Ředitel Zdeněk Šámal vysvětluje Radě ČT stanovisko vedení zpravodajství ČT (6. listopadu 2013).

Ředitel Zdeněk Šámal vysvětluje Radě ČT stanovisko vedení zpravodajství ČT (6. listopadu 2013). | foto: Petr Topič, MAFRA

Šámal nevysvětluje, ale mlží, píše Drtinová o sporu ve zpravodajství ČT

  • 136
Spor o nestrannost zpravodajství uvnitř České televize pokračuje. Nespokojená moderátorka Daniela Drtinová sepsala stanovisko k obhajobě ředitele zpravodajství ČT Zdeňka Šámala. Rozeslala jej Radě ČT i odborníkům, kteří mají celou situaci posoudit. Tvrdí v něm, že Šámalovo vyjádření mlží.

"Při pečlivém čtení vyjádření ředitele Šámala zjistíme, že ani on počet zpráv, v nichž k zásahům došlo, nezpochybňuje, jen je to popsáno tak, aby to trochu pravý stav věci zamlžilo," píše Drtinová.

Odlišný úhel pohledu

Šámal Radě ČT na začátku listopadu rozebral každý z 12 bodů podnětu od části redaktorů, editorů a moderátorů. Mezi ně patří i Drtinová. Zpochybňování nestrannosti zpravodajství ČT odmítl (více o jednání Rady čtěte zde).

Nespokojení zaměstnanci tvrdí, že televize zasahovala do jejich práce. Jmenují především šéfredaktora Petra Mrzenu. Podle stěžovatelů zásahy nastaly v případech, kdy se informace týkaly Hradu, Zemanovců nebo někdejšího křídla Michala Haška v ČSSD.

Podnět se týkal například toho, že vedení zpravodajství odmítalo opakovaně používat záběry Miloše Zemana vrávorajícího nad korunovačními klenoty.

"Záběry indisponovaného prezidenta se v období od 9. do 11. května objevily ve všech třech hlavních zpravodajských relacích," uvedl radním Šámal. Záhy ale doplnil, že "neustálé opakování záběrů nemocného člověka v rámci ČT24" považovalo vedení zpravodajství za neetické.

Drtinová je však přesvědčena, že ČT neměla přijmout vysvětlení z Hradu, ale měla jej podrobit vlastnímu kritickému hodnocení.

"Televize veřejné služby neměla nekriticky přijmout oficiální stanovisko, které jí dá Hrad o nemoci hlavy státu a podle toho neprodleně začít vystřihovat či jinak upravovat autentické záběry prezidenta. Nevíme, zda prezident měl opravdu virózu, jak tvrdil Hrad. Divák by měl mít možnost udělat si názor a závěr sám. Nepotřebuje, aby mu televize, kterou si platí, upravovala realitu," píše moderátorka. Podle ní tak Šámal svým vyjádřením nevysvětluje, ale mlží.

Spor se veřejně řeší už čtyři měsíce

Spor uvnitř zpravodajství začal ven probublávat v srpnu. Tehdy televize stáhla Drtinovou z Událostí, komentářů. Dodatečně jí pak vedení nabídlo moderování Interview ČT24.

V říjnu spor o to, zda je zpravodajství cenzurováno, či nikoliv, vygradoval podnětem 23 redaktorů Radě ČT (později začali nespokojení zaměstnanci uvádět číslo 24). Jejich jména zná předseda Rady Milan Uhde. Zveřejněno bylo jen to Drtinové a odboráře Adama Komerse.

ČT zároveň zveřejnilo petici na podporu ředitele zpravodajství Šámala. Nejprve s veškerými podpisy, pak mluvčí ČT prosila, ať je média nezveřejňují, protože jejich rozeslání byl omyl.

Ředitel ČT Petr Dvořák 20. listopadu představil pětičlennou komisi odborníků, která má posoudit situaci. Z ní o týden později odstoupila novinářka Dana Schmidt (více čtěte zde). Jedenáctého prosince oznámí Dvořák Radě ČT závěr vyšetřování komise a také to, zda a kdo pochybil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video