Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Druhý audit: kartu Opencard zachrání pouze to, že se s ní začne platit

  • 86
I druhá prověrka Opencard ukázala, že miliardový projekt je pro Prahu nevýhodný. Informuje o tom týdeník Ekonom. Posudek v řadě bodů potvrdil závěry prvního auditu. Chybou bylo zejména zavedení projektu na základě nereálného byznys plánu a nekvalitní řízení. Opencard může podle druhého auditu zachránit pouze to, že se karta stane elektronickou peněženkou.

Firma e-Fractal, která druhý audit vypracovala, nastiňuje kromě pochybení i řešení. Doporučuje držet se plánu na zavedení elektronické peněženky, která by držitelům karty umožnila menší platby. Jen tak je údajně možné zajistit ziskovost projektu.

Podmínkou pro zavedení elektronické peněženky ale je, aby magistrát uzavřel partnerství s některou z bank, která by pomohla karty a jejich čtečky rozšířit do běžné obchodní sítě.

Už u prvního auditu vyšlo najevo, že vynaložené náklady neodpovídají současnému stavu projektu a že některé kontrakty byly nevýhodné. Další výtkou byla omezená funkčnost karty. Do poloviny loňského roku stál projekt už 888 milionů korun, příjmy byly nulové. - čtěte Opencard už stála 888 milionů, příjmy jsou nulové, ukázal audit

opencard

Kartu Opencard vlastní asi 400 tisíc lidí. Karta slouží obyvatelům Prahy především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je s ní také možné platit parkovné nebo zjišťovat, jakých přestupků se řidiči na území města dopustili. Magistrát ale sliboval více služeb.

Město se ale se závěry nespokojilo a nechalo si na projekt vypracovat další posudek. Ten ve velké míře potvrdil výsledky prvního auditu.

Firma e-Fractal vyčíslila náklady na 735 milionů, přičemž asi 300 milionů fakturoval hlavní dodavatel projektu, firma Haguess. Větší část výdajů spolkl drahý marketing. Na to upozornil i první audit. - čtěte Dopravní podnik "utopil" miliony v neúčinné reklamě na Opencard

Druhý audit ukazuje, že celkový záměr je správný. Za chybu ale označuje to, že zavedení karty Opencard bylo postaveno na nereálném byznys plánu.

Posudek vidí příčiny problémů také v tom, že majitelem veškerých licencí k systému je pouze firma Haguess a Praha má tyto licence pouze propůjčené. Zároveň je nákladné, že město platí licenční poplatky za každou zaevidovanou kartu, tedy i za karty, které nejsou využívány.

Kartu Opencard si zatím pořídilo téměř 400 tisíc Pražanů. Podle mluvčího pražského Dopravního podniku Ondřeje Pečeného si elektronický časový kupón na MHD alespoň jednou koupilo 263 tisíc Pražanů. Minimálně 120 tisíc vydaných karet je tedy zatím nevyužívaných.

Magistrát se k druhému auditu ještě nevyjádřil

Oficiálně se magistrát k druhému auditu, který údajně obdržel už v neděli, vyjádří až poté, co se s ním seznámí vedení magistrátu, odbor informatiky a městská rada.

Kvůli Opencard se vypracovává ještě třetí posudek, který si zadal kontrolní výbor zastupitelstva, aby zjistil, jestli nebyly porušeny zákony. Třetí prověrka by měla být hotova 20. ledna, kontrolní výbor pak zváží případné vyvození trestní odpovědnosti a personální změny na magistrátu.

Trestní oznámení na neznámého pachatele už kvůli projektu podala zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá). Kvůli projektu Opencard také rezignoval ředitel magistrátního odboru informatiky Václav Kraus. - čtěte Kvůli Opencard začaly padat hlavy, lidovci žádají i Bémovu

Kvůli Opencard opustila radu města také opoziční zastupitelka za SNK-ED Markéta Reedová, která projekt nikdy nepodporovala. "Ptala jsem se od samého počátku: proč ten projekt stojí tolik peněz? Proč si je předkladatel tak jistý, že bude vydělávat?", uvedla v on-line debatě se čtenáři iDNES.cz. - on-line s Reedovou čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video