(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Česko zakáže 16 nových syntetických drog, poprvé nařízením vlády

  • 53
AH-7921, Pentedron, nebo 4-FA. Šestnáct chemikálií, které berou životy, se nově objeví na seznamu zakázaných drog. Poprvé se tak stane ne prostřednictvím novely zákona, ale rychlejším nařízením vlády. Mělo by pomoci předběhnout obchodníky s nebezpečnými látkami.

Do meziresortního připomínkového řízení dorazil materiál s návrhem, aby vláda rozšířila seznam nejnebezpečnějších drog o 16 nových psychotropních látek, jejichž výskyt odborníci zaznamenali i v Česku. Přitom užití i velmi malého množství může způsobit zástavu srdce nebo otravu.

Nových syntetických drog rychle přibývá

Lidé, kteří na drogách vydělávají, se snaží své obchody udržet vývojem nových chemikálií. Stačí zaměnit jeden chemický prvek a na světě je nová látka, která není zakázanou drogou. „Jsou země, které mají vytipovaných třeba dalších 500 látek, o kterých ví, že by mohly být připraveny,“ popsala odbornice na drogovou problematiku Alena Ondroušková.

Například Kriminalistický ústav Praha v letech 2012 a 2013 identifikoval přibližně 90 nových syntetických drog. „Pokud chemici v zajištěných vzorcích analyzují nějakou novou látku, která ještě není na seznamu, tak tento poznatek oznámí Národnímu monitorovacímu středisku a to posléze tuto informaci předává do Lisabonu,“ popsala mluvčí Kriminalistického ústavu Praha Petra Srnková. 

V Lisabonu sídlí Agentura EU pro drogy. Ta v roce 2013 zachytila 81 látek, u pěti z nich první výskyt nahlásilo Česko. I proto budou nejspíše brzy následovat další nařízení vlády se zákazem drog.

Na seznamu, dostupném v knihovně připravované legislativy, jsou chemické sloučeniny vyrobené jen k tomu, aby byly užívány jako drogy. Mimo jiné jde o syntetické kanabinoidy nebo opioidy.

„Všechny zařazené látky jsou chemické speciality, které nemají průmyslové ani terapeutické využití. V současné chvíli je známé pouze jejich zneužití jako nelegální drogy,“ píše se v důvodové zprávě.

Seznam nejnebezpečnějších drog nyní čítá 66 položek. K nim přibude zmiňovaných 16 chemikálií. Je ale možné, že seznam bude po vydání nařízení vlády ještě delší. „Kolegové nejspíš přijdou ještě s dalšími nebezpečnými látkami,“ řekla iDNES.cz Alena Ondroušková, vedoucí Inspektorátu omamných a psychotropních látek.

Pravidla umožňující rychlejší legislativní proces vláda schválila v březnu roku 2013. Tehdy odsouhlasila novelu zákona o návykových látkách, jež umožnila rozšiřovat seznam drog nařízením vlády, nikoliv novelou, s jejíž pomocí přidání trvalo i dva roky. Nařízení vlády je rychlejší, protože na rozdíl od novely nemusí absolvovat cestu parlamentem k rukám prezidenta (více čtěte zde). Letos nového institutu vláda využije vůbec poprvé.

Vypořádání připomínek včetně notifikace Evropské komisi by mělo být hotovo o prázdninách. Následně by vláda měla vydat nařízení, jež by látky zakázalo. Po jeho otištění ve sbírce zákonů by obchod a zacházení s těmito drogami mohli postihovat policisté a soudy. 

Nařízení ovšem počítá s tím, že využití zůstane zachováno pro výzkumné, vědecké a velmi omezeně také terapeutické účely. „Protože jinak bychom ochromili laboratoře nebo třeba Kriminalistický ústav Praha,“ vysvětlila Ondroušková.

Zákaz urychlila zkušenost s Amsterdam shopy

K rychlejšími postupu zákonodárce nabádá to, že Česko slouží jako tranzitní země, skrze kterou proudí drogy do dalších evropských států.

Rychlost rozhodování

Zákaz syntetických drog nařízením vlády má být rychlejší než novela. Vláda přitom tuto formu zákazu použije poprvé od roku 2013, kdy si nový způsob boje s drogami schválila. Podle šéfky Inspektorátu omamných a psychotropních látek Aleny Ondrouškové aktuálnímu návrhu předcházelo jednání pracovní skupiny, následně návrhy nebezpečných látek z několika institucí včetně policie a celní správy, a poté připomínkování seznamu. Do procesu vstoupila také nová evropská legislativa, kterou zmiňuje důvodová zpráva (celou ji najdete zde).

„Vedle primárního cíle, kterým je zejména ochrana zdraví obyvatel České republiky před nežádoucími účinky nových drog a zabránění jejich masivnímu rozšíření na nelegálním trhu, přináší toto opatření také sekundární efekt. Tím je fakt, že Česká republika nebude legální vstupní branou těchto látek na společný evropský trh,“ podotýká důvodová zpráva.

Rozhodnutí rychleji řešit nové chemické drogy přišlo po zkušenosti s Amsterdam shopy. Tedy kamennými obchody, jež prodávaly nebezpečné chemikálie a kalkulovaly s tím, že látky zatím nebyly zakázány jako drogy. Právě dlouhého legislativního procesu obchodníci využívali a obchodů s drogami přibývalo. 

Snaha nové chemikálie s psychotropními účinky omezit uťala rozmach těchto prodejen. Mnohem hůře se legislativa vypořádává s prodejem po internetu. „Samotný internetový prodej nařízení neřeší,“ připouští Ondroušková. Přes internet se syntetické drogy prodávají často. V důvodové zprávě se o prodeji v českých e-shopech píše u většiny látek navrhovaných na seznam drog.

Syntetické drogy jsou nový fenomén. Podle Ondrouškové se v Česku první objevily v letech 2008 a 2009. Prvních 33 chemikálií se na seznam dostalo v roce 2011.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video