Pneumokok je nebezpečný hlavně pro děti do čtyř let a seniory nad 65 let....

Pneumokok je nebezpečný hlavně pro děti do čtyř let a seniory nad 65 let. Očkování je podle lékařů v boji se zákeřnou bakterií důležité. ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Novela předběhla praxi. Senioři za vakcínu proti pneumokokům dál platí

  • 31
Senioři mají od začátku září nárok na bezplatnou vakcínu proti pneumokokům. Za očkování ale přesto dál platí. Lékaři od pojišťoven totiž nedostali žádný pokyn, jak vakcínu vykázat. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění tak předběhla praxi.

I když má být očkování proti pneumokokům zdarma pro lidi ve věku nad 65 let, ve skutečnosti za něj senioři musejí nadále platit. Částka za očkování je přitom zhruba dva tisíce korun. „Přestože už uteklo celé září, nevím o nikom, kdo by podle tohoto zákona byl očkován,“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví se dohadují, kdo za to může. A ve čtvrtek odpoledne řešily, jak z toho ven. „Novela předběhla praxi,“ připouští jeden z důvodů mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Začalo to letos ve Sněmovně, když poslanci projednávali novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která měla stanovit, na co mají pojišťovny nárok. A jak je zvykem, několik z nich přineslo svoje pozměňovací návrhy. Jednou z nich byla i jihočeská poslankyně Radka Maxová, která se v hnutí ANO věnuje sociální problematice.

I proto si ji vytipovali zástupci seniorských organizací, jako je Rada seniorů nebo spolek Život 90. „Měli jsme moc velkou radost, když to poslanci projednali a schválili. Je to průlom. Doposud se o očkování uvažovalo, že patří hlavně do dětského věku,“ vzpomíná předseda Života 90 Jan Lorman.

Méně už však poslanci domysleli termíny: zákon schválili v červnu, k podpisu prezidentovi se po projednání v Senátu návrh dostal v srpnu. A už od dalšího měsíce měl platit. Nedořešený přitom zůstal jeden problém: co vlastně mají pojišťovny platit?

Dvě vakcíny, úplně jiná cena

Lékař totiž má na výběr ze dvou vakcín. Levnější Pneumo 23, které je na trhu už nějaký čas a běžně se používá k očkování dětí, stojí necelých 330 korun. Novější Prevenar 13 vyjde na 1 600. Pojišťovny si zákon vykládají tak, že hradit by měly nejlevnější možnou vakcínu. Tedy Pneumo 13. Jenže, lékaři mají k dispozici dva a půl roku staré doporučení Národní imunizační komise, které říká, že pro seniory je nejvhodnější kombinace obou vakcín.

Zákon na toto doporučení v důvodové zprávě odkazuje, v samotném paragrafu však uvedeno není. Zmíněn je jen dovětek „dle schváleného očkovacího schématu“. Pojišťovny tvrdí, že žádné takové schéma od ministerstva zdravotnictví nemají. I proto si zákon vykládají podle svého.

Prymula míní, že to není úplně fér. „Zákonodárce měl na mysli, aby se používal Prevenar 13 v kombinaci s Pneumo 23. Ty vakcíny nejsou zaměnitelné. Účinek je rozdílný. A pro nás je těžko přijatelné, aby to bylo vykládáno tak, že se prostě zvolí ta nejlevnější,“ tvrdí Prymula.

Ministerstvo slibuje nápravu

Ministerstvo zdravotnictví ještě tuto středu uklidňovalo: „Metodický pokyn tedy není třeba, zákon hovoří jasně o nároku pojištěnce.“ Po záplavě dotazů od lékařů a pojišťoven však ve čtvrtek přece jen svolalo jednání. A slibuje, že bezplatná vakcína pro seniory bude. Lékaři i proto pacientům doporučují ještě pár dní počkat.

Průtahy kolem zákona ale mohou jeho podporovatele aspoň v něčem těšit. O očkování proti pneumokokům se tak totiž začíná víc mluvit. „A osvětu potřebujeme, i když bychom radši, kdyby to nebylo v tom smyslu, že zákon nefunguje,“ říká Lorman.

V Česku je totiž proti pneumokokům dosud očkováno jen necelé jedno procento seniorů. V sousedním Německu je jich přitom přes 50 procent, ve Velké Británii dokonce přes 70 procent. Průměr v Evropské unii je mezi 20 a 30 procenty. V Česku je prý cílem, aby si k lékaři pro injekci přišel aspoň každý desátý senior.

Ročně na nemoci spojené s pneumokokovými viry zemřou desítky lidí. „Dospělí u nás nejsou zvyklí chodit kvůli očkování k lékaři. Nanejvýš tak kvůli chřipce. Ale i banální infekce, jako je zápal plic, může mít fatální následky,“ upozorňuje Lorman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video