Sedmnáctiletá pákistánská školačka Hina Chánová čelí výhrůžkám Talibanu.

Sedmnáctiletá pákistánská školačka Hina Chánová čelí výhrůžkám Talibanu. | foto: Daily Telegraph

Pákistánské dívce namalovali extremisté na vrata kříž. Prý je na řadě

  • 69
Po nedávno postřelené pákistánské školačce Malále se o svůj život obává další mladá aktivistka. Islámští fundamentalisté hrozí atentátem také Hině Chánové, i ta totiž bojuje za práva dívek na vzdělání.

"Od okamžiku, kdy mi začali vyhrožovat, nemůžu chodit do školy, nemůžu opouštět domov, dokonce ani na trh nezajdu," řekla britskému deníku Daily Telegraph Chánová. "Jen se modlím, že budu v pořádku," dodala dívka v potemnělém obývacím pokoji její rodiny, jehož zdi zdobí plakáty z kampaně podporující vzdělávání.

Obě dívky pocházejí z malebného údolí Svát, které svého času ovládal Taliban. Júsufzaiovou postřelili cestou autobusem ze školy ozbrojenci, kteří jí způsobili vážná zranění. Z nich se Pákistánka nyní zotavuje v nemocnici v britském Birminghamu. K útoku se přihlásil Taliban, jehož praktiky dívka popisovala ve svém deníku, který zveřejňovala zpravodajská stanice BBC (více čtěte zde).

"Kříž zmizí, terč zůstane"

Několik dní před atentátem na Malálu se na vratech elegantního domu Chánových na předměstí Islámábádu objevil rudý křížek. Hinini rodiče ho smyli, ale o týden později tam byl znovu. Následoval výhrůžný telefonát, který odstranil veškeré pochyby. Rodina poté požádala pákistánskou vládu o ochranu.

"Upozornili nás, že i když smažeme výhrůžné znamení, terčem zůstaneme,"
vypověděl dívčin otec Rajatulláh Chán, který mimo jiné pracuje v organizaci usilující o nastolení míru v Pákistánu. Volající se do telefonu nepředstavil, jen podle něj řekl: "Zabijeme vás. Sledujeme vaši dceru od roku 2008."

Rodina Hiny Chánové žila v údolí Svát, kde se také v roce 2006 poprvé stala terčem pozornosti ozbrojenců. Hinina matka organizovala výstavu tradičních řemesel. Díla vytvořená z krajek a korálků byla na prodej a utržené peníze šly na financování programu pro zvýšení zaměstnanosti žen a na školicí centrum pro ženy.

Druhá nejhorší výchova dívek

Podle zprávy Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) z minulého týdne více než tři miliony dívek v Pákistánu nenavštěvují školu. Pákistán je v tomto ohledu na nelichotivém druhém místě na světě. Organizace Human Rights Watch zaznamenala za letošní rok 96 případů útoků proti školám v Pákistánu.

V konzervativní oblasti, kde se předpokládá, že ženy a dívky budou zůstávat doma, se tato myšlenka nelíbila. Během několika dní visely na domě Chánových v okrese Šangla plakáty odsuzující rodinu, která povzbuzuje ženy k práci.

Výhrůžky vůči rodině se stupňovaly, když se regionem v roce 2007 přehnal Taliban. Chánovi uprchli do metropole Islámábádu o rok později, když je místní policejní šéf varoval, že pokud zůstanou, do 24 hodin je smrt nemine.

Kritika talibanizace

V hlavním městě Hina přitáhla zájem veřejnosti, když na tiskové konferenci kritizovala "talibanizaci" Pákistánu, jíž padly za oběť stovky škol a která zabránila milionům dívek získat náležité vzdělání.

Nyní sedmnáctiletá Hina Chánová zdůrazňuje, že nic nezastaví její kampaň a že se modlí za Malálino uzdravení. "Vzdělání dívek je příliš důležité, než aby to mohl člověk vzdát," prohlásila Hina v úterý tichým hlasem se sklopenýma očima. "Od začátku jsme znali rizika a jen doufáme, že útok na Malálu a vůči mně obrátí více lidí proti extremistům a donutí vládu jednat," dodala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video