Družice prošmejdí okolí pólů

  • 4
Americká kosmická agentura NASA poslala do vesmíru zvěda, který pomocí laserových paprsků prozkoumá masy ledu kolem severního a jižního pólu. Satelit bude obíhat Zemi ve výšce šest stovek kilometrů. Přitom bude měřit velikost a tloušťku ledovcových ploch nad Grónskem a Antarktidou.

Satelit označovaný ICESat byl vypuštěn z kalifornské vojenské letecké základny Vandenberg v neděli.

Na oběžné dráze by měl fungovat tři roky. Vědci však doufají, že cenné údaje vydrží pozemšťanům posílat až pět let.

Společně s ním byla na oběžnou dráhu vynesena také další družice. Ta má označení CHIPS. Bude monitorovat vesmírný prach a plyny.

Vědci považují dlouhodobé měření za velmi důležité zejména v souvislosti s globálním oteplováním.

I když o něm není pochyb, není zcela jasné, jak na ně reagují obrovské ledové masy v polárních oblastech, říká šéf projektu Michael King.

Ten poukazuje na to, že jednoduchý předpoklad, podle něhož při oteplování planety led taje a ubývá, nemusí být správný.

Při teplejším klimatu je v atmosféře více vodních par, takže při mírných změnách teploty je docela dobře možné, že ledové vrstvy mohou růst, upozorňuje King.
Výsledky pozorování za posledních deset let ukazují, že na okrajích se ledovce zmenšují, ale uprostřed tloustnou. Může za to větší množství spadlého sněhu.

Dlouhodobě však bude při pokračujícím oteplování planety ledu ubývat, dodává.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video