Muž podle lékaře dostal infarkt kvůli horku. Ilustrační foto.

Muž podle lékaře dostal infarkt kvůli horku. Ilustrační foto. | foto: ZZS HMP

Důchodce dostal infarkt na rozžhavené střeše

  • 56
Tropické počasí si zřejmě vyžádalo první oběť. V Radouši na Berounsku zemřel dopoledne 72letý muž. Pracoval na rozpálené střeše a podle lékaře asi dostal v horku infarkt. Záchranné služby také hlásí nárůst kolapsů a případů dušnosti. Ordinace lékařů jsou plné dehydrovaných pacientů.

ČTĚTE TAKÉ:
Vedro v Praze na hodinu zastavilo orloj

"Dvaasedmdesátiletý muž přitloukal tašky na střeše a po několika minutách se svezl dolů v bezvědomí na střechu přistavěné kůlny. Po příjezdu záchranářů nereagoval, neměl hmatný puls a nedýchal," potvrdila iDNES mluvčí záchranky ve Středočeském kraji Tereza Janečková.

Záchranáři ho snesli dolů a začali s resuscitací. Oživit se ho ale nepodařilo. "Muž neměl žádné zjevné poranění, které by úmrtí způsobilo, proto se zasahující lékař domnívá, že nezemřel na následky pádu, ale na srdeční selhání, které bylo pravděpodobně způsobené velkým horkem na prosluněné střeše," dodala.

K dalšímu případu vyjížděli středočeští záchranáři ve dvě hodiny odpoledne do Kolína. Čtyřiasedmdesátiletý muž byl po příjezdu záchranné služby v bezvědomí, neměl hmatatelný puls a nedýchal. Zdravotníkům se však po resuscitaci podařilo srdeční akci obnovit. Muž byl poté převezen na kolínské ARO.

Zkolabovaly už desítky lidí
Kvůli horku zasahují lékaři ve většině krajů. "Řada lidí má v současném počasí mdloby, nebezpečné jsou zejména prudké přechody z klimatizovaných místností na slunce. Ošetřili jsme za pouhé dva dny několika desítek lidí, nejvážnějších případem byla úplně spálená kůže osmiletého chlapce, který měl doslova puchýře," popisuje stav ve Zlínském kraji dětský lékař Jaroslav Novotný.

Liberecká nemocnice ošetřila od pondělka kvůli horku kolem deseti lidí denně. "Co je oproti minulosti jiné, omdlévají mladí lidé, naposledy se jednalo o ročníky 1980 a 1985. Na vině je právě u mladých lidí velmi špatný pitný režim a také nevhodné oblečení. Zejména mladé dívky nosí v těchto vysokých teplotách teplé svetříky, trika z umělých materiálů a také silonové punčocháče, což přispívá k přehřátí organismu," uvedla mluvčí nemocnice Alexandra Bednárková.

Pražští záchranáři jen ve středu rozvezli do nemocnic třináct lidí, kterým horko přivodilo kolaps.

Podle středočeských záchranářů v současné době tvoří výjezdy sanitek kvůli kolapsům z horka celkem sedmdesát procent všech zásahů.

"Od pondělí jsme zaznamenali obrovský nárůst výjezdů k pacientům, kterým se v důsledku horkého počasí zhoršil jejich zdravotní stav. Přibližně 70 procent výjezdů je teď během dne kvůli zdravotním komplikacím a kolapsovým stavům pacientů způsobených horkem," uvedla Janečková.

Nejčastější výjezdy jsou podle ní kolem poledne. "Ohroženi jsou především kardiaci a astmatici, kteří trpí dechovými obtížemi a může u nich dojít až k srdečnímu selhání. V krajních případech hrozí až šokové stavy," dodala.

Problémy mohou mít i zdraví lidé
Mezi časté problémy způsobené horkým počasím také patří úpal nebo úžeh, které jsou často zaměňovány. Projevy jsou ale velmi podobné - bolest a návaly krve do hlavy, nevolnosti, závratě a pocit žízně.

Zdravotní problémy mají v tropickém parnu rovněž zcela zdraví lidé. "Měli jsme tu několik kolapsových stavů, ty vznikají tehdy, pokud jsou lidé delší čas dehydrovaní. Podáváme jim infuze, které jim doplní tekutiny. Za dvě až tři hodiny můžou většinou domů," řekl primář interního oddělení valašskomeziříčské nemocnice Pavel Prodělal.

Klimatizovaná místa mohou být nebezpečná
Nemocní lidé, zvláště kardiaci, by podle odborníků rozhodně neměli vycházet ven. Starší lidé by si měli dávat podle lékařů pozor hlavně při nákupech v klimatizovaných supermarketech.

"Nebezpečný je obrovský teplotní rozdíl, kterému se vystavují, když vyjdou ven," poznamenal lékař Jaroslav Novotný.

Lékaři také upozorňují na nezbytnost pít dva až tři litry tekutin denně. Nejlépe bylinkové čaje a vodu.

Pozor na úpal či úžeh

Úžeh
Hrozí na přímém slunci. Stoupá teplota, objevují se neurologické a oběhové potíže. Mezi příznaky patří bolest hlavy, závratě, zrychlení srdeční činnosti a zrudnutí pokožky hlavy. Někdy se potíže projevují až s několikahodinovým zpožděním. Důležité je ochlazení, podávání chladných tekutin.

Úpal
Způsobuje ho nadměrné horko. Tělo přestává odvádět nadbytečné teplo. Hrozí například při jízdě v přehřátém autě. Projevuje se kromě zvýšené teploty mimo jiné malátností, zvracením a ztrátou vědomí. Je třeba postiženého přesunout do chladnější místnosti, zvednout mu končetiny.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video