Vládní lídři se shodli na zvýšení penzí v příštím roce

Vládní lídři se shodli na zvýšení penzí v příštím roce | foto: Dan Materna, MAFRA

Důchody se příští rok zvýší v průměru o dvě stovky, shodla se koalice

  • 452
Na zvýšení penzí v průměru o 200 korun se ve středu shodla vládní koalice. „V Parlamentu koalice podpoří změnu zákona o valorizaci s maximálním limitem 2,7 procenta,“ oznámil předseda vlády Bohuslav Sobotka v průběhu koaličního jednání špiček ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

„O přesné částce se ještě bude jednat, ale strop bude určitě do tří stovek,“ řekl iDNES.cz první místopředseda křesťanských demokratů a ministr zemědělství Marian Jurečka.

27.dubna 2016 v 17:47, příspěvek archivován: 27.dubna 2016 v 18:03

Koalice se shodla na valorizaci penzí v r.2017 ve výši 200Kč v průměru.V Parlam.koalice podpoří změnu zákona o valorizaci s max.limitem 2,7%

„Já jsem rád, že jsme se dohodli, že těch 300 korun bude možností a na můj návrh byla shoda, že se příští rok přidá 200 korun a že to je reálné v rozpočtu, který se připravuje, a v případě, že se bude dobře vyvíjet státní rozpočet, tak pořád ještě zbývá možnost jednorázového příspěvku důchodcům. Jde o to, aby se příliš nerozevíraly nůžky mezi průměrným platem a průměrnou penzí,“ uvedl šéf lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Podle zákona se penze zvedají vždy od ledna o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen. Podle dosavadního vývoje obou těchto ukazatelů by se důchody měly zvýšit zhruba o 1,6 procenta, tedy asi o 180 korun. Koalice chce tedy penzistům přidat víc.

Ve Sněmovně je nyní novela, která by vládě umožnila zvednout penze více, než jí ukládá zákon. Vláda původně navrhovala, aby mohla přidat maximálně 1,7 procenta, sněmovní sociální výbor navrhl až 2,7 procenta, tedy tolik, kolik podpořil sněmovní výbor.

Dohoda koalice o navýšení penzí souvisí s přípravou státního rozpočtu na příští rok, který by ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš rád sestavil se schodkem 60 miliard korun, tedy o deset miliard nižším než letos. Požadavky ministerstev na příští rok ovšem zatím podle Babiše převyšují o 40 miliard korun možnosti rozpočtu. (více zde)

Jasné zatím není, nakolik si polepší státní zaměstnanci. Zatímco Sobotka a jeho ČSSD chtějí učitelům a lékařům přidat deset procent, Babiš zatím připustil, že by to mohlo být pět procent navíc. „Pro nás je důležité, aby byla desetiprocentní valorizace tarifů pro lékaře, pro sestry, aby stát se na tom podílel tím, že se zvýší platba za státní pojištěnce. Současně chceme vyšší platy pro učitele a další zaměstnance veřejného sektoru,“ řekl Sobotka. Dohodu na navýšení platů chce do pondělí.

Na zákonu o střetu zájmů se koalice neshodla

Koalice se zatím neshodla na tom, jak budou její poslanci hlasovat o omezení podnikání ministrů. Špičky ČSSD, ANO a KDU-ČSL se kvůli tomu ještě sejdou.

Shoda nepanuje na tom, jak se vládní poslanci postaví k návrhu sociálního demokrata Jana Chvojky, podle kterého by si budoucí členové vlády museli vybrat, zda chtějí ovládat firmy (tedy vlastnit v nich více než čtyřicet procent) a vlastnit média, nebo jít do vlády.

To by se přímo týkalo šéfa ANO Andreje Babiše, pokud by byl v příští vládě. Babiš je vlastníkem Agrofertu a mediálního domu MAFRA, tedy i serveru iDNES.cz, MF DNES či Lidových novin. Hnutí ANO je proti Chvojkově návrhu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video