Ve středoamerickém Mexiku umírají denně lidé kvůli boji drogových gangů (říjen

Ve středoamerickém Mexiku umírají denně lidé kvůli boji drogových gangů (říjen 2011) | foto: AP

Drogová válka ve Střední Americe: 1 z 50 mladíků se nedožije 31 let

  • 50
Jeden z padesáti dvacetiletých mužů ze Střední Ameriky zemře do svých 31. narozenin násilnou smrtí. Tento počet se stále zvyšuje a už dosáhl "kritického bodu", varuje OSN v čerstvé zprávě o vraždách ve světě. Loni podle ní bylo na zeměkouli zavražděno 468 tisíc lidí, nejvíc v Africe a v Americe.

Rozšíření drogové války ve Střední Americe zapříčinilo ohromný nárůst vražd v celém regionu. "Prosazují se na svém území, označují si teritoria a nebo bojují s úřady, organizované zločinecké bandy používají kruté násilí zcela bezhlavě," varuje čerstvá zpráva, podle níž situace ve Střední Americe a Karibiku dosáhla "kritického bodu

Vraždy podle kontinentů

Ze 468 tisíc zavražděných v roce 2010 podle UNDOC pocházelo 36 procent obětí z Afriky, 31 procent z amerického kontinentu, 27 procent z Asie, 5 procent z Evropy a jedno procento z Oceánie. 

undoc.org

Počet usmrcení se zvyšuje v souvislosti s používáním střelných zbraní mezi členy početných gangů překupníků narkotik. A umírají hlavně mladí muži. "Jeden z padesáti dnes dvacetiletých mladíků zemře dřív, než dosáhne 31 let," informuje dokument.

"Vzrůstající násilí přesahuje míru únosnosti," uvedl předseda UNDOC, Jurij Fedotov. Zločinnost v oblasti stoupá od roku 2007, a to i přesto, že například v Mexiku prezident Felipe Calderón v témže roce zahájil válku proti kartelům. Podle UNDOC zesílení kriminality souvisí s rozvojem té které země, nárůst kriminality byl patrný třeba v letech 2008 až 2009, kdy svět ovládla finanční krize.

Celá zpráva v angličtině zde

Podle Fedotova by násilí na americkém kontinentu pomohlo omezit důsledné dodržování mezinárodního Protokolu o střelných zbraních. "Ratifikace a implementace Protokolu o střelných zbraních je zcela zásadní," zdůraznil s tím, že jde především o omezení ilegálního prodeje zbraní. Na ostatních kontinentech se počet zavražděných podle dokumentu nezvyšuje.

Muži umírají na ulici, ženy doma

Zpráva také upozornila, že globálně oběti i pachatelé pocházejí především z řad mužů. Mezi loňskými 468 tisíci zavražděných bylo 20 procent žen. A zatímco muži přijdou o život většinou na ulici, ženy umírají hlavně doma: rukou blízkého příbuzného (v naprosté většině současného nebo bývalého partnera).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video