Drogově závislí by mohli mít centrum

Znojmo - Téměř čtyři roky trvala snaha znojemských odborníků na prevenci drogových závislostí o otevření takzvaného kontaktního nízkoprahového centra. To by mělo pomáhat jak lidem drogově závislým, tak těm, kteří s drogou teprve experimentují, tak i jejich rodičům či přátelům. Po jednání zástupců města Znojma s protidrogovými odborníky se zdá, že by nové nízkoprahové centrum mohlo začít fungovat ještě koncem tohoto roku.

Dům ve státním vlastnictví v centru Znojma na ulici Horní České nabídl městu k dlouhodobému pronájmu okresní úřad. Jednalo by se o bezplatný, nebo symbolický nájem za jednu korunu s možností následného přenechání objektu. Nemovitost bude ale potřebovat peníze na opravu. V odhadu ceny rekonstrukce se zástupci města a okresu rozcházejí.

"Počátkem týdne jsme si společně prošli objekt v centru města, kde by nízkoprahové centrum mohlo být. Jeho úprava by podle našeho odhadu vyšla zhruba na milion korun. Šlo by navíc o investici do cizího majetku. Proto budeme nejdřív chtít, aby byl zvolen způsob, jakým bude nemovitost převedena na město. Všechny materiály pak půjdou na jednání městské rady koncem srpna a poté i do zastupitelstva počátkem září.

Pokud bude návrh schválen, tak bychom mohli okamžitě začít se stavebními úpravami," uvedl místostarosta Znojma Jaroslav Slušný. "Objekt by po úpravách mohl už příští rok sloužit svému účelu," dodal.

"Z jednání mám dobrý pocit. Pan místostarosta vyjádřil přesvědčení, že město do toho půjde. Bude ale samozřejmě záležet na schválení projektu v radě i zastupitelstvu. Podle našeho odhadu by navíc šlo v případě rekonstrukce o nižší, zhruba půlmilionovou částku," řekl protidrogový koordinátor znojemského okresního úřadu Zdeněk Kratochvíl, podle kterého půjde v případě Znojma řádově o stovky klientů nového zařízení.

"Hlavně jde o to, aby nízkoprahové centrum mohlo v nějaké rozumné podobě co nejdříve sloužit. Co se týče platů zaměstnanců, ty pokryje státní dotace ministerstva práce a sociálních věcí. Teď je tedy potřeba připravit materiál pro jednání městské rady. Na tom už pracuji společně s občanským sdružením Podané ruce. To bude zalištovat chod centra po odborné a personální stránce," sdělil dále Kratochvíl.

Pokud tedy městské zastupitelstvo celý projekt počátkem září schválí, sejde se ještě v polovině téhož měsíce okresní protidrogová komise. "Třicátého září je totiž poslední termín k zaslání projektů na meziresortní protidrogovou komisi pro získání dotace právě na naše kontaktní centrum. To bychom měli stihnout," dodal okresní protidrogový koordinátor.

Občanské sdružení Podané ruce již dokonce dostalo od ministerstva práce a sociálních věcí na provoz znojemského centra tři sta čtyřiceti tisícovou dotaci. "Už koncem roku můžeme začít s nabídkou každodenního kontaktu s našim pracovníkem v centru. Součástí základního servisu by byly hygienické služby, výměnný program, sociální poradenství, konzultace a podobně. Již od začátku by tam měl být člověk, který bude pracovat na vytvoření kontaktů v terénu, tedy streetworker. Konečnou
škálu služeb bychom ale časem chtěli poskytovat přesně podle potřeb znojemských klientů centra. Jejich mapování ale bude trvat roky," uzavřel Jiří Libra ze sdružení Podané ruce, které kromě Brna působí i v Olomouci, Uherském Hradišti, Prostějově, Třebíči, Kyjově a dalších městech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video