Družstva mohou na volbách vydělat

Praha - Díky volbám mohou družstevníci licitovat o ceně za pozemky pod jejich domy a tlačit ji hodně nízko. Politici si uvědomili, že pozemky pod byty, které má na družstevníky hlavní město převádět za dosud neujasněnou cenu, budou platit desítky tisíc voličů. Jde totiž o pozemky asi pod sto tisíci domácností v Praze.

Družstva v minulosti napadla rozhodnutí metropole prodat pozemky majitelům bytů a domů za cenu podle cenové mapy, když stát převáděl obdobné pozemky zadarmo a jiná tuzemská města maximálně za stokorunové částky za metr čtvereční.

Během posledních měsíců už představitelé družstev donutili politiky jednat o ceně nižší. Teď dokonce mohou lidé jásat.

Zastupitelé Unie svobody, kteří původně požadovali zhruba třetinu z hodnot v cenové mapě (podle ní vychází cena za metr čtvereční přibližně na jeden až čtyři tisíce korun podle lokality), nyní změnili svůj pohled. Ochotni slevit jsou i zastupitelé KDU-ČSL.

Kolik chtějí zastupitelské kluby za pozemky pod družstevními domy

- ODS: ještě nerozhodla, ale podle dřívějších informací asi 50 procent z cenové mapy

- ČSSD: 250 Kč za metr čtvereční

- US: navrhla převod zdarma

- KDU-ČSL, ODA: 25-30 procent z cenové mapy, ale jsou ochotni slevit až na nulu

"Nakonec jsme se dohodli na tom, aby měli všichni rovné podmínky. Když jedněm družstevníkům dal stát pozemky zadarmo, pak by byli znevýhodněni ti, kteří kvůli administrativním přesunům pozemků mají domy na obecním majetku," uvedl v úterý Branko Doleček z Unie svobody. Stát totiž v minulosti některé pozemky převedl na města. Doleček dodal, že sice nesouhlasí s bezúplatným převodem, že by měl každý něco zaplatit, ale když už v minulosti stát pozemky družstvům daroval, mělo by i město postupovat stejně.

Členové zastupitelstva za sociální demokracii se shodli již dříve na prodejní ceně 250 korunách za metr. "Zatím platí toto stanovisko," potvrdil Jan Tomčík. Zastupitelé ODS se dosud nedohodli. "Ještě není závěr, budeme ještě jednat," řekl Martin Hejl.

Jasnou představu mají i zastupitelé KDU-ČSL. Marián Hošek z této strany uvedl, že se shodli na pětadvaceti až třiceti procentech z cenové mapy.

"Ale jsme ochotni diskutovat o ceně nižší. Čím méně budou muset lidé zaplatit, tím lépe. Nejlepší by bylo, aby město převedlo pozemky bezúplatně, vzhledem k tomu, jak k majetku přišlo," doplnil Hošek. Domnívá se však, že bude třeba volit kompromis, který má šanci projít zastupitelstvem.

Všechny návrhy pak kluby přednesou na jednání zastupitelstva, které by mělo odsouhlasit konečný požadavek.

Pozemky sice nemusí nájemníci odkoupit, ale tím potrvá dvojí vlastnictví pozemků a budov na nich. To v Evropské unii, kam republika míří, není přípustné. Navíc, pokud by se město s lidmi nedohodlo, spustila by se zřejmě lavina žalob, které by jednak zpochybňovaly práva města k pozemkům, jednak spory o cenu za věcné břemeno. To vzniklo automaticky podle zákona všude, kde se obě strany nedohodly. Musela by se však vyřešit cena, kterou by museli lidé jednorázově zaplatit za to, že mají domy na obecních pozemcích.

Převod pozemků z města na družstva se týká většiny stavebních bytových družstev. K nim patří například Pokrok, Rozvoj, Stavbař, Pragostav a Praha. Jde celkem o téměř osmdesát tisíc pražských bytů, v nichž žije přibližně pětina všech obyvatel metropole.

Družstev nájemníků, která vznikla při privatizaci domů, se problém netýká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video