Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se...

Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se otázkami transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Drsná kritika stran od aktivistů. Pětky a čtyřky za služební zákon

  • 68
Vysvědčení, které politické strany těsně před volbami dostaly od zástupců občanských sdružení spojených v Rekonstrukci státu, si za rámeček rozhodně nedají. Nejhůře byly ohodnoceny za služební zákon. Vládní strany ČSSD, ANO a KDU-ČSL za něj dostaly shodně čtyřku, opoziční ODS a TOP 09 pětku.

Rekonstrukce státu hodnotila i přístup parlamentních stran ke zveřejňování smluv na internetu, k nezávislé kontrole hospodaření obcí a státních firem i k transparentnosti přijímání zákonů.

Zkrácenou verzi hodnocení Rekonstrukce státu pošle do 2,3 milionů domácností, a jejich hodnocení tak může přispět k hlasování voličů v senátních a komunálních volbách. Kompletní zprávu občanská sdružení zveřejnila na internetu na stránkách http://www.rekonstrukcestatu.cz/rokpote

„Asi jsme jim za služební zákon mohli dát všem pětku“

Stranám, které schválily služební zákon, občanští aktivisté vyčítají, že ustoupily od původního principu zákona, vzniku nezávislého generálního ředitelství státní služby, což byla podmínka ODS a TOP 09, aby zákon spolu s vládou podpořily.

„TOP 09 prosadila spolu s ODS výrazné oslabení standardů u služebního zákona,“ napsal do hodnocení Rekonstrukce státu Martina Fadrný. „Asi jsme mohli všem stranám za služební zákon dát pětku,“ řekl David Ondráčka ze sdružení Transparency International.

Z kritiky Sněmovnou schváleného služebního zákona, který ve středu bude schvalovat Senát, by měl určitě radost prezident Miloš Zeman, který považuje odstranění politických náměstků ze zákona. Jinak ho bude vetovat a je připraven obrátit se na Ústavní soud. (více o schválení služebního zákona zde)

Jestliže v hodnocení snahy o odpolitizování a profesionalizaci státní správy opoziční pravicové strany vybouchly a vládní dostaly čtyřku, za snahu o zveřejňování smluv států a obcí na internetu dostala TOP 09 jako jediná jedničku, protože její poslanec Jan Farský to aktivně prosazuje. Spolu s ANO a lidovci dostala tato strana jedničku ještě za prosazování nezávislé kontroly hospodaření obcí a státních firem. Konkrétně jde o rozšíření pravomocí NKÚ.

Kriticky aktivisté hodnotí ANO i ČSSD, pozitivně jim vyšel Úsvit

Kriticky se Rekonstrukce státu vyjádřila k chování hnutí ANO i ČSSD. „Přestože ANO mělo řadu opatření Rekonstrukce státu v prioritách svého předvolebního programu, po volbách tyto systémové změny prioritou být přestaly. ANO se spolu s koaličními partnery přihlásilo k zákonům Rekonstrukce státu v programovém prohlášení a plánu legislativních prací. Klíčové zákony, jako je zákon o registru smluv a zákon regulující nominace do dozorčích rad, které měli připravovat experti ANO, nejsou ale ani po devíti měsících připraveny,“ vytkl hnutí ANO garant projektu Rekonstrukce státu Pavel Franc.

Výhrady mají političtí aktivisté i k sociální demokracii. „Poslanci ČSSD předkládají v mnoha případech pozměňovací návrhy, které jdou proti zásadním principům původních návrhů (registr smluv, NKÚ). Poslanci ČSSD také hlasují proti návrhu zákona o registru smluv ve výborech,“ napsal do hodnocení Ondráčka.

Nejlépe v bodování přístupu k protikorupčním zákonům u Rekonstrukce státu vyšel opoziční Úsvit přímé demokracie. „Ačkoli aktivně zákony nepředkládají, jejich hlasování je většinou v souladu se stanovisky Rekonstrukce státu,“ zhodnotil Úsvit Jiří Boudal ze sdružení Frank Bold. Úsvit dostal za přístup ke všem sledovaným zákonům dvojku. U žádného zákona v očích aktivistů Rekonstrukce státu nepropadl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video