Mimořádná bezpečnostní opatření provázela také druhý den soudního procesu s

Mimořádná bezpečnostní opatření provázela také druhý den soudního procesu s údajnými vyděrači, kterým podle obžaloby šéfoval Slovák Miroslav Maslák. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Maslák zůstane ve vazbě, na bezplatnou obhajobu nemá nárok, rozhodl soud

  • 6
Ve vazbě jsem v rozporu se zákonem, soud je podjatý a chci bezplatnou obhajobu, protože jsem bez peněz, tak se dá shrnout výpověď Slováka Miroslava Masláka z druhého dne hlavního líčení. Před zlínským soudem stojí kvůli údajnému vydírání podnikatelů, podle obžaloby šéfuje nebezpečnému gangu.

Krajský soud ve Zlíně ve středu rozhodoval o třech zásadních věcech - pokračování vazby, podjatosti senátu a otázce, zda Maslák potřebuje bezplatnou obhajobu. Obžalovaný Slovák však hned v úvodu jednání přidal další.

"Chci, aby byla vyloučena veřejnost. Kolem mého případu se strhla mediální smršť, všude je uváděno celé jméno, ukazují mou tvář," stěžoval si třiatřicetiletý Maslák. "Píšou o mně jako o bossovi podsvětí, ale to je doslova blbost, já jsem obyčejný člověk."

Soud však jeho žádosti nevyhověl a zamítl i další Maslákovy požadavky. Nejpodstatnější je, že zůstává ve vazbě, ačkoliv tvrdí, že soud promeškal zákonné lhůty na její prodloužení.

"Vazební důvody trvají, existuje nebezpečí, že by mohl uprchnout, skrývat se a pokračovat v trestné činnosti," uvedl soudce Radomír Koudela. Argumentoval i tím, že Maslák čelí hrozbě vysokého trestu, v tomto případě 12 let vězení.

"Na Slovensku mi hrozilo doživotí a pustili mě z vazby na kauci. Po roce trestní stíhání zastavili, protože bylo nesmyslné a kauci mi vrátili," hájil se Maslák.

Maslák chtěl bezplatné vypracování posudků

Žádal rovněž bezplatné znalecké posudky. Tvrdí totiž, že přepisy odposlechů, které dělala policie, jsou nepřesné a záměrně zkreslené. "V přepisu je uvedeno, že na nějakém místě byla bomba. V odposlechu to ale nikde není," potvrdil Maslákův právní zástupce Marek Freund.

Policejní manévry, zvracení, obstrukce. Soud začal

Reportáž z prvního dne procesu s Maslákem a jeho spolupracovníky

Policie pořídila zhruba 180 hodin odposlechů, cena za znalecký přepis by se mohla podle odhadů pohybovat kolem 50 tisíc korun.

O tom, že je soudce podjatý, mluvil Maslák opakovaně. Obviňoval jej z průtahů nebo mu připomínal, jaké povinnosti soud má.

"Byli jsme sice svědky nějakých vulgarit, ale to je běžná součást naší práce a nemůže nás ovlivnit. Na obžalovaného pohlížejí všichni tři členové senátu především jako na lidskou bytost," vysvětlil Koudela, proč se necítí být podjatý. "Ostatně kdyby se soudci vulgárními útoky nechali ovlivnit a odstoupili, dostali bychom se postupně do stavu, že by o věci neměl kdo rozhodnout," dodal.

V samém závěru více než tříhodinového jednání Maslák upozornil, že podá na rozhodnutí soudu stížnost. "Kdy dostanu písemné vyhotovení?" zajímal se.

Opatření odpovídají Maslákově nebezpečnosti, tvrdí policie

Poté jej ozbrojená eskorta převezla zpět do vazební věznice v Olomouci.

Celou dobu jednání se od něj nehnuli čtyři členové Vězeňské služby, každý v neprůstřelné vestě, s kuklou na obličeji a se samopalem v ruce. Střídali se zhruba po hodině. Další stejně vyzbrojení policisté zajišťovali soudní síň, chodbu i celou budovu soud. Přesný počet policie tají, počítají se však na desítky.

"Bezpečnostní opatření jsou zcela mimořádná a odpovídají nebezpečnosti obžalovaného. Velmi agresivní byl třeba i při odběru DNA nebo při pořizování otisků prstů," připomněla policejní mluvčí Jana Macalíková.

Bezpečnostní opatření při prvním dnu procesu:

Další jednání je naplánováno na pondělí 17. června, kdy začnou vypovídat postižení podnikatelé.

Maslák je souzený kvůli trestným činům vydírání, porušování osobní svobody, šíření poplašné zprávy a nedovolené ozbrojování.

Podle obžaloby jeho gang vymáhal u podnikatelů existující, pochybné i zcela fiktivní dluhy. Když odmítli, byli terčem zastrašování, vyhrožování nebo jim třeba kdosi rozstřílel auto.

Kromě údajného šéfa gangu Masláka, který je jako jediný ve vazbě, vyšetřovatelé obžalovali také třiatřicetiletého Radovana Helise ze Vsetína, o osm let staršího Jana Surého z Hošťálkové a další dva Slováky Tomáše Ďuriše a Vladimíra Haviara, který se postaral o pozdvižení první den procesu, kdy se na chodbě pozvracel a skončil v péči záchranářů (více čtěte zde).


Video