Drtička zničila cédéčka za 15 milionů

  • 7
Plzeň - Skřípění zubů trhovců připomínal zvuk drtičky, ve které zmizelo zboží za 15 milionů korun. Pracovníci České obchodní inspekce v Plzni zabavili při kontrolách dvacet tisíc kusů nelegálně vyrobených cédéček, DVD nosičů, audio- a videokazet a také 14 tisíc krabiček neokolkovaných cigaret.

Zatímco rozdrcené cigarety končí na skládce, z rozdrcených nosičů vznikají recyklací lavičky nebo plastové desky. "Likvidaci každopádně zaplatí daňoví poplatníci," uvedl ředitel ČOI Václav Havlík.

Plzeňští kontroloři zjistili, že devadesát procent zvukových a filmových nosičů, které se na tržnicích prodávají, jsou pirátské kopie. Upozorňují, že nelegálně vyrobené CD lze poznat podle toho, že nosič nemá klasickou stříbrnou barvu. U videokazet je varujícím znamením nekvalitní obalový papír.

"Pokud se zákazníci přesto rozhodnou videokazetu koupit, není zaručeno, že si domů donesou kazetu s požadovaným filmem. Prodejci ve státních ukazují pouze krabičky, do nichž vloží film až těsně před zaplacením. Mnohdy však nepopsané kazety ve svém skladovacím prostoru zamění," podotkl Havlík.

Přestože kontroloři během roku zlikvidují padělané zboží za několik desítek milionů korun, situace na tržnicích se nijak nemění. "Řečeno meteorologicky - setrvalý stav. Na krátký čas se nám sice podaří narušit chod konkrétní tržnice, během týdne až dvou se jejich sklady opět naplní a prodej běží dál," říká Havlík.

Způsobem, jak co nejúčinněji odhalit a potrestat prodejce padělaného zboží, je společný postup všech zainteresovaných úřadů - celníků, policie, ČOI, finančního a živnostenského úřadu. Každá z institucí má omezený prostor pravomocí, ale společným postupem mohou vše urychlit.

"Například v případě neokolkovaných cigaret - celníci provedou kontroly prodejních a skladovacích prostor, kontroloři ČOI zboží zabaví a mohou ho zničit, pracovníci živnostenského úřadu mohou prozkoumat, zda prodejce splňuje všechny náležitosti opravňující ho k prodeji. Přítomnost policie budí respekt a zároveň ochraňuje kontrolní orgány," pochvaluje si tisková mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Kontroly prodejců nelegálních hudebních nosičů iniciuje i česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI. "Loňský rok byl v tomto směru vůbec nejúspěšnější, protože se nám společnými silami podařilo odhalit 723 případů prodeje pirátsky vyrobených zvukových nosičů. Celková škoda byla vyčíslena na více než 20 milionů korun," podotkl ředitel IFPI Karel Kučera.

Pražská pobočka IFPI odhaduje, že přibližně každé druhé prodané CD je nelegální. "K tomu je však třeba nutné připočítat ještě zhruba 6 milionů cédéček, takzvaných domácích kopií. Jejich výrobu považujeme za stejný přestupek. Jednoduše řečeno - do EU vstupujeme jako největší pirátská výrobna hudebních nosičů," míní Kučera.

Pracovníci České obchodní inspekce v Plzni likvidují tisíce kusů nelegálně vyrobených cédéček. (23. ledna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video