Lék Actilyse se používá rozpouštění krevních sraženin u srdečních příhod a cévních mozkových příhod.

Lék Actilyse se používá rozpouštění krevních sraženin u srdečních příhod a cévních mozkových příhod. | foto: koláž iDNES.cz

Z Česka nesmí lék na mrtvice a infarkty, je ho málo a chyběl by pacientům

  • 22
Ministerstvo zdravotnictví letos podruhé využilo pravomoci zakázat vývoz léčiva. Po výjimečném rozhodnutí tak nesmí Česko opustit ani jedno balení přípravku Actilyse pro léčbu mozkových příhod, plicních embolií nebo infarktu myokardu. Používají jej zejména iktová centra, která léčí cévní onemocnění.

Zákaz platí od pátku a týká se všech šarží a balení léku. Jde o přípravek, ze kterého lékaři vytvoří injekční roztok. Ten v těle dokáže rozpouštět krevní sraženiny. Proto je jakousi první pomocí pro lidi postižené srdeční nebo mozkovou příhodou.

Důvod zákazu je zřejmý - v Česku se v poslední době velmi rychle začaly tenčit jeho zásoby. "Poptávka v distribučním řetězci na trhu v ČR v poslední době zásadně stoupla a značně snížila jeho zásoby," potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

"V tomto případě se jedná o přípravek, který je život zachraňující a je nenahraditelný. Pokud je zřejmé, že jeho zásoby na území Česka se tenčí, je zcela adekvátní zakázat jeho export mimo ČR," vysvětlil ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Nejde ale jen o to, že by byl Actilyse žádanější lékaři, ministerstvo má podezření, že jej skupují i obchodníci, kteří legálně vydělávají na rozdílnosti cen u nás a v zahraničí.

"Vzhledem k možné hrozbě vývozu tohoto léku do jiného členského státu tedy vzniká reálné nebezpečí jeho nedostupnosti českým pacientům v období prosinec 2013 až leden 2014," dodala Plívová.

Ministerstvo má od distributora, firmy Boehringer, informaci, že další balení léku k nám budou dovezeny až v únoru.

Zákaz vývozu platí do odvolání, nejpozději do 31. března 2014.  

Opatření znamená, že distributoři léků jej mají předávat jen těm, kdo ho může vydávat či aplikovat pacientům. Tedy třeba nemocnicím, kde se Actilyse nejčastěji používá. Léčivo by se po vydání opatření nemělo dostat k překupníkům.

Otázkou je, jaký by za porušení opatření hrozil trest. Holcát už dříve uvedl, že by mohlo jít o pokutu nebo až o zastavení distribuční licence. Zároveň se ale objevily i hlasy, které tvrdí, že pro přísnější trestání by bylo třeba změnit zákon a že jinak by ministerstvo mohlo narazit.

Zakázat vývoz je nyní možné pouze opatření ministra zdravotnictví. Podle Holcáta by se to ale mělo změnit a možnost promítnout i do zákona. "Návrh takové legislativní úpravy rozhodně doporučím svému nástupci. Legislativnímu odboru ministerstva jsem již zadal zahájení věcné přípravy tak, aby opatření mohlo být zapracováno bez zbytečných prodlev," doplnil ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video