Prezident i nejvyšší představený katolíků v Česku Dominik Duka se shodli na tom, že vláda by měla zaručit neprolomitelnost restituční hranice.

Prezident i nejvyšší představený katolíků v Česku Dominik Duka se shodli na tom, že vláda by měla zaručit neprolomitelnost restituční hranice. | foto: ČTK

Žádat garance k církevním restitucím je v pořádku, podpořil Duka Klause

  • 702
Prezident Václav Klaus zatím nedostal od premiéra Petra Nečase a místopředsedů vlády osobní garance, že chystané majetkové vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948. Klause v jeho požadavku podpořil i kardinál Dominik Duka.

Klaus se kardinálem setkal na na národních dožínkách v Českých Budějovicích a Duka považuje prezidentův požadavek za adekvátní.

"Já jsem od nich žádnou záruku nedostal, já slyším jenom vnější mediální výroky, kde se tváří, že se k tomu moc nemají. Měl jsem zde možnost mluvit s panem kardinálem Dukou a myslím, že naše názory na to nejsou až tak vzdálené. On cítí stejně jako já naléhavost mého požadavku, aby se nemohlo stát, že tím dojde k prolomení všeho, což znamená zásadní zpochybnění vůbec celé naší země," řekl prezident.

Klaus ve středu v dopise adresovaném Nečasovi a místopředsedům vlády Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) a Karolíně Peake (LIDEM) uvedl, že ho znepokojují obavy občanů i právních odborníků ohledně možného prolomení restituční hranice. Záruka premiéra bude podle něj zásadní pro to, aby zákon případně podepsal. (více o dopise najdete zde)

"My považujeme toto prohlášení nebo dopis pana prezidenta za adekvátní, který může uklidnit společnost, že skutečně nedochází k žádnému prolomení onoho dne 25. února 1948 a že i tento zákon je ve shodě se všemi ostatními zákony," řekl na dožínkách novinářům Duka.

Nečas už ve středu potvrdil, že dopis dostal. Své stanovisko k němu ale zatím nesdělil. Pokud by zákon prolomil restituční hranici 25. února 1948, daleko by podle Klause přesáhl problematiku narovnání vztahů mezi státem a církvemi. "Stal by se precedentem s těžko předvídatelnými důsledky pro majetkové nároky třetích osob z naší země i ze zahraničí vůči našemu státu," napsal Klaus v dopise.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi označuje Nečasova vláda za jeden ze svých klíčových návrhů. Ve Sněmovně už jednou těsně uspěl. Vrátil ho ale levicový Senát. K jeho prosazení nyní vláda potřebuje 101 hlasů. Kritika návrh přitom zaznívá i z Nečasovy ODS. Sněmovna by o vyrovnání s církvemi měla rozhodovat na schůzi, která začíná v úterý.

Členové České biskupské konference se na čtvrtečním mimořádném plenárním zasedání shodli, že schválením zákona hranice 25. února 1948 prolomena nebude. Zároveň potvrdili strukturu kontrolních mechanismů, které katolická církev v ČR použije při správě majetku vráceného od státu. Farnosti budou mít například limit 50 tisíc korun pro nakládání s majetkem, který budou smět překročit jen se souhlasem svých diecézí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video