Důchodce sestrojil boty pro nevidomé

  • 18
"Obujeme si boty, a jako bychom viděli!" pochvalují si nevidomí nový vynález, který si před dvěma měsíci nechal patentovat důchodce Antonín Kašpara z Hluku na Uherskohradišťsku. Jeho speciální boty upozorňují nevidomé na překážky. Vynález funguje podobně jako parkovací čidlo v autech.

Při došlápnutí vyšle zařízení zabudované v podrážce infračervený paprsek.

Pokud se odrazí od překážky, zaregistruje ho čidlo a podrážka začne vibrovat.

"Pracoval jsem na tom od jara. Proč? To je, jako byste se ptali horolezce, proč zdolává hory. Protože je to výzva," říká vynálezce.

"Pan Kašpara dokázal na koleně to, o co se marně pokoušeli angličtí vědci s mnoha miliony liber," hodnotí objev viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Viktor Dudr.

Jistě, i nevidomí už mají přístroje, které je na možné potíže při chůzi upozorní. Aby ale zaregistrovali jejich signál, musí mít na uších sluchátka. "A to je handicap, protože sluch je pro nás nevidomé nesmírně důležitý," upozorňuje Dudr. "Vibrační bota je v tomto směru mnohem lepší. Upozorní na jakékoliv výstupy a nerovnosti."

Kdy se boty dostanou na trh, zatím Antonín Kašpara nedokáže odhadnout. Pečlivě zvažuje, komu svěří jejich výrobu. "Nechci, aby ty boty dělala nějaká malá firma, kterou pak velcí giganti obejdou a výroby se nakonec zmocní oni," vysvětluje Kašpara.

Sám dokáže botu vyrobit za pět set korun. Upozorňuje, že přitom ale využívá přístroje, které levně získal. V jedné botě je třeba šest integrovaných obvodů a deset tranzistorů. Přidejte baterii, díky které boty vydrží bez nabití den provozu, a je to skoro všechno. "Nějaké tajemství si samozřejmě nechám pro sebe," usmívá se důchodce.

Jeho vibrační bota, to není náhodný vynález. Už před lety začal černobílé televizory měnit na barevné, i na to má patent. Zájemce si pak musel zapisovat do pořadníku. Žít s těmito schopnostmi v Americe, má vilu a u ní bazén.

"No jo, jenže tady nejsme v Americe," usmívá se kutil, který bydlí v přízemním domečku u hlavní silnice. "Léta jsem pracoval pro lidi, co se dívají na televizi, tak teď zase dělám něco pro slepce, co se dívat nemohou."

Důchodce Antonín Kašpara z Hluku na Uherskohradišťsku vymyslel obuv pro nevidomé, která funguje podobně jako parkovací čidla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video