Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhé kolo senátních voleb: lístky budou až ve volební místnosti

  7:21aktualizováno  7:21
Ve 27 volebních obvodech se v pátek a v sobotu opět otevřou volební místnosti. Voliči totiž v prvním kole nezvolili ani v jednom z obvodů nového senátora, budou tedy rozhodovat v kole druhém. Do něho všude postoupili dva kandidáti, kteří v prvním kole dostali nejvíc hlasů.
Hlasovací lístky pro druhé senátních kolo voleb voliči nedostanou předem, ale přímo ve volební místnosti.(Ilustrační foto)

Hlasovací lístky pro druhé senátních kolo voleb voliči nedostanou předem, ale přímo ve volební místnosti.(Ilustrační foto) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hlasování probíhá pouze ve volebních místnostech na území České republiky. V pátek 19. října se volební místnosti otevírají ve 14 hodin a budou otevřeny až do 22. hodiny. V sobotu 20. října mohou jít lidé volit od 8 do 14 hodin.

Volit může občan České republiky, který alespoň druhý den voleb slaví 18. narozeniny. Po příchodu do volební místnosti musí prokázat volební komisi svou totožnost a státní občanství platným občanským průkazem, nebo platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky nebo cestovním průkazem. Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství potřebnými doklady, nebude mu hlasování umožněno.

Hlasovat lze i na voličský průkaz. Volič ho po prokázání totožnosti a státního občanství odevzdá volební komisi.

Hlasovací lístky pro volby do Senátu jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně. Na každém je uvedeno číslo určené losem. Hlasovací lístky jsou opatřeny otiskem razítka pověřeného obecního úřadu v sídle volebního
obvodu. Hlasovací lístky pro druhé kolo senátních voleb voliči nedostanou předem do schránek, ale až přímo ve volební místnosti.

Po prokázání totožnosti obdrží volič úřední obálku a hlasovací lístky. Pak vstoupí do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud tak neučiní, nebude mu hlasování umožněno.

Za plentou volič vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Hlasovací lístek se nijak neupravuje.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, a ty, které nejsou vloženy do úřední obálky. Hlas je neplatný, je-li v úřední obálce více hlasovacích lístků.

Po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí do volební schránky.

Každý volič hlasuje osobně. S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků jiný volič, nikoliv však člen volební komise, a hlasovací lístek za něho vybere, vloží do úřední obálky, a případně i úřední obálku vloží do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Volební komise k němu pak vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vody je méně. Zákaz odebírání vody platí také pro oblast u osady Pekla poblíž...
Potoky u Varů slábnou, vodohospodáři zakázali brát z nich vodu

Vodohospodáři z Povodí Ohře vyhlásili zákaz používat povrchovou vodu, která napájí zdroj pitné vody, přehradu ve Stanovicích. Lomnický potok i jeho přítoky...  celý článek

Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát.
Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho...  celý článek

Stavitel Antonín Zavada v ruinách shořelého dřevěného kostela Božího těla v...
Pojišťovna za zničený kostel vyplatí 20 milionů a pomůže s dalšími náklady

Pojišťovna v případě vypáleného kostela v Třinci-Gutech uhradí zřejmě 20 milionů za zničenou stavbu, i náklady spojené s odstraněním trosek, úklidem požářiště...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.