Druhý den akce: Češi zůstali u Skopje

Jednotky NATO v Makedonii pokračují v přebírání dobrovolně odevzdaných zbraní od albánských povstalců. První den se operace účastnili i čeští vojáci. Zajišťovali převoz francouzských vojáků na místa, kde Albánci své zbraně shromažďovali. "Dnes se operace neúčastníme. Mají ji na starosti Britové. Plníme náš původní úkol a hlídáme velení NATO u Skopje," řekl iDNES mluvčí české jednotky Jiří Adamec.
Podívejte se na fotografie.

Operace Hlavní sklizeň (Essential Harvest) začala v pondělí odpoledne. Jejím cílem je shromáždit zbraně a munici dobrovolně odevzdané albánskými povstalci a zajistit jejich zničení.

Hned za první den vydali rebelové přes 400 kusů zbraní, většinou samopalů. Velení NATO označilo první den akce za úspěšný a ujistilo, že odzbrojovací misi neohrozila smrt britského vojáka.

"První den sběru zbraní byl velmi úspěšný. Doufáme, že do tří dnů, tedy do středy, shromáždíme třetinu z celkového předpokládaného počtu 3300," řekl v pondělí mluvčí aliance Alex Dick.

Mise NATO má první oběť
(27.
srpna)

V Makedonii je klid
Situace v Makedonii je relativně klidná, představitelé NATO se však obávají možných dalších střetů mezi Makedonci a etnickými Albánci.

Na úterý byla plánována návštěva asi 350 Makedonců v obci Lesok, ležící uvnitř území, které je stále ovládané albánskými povstalci.

Účastníci autobusové výpravy, kterou zorganizovaly místní noviny, zde mají prý oslavit náboženský svátek a navštívit klášterní komplex v obci.

Mezinárodní i místní představitelé varovali, že cesta může být nebezpečná, neboť oblast je zaminovaná.

Do makedonského hlavního města Skopje má ve středu přiletět generální tajemník NATO George Robertson a ve čtvrtek britský ministr zahraničí Jack Straw, aby se zde setkali s makedonskými politiky a podpořili mírovou operaci NATO.

Makedonci nechtějí pustit své vojáky
Asi 50 Makedonců blokuje silnici v makedonském druhém největším městě Tetovu na protest proti stahování makedonské armády z tohoto území.

Makedonská armáda ale v dohodách slíbila stáhnout se z míst, kde albánští povstalci dobrovolně odevzdávají své zbraně vojákům NATO.

Místní obyvatelé se však obávají, že budou ponecháni bez ochrany před útoky albánských povstalců. Lidé na barikádě blokující silnici v Tetovu vyhrožují, že "ji nikdy neopustí a pryč se vojáci dostanou pouze přes jejich mrtvá těla".

Albánci se vracejí beze zbraní
Mnoho Makedonců obviňuje z nastálé situace v zemi NATO, neboť prý nedokázalo zabránit pašování zbraní ze sousedního Kosova.

Mírové jednotky v Kosovu (KFOR) dnes zadržely dalších 35 patrně albánských povstalců, kteří se snažili překročit hranici z Makedonie do Kosova. Od pátku již tak vojáci KFOR zadrželi 170 etnických Albánců.

Nikdo z 35 zadržených nebyl ozbrojen. Podle mluvčího jednotek KFOR Howarda Rhoadese je to "známkou toho, že pokud jde o příslušníky (povstalecké) Národní osvobozenecké armády (UÇK), tak již nebojují a opouští válečnou oblast".

Vývoj vztahů Makedonie - NATO od podepsání mírové dohody 

13. srpna - Makedonské a albánské politické strany podepsaly mírovou dohodu.

14. srpna - Předseda makedonského parlamentu Stojan Andonov prohlásil, že parlament nebude jednat o ratifikaci mírové dohody, dokud NATO povstalcům neodebere alespoň třetinu zbraní.  Albánští povstalci uzavřeli dohodu s NATO o odzbrojení.
15. srpna - Makedonská vláda formálně schválila rozmístění 3500 vojáků NATO.
Rada NATO schválila vyslání předsunuté jednotky o síle 400 mužů do Makedonie. 
16. srpna - Makedonský parlament oznámil, že začne jednat o mírové smlouvě 31. srpna, pokud NATO do té doby shromáždí třetinu zbraní od albánských povstalců.
17. srpna - Do Makedonie dorazila první předsunutá jednotka NATO: 16 českých výsadkářů, 40 britských a 16 francouzských vojáků.
18. srpna - Do Skopje přiletěla další část z celkem 400 vojáků předsunutých jednotek. Mezi nimi i zbylých 104 českých vojáků z 43. výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. 
19. srpna - Do Makedonie přiletěla stovka britských vojáků z předsunuté jednotky NATO. Další britští vojáci je následovali 20. srpna.
20. srpna - Vrchní velitel sil NATO v Evropě americký generál Joseph Ralston krátce navštívil Makedonii, aby vyhodnotil situaci. Britští vojáci NATO se poprvé setkali s albánskými povstalci.
21. srpna - Čeští výsadkáři se začali rozmisťovat v prostoru budoucího velitelství operace NATO 17 kilometrů východně od Skopje.
22. srpna - Rada NATO schválila odstartování celé operace Hlavní sklizeň (Essential Harvest).
27. srpna - Mise NATO má první oběť. Při průjezdu městem Skopje trefil neznámý útočník britského vojáka do hlavy kamenem. Brit při převozu do nemocnice zemřel. Odpoledne začala operace Essential Harvest. Jednotky NATO odebraly albánským povstalcům asi 400 zbraní. Akce se účastnili i čeští výsadkáři.
28. srpna - Druhým dnem pokračuje odebírání zbraní od povstalců. Česká jednotka plnila svůj původní rozkaz a hlídala velení NATO u Skopje.

Francouzští vojáci účastnící se mírové operace NATO Hlavní sklizeň (Essential Harvest) vybíhají z vrtulníku, který je v pondělí dopravil do makedonské obce Otlja. Ve vsi bylo týž den údajně posbíráno na tři sta zbraní albánských povstalců (27. srpna 2001).

Britští výsadkáři účastnící se mírové operace NATO Hlavní sklizeň (Essential Harvest) v Makedonii registrují zbraně, které byly v pondělí odebrány od albánských povstalců v obci Otlja (27. srpna 2001).

Příslušník francouzských jednotek účastnících se mírové operace NATO Hlavní sklizeň (Essential Harvest) v Makedonii střeží zbraně, které byly odebrány od albánských povstalců v obci Otlja (27. srpna 2001).

Příslušník francouzských jednotek účastnících se mírové operace NATO Hlavní sklizeň (Essential Harvest) v Makedonii střeží zbraně, které byly odebrány od albánských povstalců v obci Otlja (27. srpna 2001).

Britští vojáci hlídají u vesnice Otlja severozápadně od Skopje, kde je jedno ze sběrných míst, na kterých NATO začalo v pondělí shromažďovat zbraně od albánských povstalců (27. srpna 2001).

Makedonci zablokovali v pondělí v Tetovu silnice, aby zabránili armádním jednotkám stáhnout se z dosavadních pozic. Makedonská armáda již dříve slíbila, že opustí místa, kde bude probíhat odzbrojování albánských povstalců. Obyvatelé Tetova se obávají, že bez přítomnosti vojáků zůstanou bez ochrany před případnými útoky vzbouřenců a že NATO nedokáže Albánce odzbrojit (27. srpna 2001).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video