Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Drsná finta, jak obrat stát: místo sociálních dávek pěstounská péče

Vychytralci přišli na způsob, jak legálně zneužít dávky od státu. Rodiče ze sociálně slabých rodin se dohodnou s příbuznými, aby jejich děti naoko přijali do pěstounské péče. Pokud soudy žádost schválí, přijdou si nepoctivci jednorázově na osm až 10 tisíc korun. Měsíčně pak dostávají více peněz, než kdyby pobírali jen jiné sociální dávky.

S pokusy zneužít pěstounství se setkaly například soudy na severní Moravě. "Takové případy se vyskytují. Mám také poznatky od soudců, že v poslední době přibylo žádostí o pěstounskou péči ze strany příbuzných," řekla iDNES.cz místopředsedkyně Okresního soudu v Bruntálu Hana Beranová, která má na starosti opatrovnickou agendu.

Nepoctivci v minulosti už uspěli u okresních soudů v severních Čechách. "Nejčastěji žádost podávali prarodiče. Pokud šlo o sociálně slabé rodiny, soud jim vyhověl," uvedla mluvčí Okresního soudu v Mostě Marie Tesařová.

Podle Tesařové se takto věci řešily léta, téměř zavedené pravidlo ale začal v roce 2008 měnit Krajský soud v Ústí nad Labem. U něj několikrát neuspěli s odvoláním příbuzní, jejichž žádost o pěstounskou péči byla okresními soudy zamítnuta.

"Krajský soud se snaží o to, aby zejména okresní soudy v Mostě, Chomutově a Teplicích zavedly jednotnou praxi rozhodování v těchto věcech. Tedy aby děti nebyly svěřovány do pěstounské péče příbuzným," sdělila mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.

dávky pěstounské péče

- příspěvek při převzetí dítěte (dle věku dítěte): 8 000 až 10 000 Kč

- příspěvek na úhradu potřeb dítěte (dle věku dítěte): 3 680 až 6 975 Kč

- odměna pěstouna (pokud nebere plat, podle počtu dětí a případné závislosti na pomoci pěstounů): 3 126 až 17 193 Kč

- příspěvek na zakoupení auta (pouze pro pěstouny, kteří mají v péči nejméně čtyři děti): nejvýše 100 000 Kč

Pozn.: Dávky pěstounské péče jsou součástí státní sociální podpory.

Podle Jeřábkové má apel krajského soudu oporu v zákoně o sociálně-právní ochraně dětí. "Ten říká, že se zprostředkování pěstounské péče neprovádí, pokud podal návrh příbuzný dítěte nebo fyzická osoba blízká," dodala s tím, že soud takovou výzvu vydal i proto, že ho na zneužívání systému upozornily kompetentní úřady.

dávky státní sociální podpory

- přídavek na dítě (dle věku dítěte): 500 až 700 Kč

- sociální příplatek (dle věku dítěte a životního minima rodiny): 320 až 1 125 Kč

- příspěvek na bydlení (dle místa bydliště, počtu lidí v domácnosti, nájmu nebo vlastnictví): 3 356 až 14 597 Kč

- rodičovský příspěvek (dle doby čerpání): 3 000 až 11 400 Kč

Pozn.: Sociálně slabí lidé mají za určitých podmínek nárok také na pomoc v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc).

Doporučení soudu v Mostě zafungovalo. Jakmile tamější soud přestal děti svěřovat příbuzným pěstounům, klesl rapidně celkový počet žádostí. "Před rozhodnutím krajského soudu jsme řešili zhruba čtyři žádosti měsíčně, teď nám přijde tak jedna za dva měsíce," dodala Tesařová.

Další rána pro pěstouny

Situace vede odborníky k zoufání. Kvůli několika podvodníkům to totiž před soudy a úřady budou mít těžší lidé, kteří nekalkulují s penězi a o dítě se chtějí skutečně postarat.

"Pokud bude efekt takový, že soudci nebudou zvažovat svěření do pěstounské péče prarodičům, tak je to špatně. Znamená to totiž, že se děti, o které se příbuzní skutečně chtějí starat, ale nemají na to prostředky, dostanou do dětských domovů," upozornila Lucie Vránová ze Střediska náhradní rodinné péče.

"My se snažíme lidi pro pěstounství získat. Zachovat děti v rodinách mimo ústavy. Dětí, které pěstounskou péči potřebují, je stále mnoho. Když média začnou psát ještě o podvodnících, kteří na tom chtějí vydělat, situaci to může jen zhoršit," řekla Vránová.

"Každý případ zasluhuje posouzení podle konkrétních okolností. Někdy jsou skutečně nejvhodnějšími pěstouny příbuzní," řekla soudkyně Hana Beranová a dodala: "Bylo by výhodné, kdyby se iniciativa vedla v tom směru, aby příbuzní měli stejné podmínky pro pěstounskou péči jako ostatní žadatelé."

To by znamenalo, že i příbuzní by museli projít psychologickými testy a posuzováním krajského úřadu. Právě to nyní podle Beranové k žádosti nepotřebují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video