Duchoň se vrátil, aby kandidoval

B r n o - Primátor Petr Duchoň, který se za svoje peníze na tři dny vrátil do Brna z dvouměsíčního studijního pobytu ve Spojených státech, nepřijel soukromě pouze kvůli kandidatuře na místo předsedy brněnské ODS, jak původně předpokládal. Musel totiž reagovat také na kritiku opozičních zastupitelů, kteří poukázali na to, že byla jeho dlouhodobá zahraniční cesta částečně zaplacena z peněz města.

Duchoň totiž dvouměsíční stáž získal přes Eisenhowerovu nadaci, která jemu a jeho manželce hradí cestu i všechny výlohy spojené s pobytem v USA. Problém je podle opozičních politiků v tom, že cestu městská rada schválila jako služební, což znamená, že bude po její dobu primátor pobírat výplatu - asi šedesát tisíc korun měsíčně - a ještě mu bude uhrazeno pojištění a kapesné za třicet devět tisíc korun.

Zatím není jasné, jestli bude mít tato cesta nějaký konkrétní výsledek, což se právě od služebních cest představitelů měst očekává. "Nevíme, jestli služební cesta pana primátora přinese něco městu a nebo jen jeho osobě. Myslím si, že když chtěli radní schválit jeho cestu jako služební, měla s primátorem radnice uzavřít smlouvu. Z té mělo jasně vyplynout, co z ní pro město přiveze," uvedl například komunistický zastupitel Pavel Březa.
 
Primátor ani městská rada, která mu jeho cestu jako služební odsouhlasila, však problém ve svém rozhodnutí nevidí. "Jsem přesvědčen, že tato dvouměsíční cesta může městu přinést mnoho kontaktů, i když hned po jejím návratu asi nebudu schopen říci - přivedl jsem do Brna investora s pěti sty pracovními místy. A pokud je řeč o smlouvě s městem? Já už jsem smlouvu s městem uzavřel, když jsem skládal primátorský slib. Nikdy bych neuvažoval, že bych si některé poznatky jako primátor nechával pro sebe a měl z nich třeba dobré bydlo," tvrdil včera primátor.

Radní a primátorův první náměstek Rostislav Slavotínek (KDU-ČSL) svoje hlasování pro služební cestu odůvodnil tím, že je přesvědčen o jejím jednoznačném přínosu. "Ta cesta je zaměřena na komunální politiku a pan primátor bude mít ještě rok a půl ve svém funkčním období, aby všechny její výsledky realizoval," řekl Slavotínek. Podobně jak Slavotínek uvažuje dokonce také sociálnědemokratický náměstek Vilém Buriánek. "Já myslím, že je to v pořádku. Ta cesta má skutečně služební charakter. Problém by mohl nastat, kdyby si na to musel pan primátor vzít dovolenou," míní Buriánek.

Může si tedy primátor města dvouměsíční nepřítomnost dovolit? Podle pražského primátora Jana Kasla nikoliv. "Rád bych jel, ale těžko by to šlo, snad jenom v letním období v červenci nebo srpnu. Osobně jsem podobnou nabídku odmítl jako radní již v dubnu 1994," řekl Kasl.
Podobný názor má primátor Plzně Jiří Šneberger. "Neumím si to představit, dva měsíce jsou podle mého názoru příliš dlouhá doba na to, abych tady nebyl. Nejdelší doba, kdy jsem byl mimo úřad, byla třítýdenní dovolená v létě," řekl plzeňský primátor.

Rektor univerzity Jiří Zlatuška, který byl na studijní cestě s Eisenhowerovou nadací také, je však přesvědčen, že pokud má primátor na radnici tým, který je schopen fungovat po dva měsíce bez něj, neměl by to být problém. Stejně tak primátor je přesvědčen, že město může pracovat bez něj. "Komunikuji s lidmi z města emailem, takže vím, o čem se zrovna jedná," dodal primátor. Jisté je to, že jediný závěr, který bude muset ze své služební cesty udělat, je zpráva o jejím konání. To jediné mu totiž přikazuje zákon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video