Ani Miloš Zeman nezískal v roce 1998 největší počet preferenčních hlasů a přesto se stal premiérem, řekl Bohuslav Sobotka v Partii na televizi Prima.

Ani Miloš Zeman nezískal v roce 1998 největší počet preferenčních hlasů a přesto se stal premiérem, řekl Bohuslav Sobotka v Partii na televizi Prima. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kalousek strašil prezidentem, Sobotka zmínil Zemanovu „prohru“ s Buzkovou

  • 477
Při přímé televizní debatě mezi Miroslavem Kalouskem a Bohuslavem Sobotkou jiskřilo, lídři TOP 09 a ČSSD nicméně vsadili na osvědčené argumenty. Kalousek opakovaně Sobotkovi připomínal, že "sjednocenou levici" ve skutečnosti vede Miloš Zeman.

Miroslav Kalousek se v Partii TV Prima zavázal k tomu, že TOP 09 neuzavře povolební koalici s levicí. "Koalice se spojeným levicovým blokem vedeným prezidentem nepřipadá v úvahu," řekl.

V celé debatě pak argument, že faktickým šéfem levice je nyní Miloš Zeman a nikoliv Bohuslav Sobotka, použil opakovaně. Například když Sobotka prohlásil, že se nebojí nestandardního postupu prezidenta po volbách - tedy že by Zeman jmenoval premiérem někoho jiného než Sobotku - připomněl mu Kalousek, že to, kdo je skutečným šéfem, bylo vidět v případě jmenování Rusnokovy vlády.

Tu totiž Sobotka zprvu odmítal, ve straně se ale setkal s tvrdou opozicí zemanovského křídla, kapituloval a hlasoval pro důvěru kabinetu. Ten ji ovšem nezískal a od té doby vládne v demisi, protože prezident novou vládu nejmenoval. Ústava to sice předpokládá, ale nedává mu žádný termín.

Debata o budoucím premiérovi se stočila i ke kroužkování kandidátů, prezident totiž preferenčním hlasům dává velkou váhu. To spolu s vyjádřeními hradního kancléře Vratislava Mynáře podnítilo teorii, podle níž by Zeman po volbách při výběru prezidenta mohl argumentovat počtem preferenčních hlasů. V těch v minulých volbách Sobotku poměrně těsně porazil Zemanův favorit Michal Hašek.

Preferenční hlasy pro politiky ČSSD

V roce 2010 se Bohuslav Sobotka s Michalem Haškem střetl stejně na jižní Moravě. Sobotka zde prohrál poměrem preferenčních 23 962 ku 25 181.

Ve volbách v roce 1998 kandidovali Miloš Zeman, Stanislav Gross i Petra Buzková každý v jiném kraji. Zeman na severu Moravy získal 59 tisíc preferenčních hlasů (14 % z celkového počtu hlasů, který v kraji získala ČSSD), Gross ve středních Čechách 36 tisíc (v kraji 16,5 %), Buzková v Praze (v kraji 17 %).

Sobotka připomněl, že když v roce 1998 Zemanova ČSSD vyhrála volby, byli v získávání preferenčních hlasů úspěšnější než Zeman jak Petra Buzková, tak Stanislav Gross. "Myslím, že by se pan Zeman velmi divil, kdyby za ním přišel Václav Havel a řekl, že pověří sestavením vlády Grosse," poznamenal Sobotka.

Pravda je to ale jen částečně, v absolutních číslech Zeman vyhrál. Kandidoval ale v baště ČSSD na severu Moravy, zatímco například Buzková v Praze. Zde oslovila relativně vyšší počet z těch, kteří dali hlas ČSSD (viz rámeček).

Ústava nicméně prezidentovi přiznává právo jmenovat premiérem, koho uzná za vhodné, i když tím poruší zvyklost. Zeman ostatně už prohlásil, že zvyklosti je možné měnit. Zavázal se také, že za premiéra vybere "představitele vítězné strany".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video