Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010)

Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010) | foto: AP

Důležitější než smlouva je společný postup proti Íránu, míní politolog

  • 18
Barack Obama s Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu START o snížení počtu jaderných zbraní svých armád. Politolog Bořivoj Hnízdo považuje ale za důležitější to, že se Spojeným státům podařilo Rusko přesvědčit, že by se mělo přidat k politice určitého nátlaku na Írán.

"To je možná ještě důležitější než dohady o snížení jaderného potenciálu. To už bylo v minulosti dohodnuto, navíc se to částečně týká zastaralých raket," řekl iDNES.cz Bořivoj Hnízdo z Institutu politologických studií FSV UK.

Snížení počtu strategických hlavic a omezení rozmístěných nosičů atomových zbraní jsou technické záležitosti. Za důležitější proto odborník pokládá partnerství v určitých globálních záležitostech světové politiky.

Rusko je tím navíc poctěno. "Na ruském prezidentovi bylo vidět, že je potěšen partnerstvím na tomto jednání. A bylo velmi zajímavé, že ruská strana taky zdůrazňovala, že nejde jenom o tyto záležitosti, ale taky o spolupráci se Spojenými státy i v ekonomické oblasti a dalších," řekl Hnízdo.

Podle některých odhadů se takový průběh jednání dal očekávat, uvedl politolog. Podle dalších se ale dalo čekat, že Rusko bude v bezpečnostní politice spíše opatrné. "Celá atmosféra v Praze ale působila spíš v tom smyslu, že Rusko je potěšeno, že je bráno jako globální partner ve světové politice. Zdá se mi, že pro Rusko jsou vzájemné vztahy velmi důležité," nastínil Bořivoj Hnízdo.

Obě země několikrát při projevu zdůraznily vzájemný respekt, což by mohlo pomoci otevřít novou kapitolu v americko-ruských vztazích.

Podle politologa nezazněla při veřejném projevu otázka Afghánistánu. "Neumím si představit, že by také tato otázka nebyla projednávána, pro Spojené státy a NATO celkově je Rusko důležité jako určitá cesta do Afghánistánu. V diskusi to ale nezaznělo," míní Bořivoj Hnízdo.

Spojené státy spolu s Ruskem mají dohromady přes devadesát procent kapacity atomových zbraní. "Samozřejmě ale chtějí vydávat signál i k jiným zemím. Zdůrazňoval se aspekt terorismu a jeho nebezpečí. A to souvisí s Afghánistánem a Pákistánem," míní Hnízdo.

Politolog předpokládá, že dnešní prohlášení bude mít i praktické dopady. "Obě země se nějakým způsobem dohodly na spolupráci v Radě bezpečnosti a otázce sankcí ohledně Íránu nebo způsobu, jak Írán dostat do základních mezinárodních smluv. Dá se tedy předpokládat určitý společný postup, nebo alespoň souhlas Ruska s americkým postupem v Radě bezpečnosti vůči Íránu," očekává politolog s tím, že jak vše bude konkrétně vypadat, se teprve ukáže.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video