho integrace do podoby nadnárodní politiky EU představuje pro mnohé nerealizovatelný scénář.

Evropská bezpečnostní a obranná  politika (European Security and Defence Policy, ESDP) je ambiciózní projekt, který je nutné považovat za nedílnou součást procesu evropské integrace.

Komplex institucí formálně zajišťující fungování a provádění ESDP vykazuje obsahovou i funkční podobnost s institucionální strukturou NATO. Při analýze institucionální struktury ESDP docházíme k zjištění, že se zde projevují rozdílné přístupy k procesu evropské integrace.

Ačkoliv je ESDP politikou založenou na mezivládní spolupráci, vývoj funkcí, postavení a složení některých odpovídajících orgánů signifikuje šíření nadnárodních integračních tendencí i do této oblasti a to především ze strany orgánů Generálního tajemníka Rady/Vysokého zmocněnce EU pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku (Common Foreign and Security Policy, CFSP) a také Komise EU.

V současnosti se ovšem jedná pouze o naznačení jistých trendů vývoje, nikoliv o vznikající reálnou situaci, která se možná bude měnit až v dlouhodobém horizontu.

Generální tajemník Rady/Vysoký zmocněnec EU pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku hraje v celém systému Evropské bezpečnostní a obranné politiky důležitou roli.

V současné době zastává tento post Javier Solana, bývalý generální tajemník NATO, a působí jako integrující element ESDP a CFSP. Vysoký zmocněnec disponuje operativním vedením v Satelitním středisku EU a pod jeho řízení také spadá i tzv. Situační (operační) centrum (Situation Centre, SITCEN), které mu podává aktuální zprávy a včas informuje i ostatní příslušné orgány o situacích, které mají vliv na ESDP (a CFSP).

SITCEN slouží také jako místo operačního kontaktu Generálního tajemníka s jeho spolupracovníky a současně kontaktu s podobnými situačními centry, krizovými buňkami, vně i uvnitř EU. SITCEN tedy tímto způsobem propojuje země EU, NATO a dříve i WEU (Západoevropská unie).

Pod přímou pravomoc Generálního tajemníka spadá Útvar politického plánování a včasného varování (Politická jednotka, Policy Planning and Early Warning Unit, EWPPU). Úkolem EWPPU je sledování a hodnocení vývoje v oblastech důležitých pro CFSP i ESDP, hodnocení zájmů EU, varování před událostmi nebo situacemi, které mohou mít závažné důsledky včetně potenciálních politických krizí a identifikace oblastí, na něž by se měla EU v budoucnu soustředit.

Povinností EWPPU je zpracování analýz, doporučení a návrhů strategií s návrhy přispívajícími pro oblast CFSP. Mimo výše zmíněné aktivity, patří mezi povinnosti Politické jednotky poskytovat, kdykoliv je to nutné, přímou politickou podporu krokům Vysokého představitele/Generálního tajemníka při kontaktu se zastupovanými státy či ostatními institucemi. EWPPU nemá ovšem vlastní zpravodajskou službu a je tak odkázán na jednotlivé státy.

Javier Solana však zdaleka nedisponuje takovým postavením, jaké má generální tajemník NATO. Tento fakt je dán reálnou politickou situací a především rozdílnou povahou EU a NATO, kdy právě aliance je primárně bezpečnostně-politickou organizací.

Z povahy členství v obou organizacích pak plyne výraznější konsensus a důraz na jeho dosahování v NATO než v EU, která se snaží svou bezpečnostní dimenzi teprve uvést v život.

V současnosti se diskutuje o možné funkci "ministra zahraničních věcí EU". V návrhu Evropské ústavy, předložené loni Konventem o budoucnosti EU, by tato funkce vznikla sloučením funkce generálního tajemníka a komisaře pro vnější vztahy.

Summit EU v Římě 2003 však návrh smlouvy nepřijal a situace zůstává nezměněna. V oblasti ESDP má nadále stále rozhodující slovo Rada EU (konkrétně Rada pro všeobecné záležitosti) a Evropská rada, které jsou jedinými institucemi činící závazná rozhodnutí politického i právního charakteru.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

<span style='color:red;background-color:yellow;'>natoaktual</span>.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh....
Zájem o zálohy roste. Armáda přijala rekordních 600 dobrovolníků

Dalších zhruba šest stovek nováčků nastoupilo ve Vyškově k základnímu vojenskému výcviku. Kromě budoucích profesionálů také 50 nových aktivních záložníků a 15...  celý článek

Afghánistán, Kábul
Na bojišti nikdy nevyhrajete, vzkázal Talibanu šéf NATO

NATO ani Spojené státy nedovolí, aby se Afghánistán stal znovu bezpečným útočištěm pro mezinárodní teroristy, shodli se během nečekané návštěvy Kábulu šéf...  celý článek

Vizualizace sítě a projení ruskojazyčných twitterových účtů na základě blízké...
Ruské vlivové zprávy o NATO na Twitteru šíří "robotrollové", tvrdí studie

Dva ze tří uživatelských účtů sociální sítě Twitter, které v ruštině masivně šíří zprávy včetně dezinformací o posílené vojenské přítomnosti NATO v Pobaltí a v...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.