Klíčovým prvkem důchodové reformy podle Věcí veřejných je zvýhodnění rodin s dětmi. Ten, kdo je nemá, by doplácel na důchody ostatních.

Klíčovým prvkem důchodové reformy podle Věcí veřejných je zvýhodnění rodin s dětmi. Ten, kdo je nemá, by doplácel na důchody ostatních. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Důchodová reforma podle VV: kdo má děti, bude na penze odvádět méně

  • 869
Mít děti se podle Věcí veřejných musí vyplatit. Právě na tom stojí jejich představa o důchodové reformě. K financování důchodů má tak podle VV pomoci nový "generační fond", do nějž by lidé až do okamžiku odchodu do důchodu odváděli část svého příjmu, různě vysokou podle toho, kolik mají dětí.

"Pracovat a mít dětí se musí vyplatit," zdůraznil ministr dopravy Vít Bárta, který se za stranu účastní jednání o důchodové reformě s ODS a TOP 09. Jednání pokračovala při poradě ekonomických ministrů, na níž véčkaři trvali na stanovení jasného časového harmonogramu, jak se bude reforma schvalovat.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při otevření TOP centra v Ústí nad Labem."Klíčová budou koaliční jednání v lednu. Doufám, že paralelně budeme jednat s odbory i opozicí," uvedl po jednání Bárta. I podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) je důchodová reforma natolik zásadní, že o ní chce vláda diskutovat i s ČSSD. "Žádné závěry nejsou. Dál poběží jednání v koalici," uvedl premiér Petr Nečas.

Do generačního fondu by nejvíce přispívali bezdětní

Jak přesně by "generační fond" fungoval, vysvětlil iDNES.cz expert Věcí veřejných Pavel Rusý, který spolu s Bártou o důchodové reformě v koalici vyjednává.

"Lidé by odváděli do fondu určité procento svých příjmů, řekněme osm procent, ale o tom se dá jednat. V okamžiku narození prvního dítěte by se příspěvek do fondu snížil o třetinu a navíc by člověk peníze, které do té doby vložil, dostal zpět," řekl Rusý.

Při narození druhého dítěte by podle něj odvod klesl o další třetinu a u třetího dítěte na nulu. Fakticky by tak do fondu více přispívali lidé bezdětní a s méně dětmi a peníze v "generačním fondu" by stát využíval na vyplácení důchodů ve chvíli, kdy by nebylo dost peněz ze současných odvodů na sociální pojištění.

Véčkaři zvažují i daňovou slevu podle počtu dětí. Daňová reforma má souviset s důchodovou

Generační fond ale není pro Věci veřejné dogma. "Do Říma vede několik cest a žádnou nevylučujeme," řekl v nadsázce Bárta. Jednou z dalších možností, o níž VV podle informací iDNES.cz uvažují, je to, že by místo odvodů do fondu naopak lidé s dětmi byli více zvýhodněni slevou na dani. Bylo by na nich, jak peníze, které jim stát nechá, použijí - zda je třeba neinvestují do penzijního fondu.

"Základní princip, s nímž jdeme na jednání s ODS a TOP 09 je ten, že důchodová a daňová reforma spolu souvisí a musí být provázány," vysvětlil Bárta. Předseda Věcí veřejných Radek John uvedl, že jeho strana bude při vyjednávání s koaličními partnery trvat na tom, že se nesmí snížit celková suma na vyplácení důchodů a že věk pro odchod do důchodu by se zvyšoval pružně podle prodlužující se délky života.

Věci veřejné souhlasí s tím, aby si lidé povinně spořili i v penzijních fondech, ale týkat by se to podle nich mohlo jen lidí s vyšším příjmem nad určitou hranici, o které by se ještě podle strany mělo jednat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video