Zdeněk Tůma, Karel Schwarzenberg a Miloslav Kalousek sledují výsledky voleb v Malostranské besedě

Zdeněk Tůma, Karel Schwarzenberg a Miloslav Kalousek sledují výsledky voleb v Malostranské besedě | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Duka křížkoval, Nečas volil stranu, Kalousek přišel dřív

  • 59
Hlasování v komunálních a senátních volbách skončilo. Volební účast se zatím pohybuje od 30 do 50 procent, vyšší je většinou v menších obcích. Volili už i arcibiskup Dominik Duka či premiér Petr Nečas.

Ve většině krajů hlasovala do sobotního dopoledne zhruba třetina voličů, vyplývá z informací volebních komisařů. Vyšší volební účast zatím vykazují spíše malé obce, někde nalezlo cestu k urnám i přes 50 procent lidí. Nejaktivněji se dosud jeví voliči v Plzeňském kraji, kde jich do volebních místností zamířila asi polovina.

V Moravskoslezském kraji se volební účast před polednem pohybovala v průměru až kolem 40 procent. Na jihu Moravy dosud o komunální volby projevilo zájem 41 procent voličů a v senátních volbách hlasovalo 36 procent lidí. V pražských městských částech k volbám přišlo už přes 30 procent lidí, podobně jako v Jihočeském kraji. Minulých komunálních voleb v roce 2006 se zúčastnilo zhruba 46 procent voličů.

V sobotu dopoledne přišel odevzdat svůj hlas například arcibiskup Dominik Duka. Neřekl, koho volil, prozradil však, že zkombinoval volbu strany a zakřížkování kandidátů. Dodal, že po listopadu 1989 jsou pro něj každé volby radostí, za komunismu se ale hlasování snažil vyhýbat, jak to jen šlo (čtěte také článek Na Hradě volili arcibiskup i písničkář Burian).

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 odvolil v Bechyni, místo v avizovaných 11 hodin přišel o hodinu dříve.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas pak volil v poledne v Rožnově pod Radhoštěm. Po odhlasování neřekl přímo, komu dal hlas. Zároveň ovšem prozradil, že nekřížkoval a volil stranu. "Hlasování je podle ústavy tajné. Ale samozřejmě jsem preferoval stranu, jejímž jsem předsedou," řekl s úsměvem Nečas.

Připomněl, že v komunálních volbách lidé rozhodují i o tom, zda se budou jejich města a obce zadlužovat, či nikoli. K senátním volbám podotkl, že by obsazení Senátu mělo být takové, aby horní komora vládní reformy korigovala, nikoli negovala. Hned poté, co Nečas vhodil obálku do urny, zamířil do Prahy.

I přes podezření na kupování hlasů na severu Čech probíhají volby bez výraznějších potíží. Mluvčí policejního prezidia potvrdila, že policie neeviduje v souvislosti s volbami žádné mimořádné události. V případech možného ovlivňování voleb, které vyšetřovala, neshledala znaky trestného činu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video