Jiří Lilling

Jiří Lilling | foto: Petr Ježek, MF DNES

Důchodce chránil svůj byt, skončil před soudem

  • 96
Za vydírání skončil před soudem plzeňský důchodce Jiří Lilling za to, že vytáhl plynovou pistoli na podomního prodejce. Domníval se, že dopadl informátora zlodějů. Za poslední rok je to už druhý důchodce, který skončil před plzeňskými soudy kvůli obraně svého majetku.

Důchodce předloni v létě vytáhl plynovou pistoli na muže, který chodil po panelovém domě, zvonil a bouchal do všech dveří. Protože byl pátek podvečer těsně po červencových státních svátcích, téměř všichni nájemníci z paneláku na plzeňském sídlišti Doubravka odjeli na prodloužený víkend, Lilling byl přesvědčen, že si dům vyhlédli zloději. Asi padesátiletý muž byl podle jeho závěru tipařem, který mapoval situaci pro vykrádače bytů.

Neznámý muž si musel na příkaz ozbrojeného důchodce stoupnout ke zdi u výtahu výtahu a Lillingova manželka zatím volala na tísňovou linku městské policie.

"Já jsem jenom chtěl, aby policisti prověřili, jestli je ten muž opravdu od firmy, aby mi ukázal licenci. On původně vytáhl jen nějakou průkazku bez fotky, takovou si může doma udělat kdokoli," popisoval před soudem důchodce. Neznámý muž prý byl vyděšený a říkal, že nabízí levnější volání. Lilling mu nevěřil

"Vždyť jen týden předtím nám volali na telefon z nějaké společnosti, jestli nechceme telefonovat levněji. Že by někdo chodil s takovými nabídkami osobně po panelácích jsem se do té doby nesetkal. Navíc náš byt se už dvakrát pokusil někdo vykrást," argumentoval obžalovaný důchodce.

Po několika minutách stání dopadený muž vyndal svůj mobil a s někým volal. "Městští strážníci ani dvacet minut po zavolání nepřijeli. Pak jsem se dozvěděl, že muž, kterého jsem v domě přistihl, volal svému šéfovi, že na něj někdo míří v domě pistolí. I on zavolal na policii. Když přijela státní policie, koukali na mě divně, když jsem jim řekl, že jsem rád, že konečně přijeli," vzpomínal Lilling na to, co se stalo 8. července 2005 v podvečer.

Po příjezdu policie se Lilling muži omluvil
Důchodcův omyl se po zásahu policistů vysvětlil, Lilling se podomnímu obchodníkovi ještě na chodbě domu omluvil. Sám ale skončil na policii, za vydírání se zbraní v ruce mu hrozilo až osm let vězení. Loni na jaře soud Lillingovi vyměřil třítisícovou pokutu, navíc státu propadla i jeho plynová pistole.

"Zaplatit tři tisíce nebyl problém, ale rozleželo se mi to v hlavě, a odvolal jsem se. Vždyť všude nás masírují, že máme být obezřetní před podvodníky. Že máme raději zavolat policii, když nějaká bába nabízí v domě třeba kvedlačky. Já jsem byl opravdu přesvědčený, že je to tipař pro zloděje," vysvětloval své jednání Jiří Lilling. V minulosti už jednoho pachatele chytil a předal policistům.

Loni na podzim odvolací soud odsuzující rozsudek zrušil a Lillinga zprostil všech obvinění. Státní zástupce ale na odsouzení muže trval, proto se dovolal k nejvyššímu soudu. Ten před měsícem a půl osvobozující verdikt zcela zrušil a případ vrátil zpátky do Plzně. Podle závěru soudců nejvyššího soudu může kdokoli zadržet pouze pachatele při páchání nebo po spáchání trestného činu.

"Pokud obviněný považoval muže v domě za tipaře, zadržet ho nemohl," konstatovali soudci nejvyššího soudu. Lillingův advokát Petr Kybic považuje takové rozhodnutí za absurdní.

"Vezměte si případ, kdy kolem vrátného v mateřské školce půjde muž, který bude mít v ruce samopal. Vrátný ho nebude moc zadržet, i když se bude domnívat, že neznámý může střílet po dětech, protože by šlo jen o přípravu trestného činu?" argumentoval Kybic.

Důchodce se trestu nakonec vyhne
Senát Krajského soudu v Plzni v pondělí rozhodl, že Jiří Lilling spáchal trestný čin vydírání, ale vše se obejde bez trestu.

"Když jsme rozhodli o vině, je na místě sankce, nebo se jedná o případ, kdy je možné výjimečně upustit od potrestání? Dospěli jsme k závěru, že je v tomto případě to je možné, že postačí projednání celé věci před soudem. Obžalovaný žije řádně, o jeho lítosti nemáme pochyb, vždyť se poškozenému omluvil okamžitě po zjištění, že jde o omyl," vysvětlil plzeňský soudce Pravoslav Polák.

Rozsudek je pravomocný. Protože soud nevyměřil Lillingovi žádný trest, v jeho trestním rejstříku nebude odsouzení zaznamenané. Muž dostane zpátky i plynovou pistoli.

Důchodce Jiří Lilling po verdiktu soudcům poděkoval. "Je to obrovská úleva, vždyť se vše táhlo téměř rok a tři čtvrtě. Kdyby ale dneska někdo v domě zvonil nebo bouchal, nikomu neotevřu. Už nechci mít žádné problémy," dodal muž při odchodu ze soudní budovy.

Lilling je už druhým plzeňským důchodcem, který za poslední rok stanul před soudem za nepřiměřenou obranu svého majetku. Prvním byl Oldřich Doskočil, který narafičil v patnáctkrát vykradené chatě na okraji Plzně samostříl na zloděje. Projektil zasáhl do stehna Ladislava Grunzu, který byl zvědavý, co je uvnitř chaty.

Prý kolem hledal staré železo. Když přelezl plot kolem chaty a vzal za kličku u falešného okénka ve dveřích domku, sám spustil mechanismus ukrytý za dveřmi. Projektil se mu zavrtal do stehna. Grunza byl odsouzen k veřejně prospěšným pracem. Téměř osmdesátiletý invalidní důchodce Doskočil byl sice uznán vinným z nedovoleného ozbrojování, ale nedostal žádný trest.

,

Nejlepší videa na Revue