Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drobil schválil modernizaci Prunéřova. Jde Čezu na ruku, tvrdí ekologové

  8:59aktualizováno  9:13
Ministerstvo životního prostředí schválilo návrh energetického gigantu ČEZ, jak kompenzovat modernizaci hnědouhelné elektrárny Prunéřov II bez nejlepších technologií. Navrhuje například do roku 2019 vyřadit z provozu Prunéřov I. Ministerstvo je spokojeno, ekologové ale zuří. ČEZ opil Drobila rohlíkem a nechal si zadní vrátka, míní.

Tepelná elektrárna Prunéřov. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Společnost ČEZ nepoužila v plánech na modernizaci elektrárny Prunéřov II nejlepší dostupné technologie, ale technologie s nižší účinností. Musela proto přijít s takzvanými kompenzačními opatřeními a vypouštěné emise "nějak srovnat".

Ministerstvo životního prostředí si dalo podmínku, že ČEZ sníží roční emise o více než 205 tisíc tun oxidu uhličitého. ČEZ podmínku překonal. Navrhuje nemodernizovat elektrárnu Prunéřov I, ale k roku 2019 ji vyřadit z provozu a od 1. lednu 2016 pak převést jeden z bloků elektrárny Prunéřov II do omezeného provozu na 1 500 hodin za rok.

co musí čez splnit

Elektrárnu Prunéřov I k roku 2019 vyřadit z provozu
Od 1. 1. 2016 pak převést blok B21 elektrárny Prunéřov II do omezeného provozu 1 500 hodin za rok
Snížení vypuštěných emisí nesmí převést na žádný jiný zdroj v portfoliu ČEZ spalující fosilní paliva
Uspořené finanční prostředky investovat do bezemisních zdrojů energie
Vysadit parkovou nebo liniovou výsadbu v zastavěných územích a na zastavitelných plochách obcí v počtu 200 tisíc kusů

"Těmito opatřeními se v letech 2016 až 2018 každoročně uspoří 358 tisíc tun oxidu uhličitého a v období 2019 až 2023 pak každoročně 1 675 tisíc tun oxidu uhličitého," uvádí ministerstvo životního prostředí s tím, že celkově dojde v období let 2016 až 2023 k úspoře 9,446 milionů tun oxidu uhličitého, což je hodnota vyšší, než hodnota určená ministerstvem. To požadovalo celkem 5,13 milionů tun.

Ministerstvo tak opatření elektrárny schválilo a může být spokojené. Ne tak ekologové, kteří si stěžují, že ČEZ opil ministerstvo rohlíkem.

Je to trik!

"Čezu se rozhodně nevyplatí investovat do zastaralých bloků a celkem logicky tak počítal s jejich odstavením. Paradoxně však dosluhující elektrárnu využil k tomu, aby splnil podmínku EIA a ještě si předloženou kompenzací otevřel zadní vrátka pro připravovanou evropskou legislativu, která podmínky provozu uhelných elektráren výrazně zpřísní," míní Jan Šrytr z Ekologického právního servisu s tím, že staré elektrárny, jako jsou Prunéřov I nebo nerekonstruované bloky Prunéřova II evropské limity v budoucnu nesplní.

Současnost a blízká budoucnost - program obnovy uhelných zdrojů Skupiny ČEZ.

Šrytr dodal, že návrhy Čezu jsou navíc v rozporu s dlouhodobou strategií, kterou energetická společnost má. "Na webových stránkách, kde je strategie zveřejněna, počítá ČEZ s odstavením elektrárny Prunéřov I v roce 2015. Kompenzačními opatřeními, které elektrárna předložila ministerstvu, tak životnost Prunéřova I paradoxně prodlužuje," dodal Šrytr.

To však ČEZ popírá. "ČEZ s tím ve strategii již řadu let nepočítá, Ekologický právní servis pracuje se starými informacemi. V říjnu 2008 vedení ČEZ schválilo aktualizaci plánu odstavování elektráren a odstavení elektrárny Prunéřov I bylo předpokládáno až v roce 2023. Plány se mění neustále a reagují na aktuální vývoj. Jde opravdu o zkrácení provozu elektrárny tak, aby bylo vyhověno požadavkům ministerstva životního prostředí," uvedla mluvčí společnosti Eva Nováková.

ČEZ a ministerstvo si rozumějí

Podobně mluví i ministerstvo. "ČEZ v dlouhodobé strategii provozu uhelných elektráren z roku 2008 uvažuje s provedením ekologizace elektrárny Prunéřov I a provozem do roku 2025. Tato strategie byla Ministerstvu životního prostředí předložena současně s návrhem kompenzačních opatření," uvedla mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová s tím, že ministerstvo se řídí podle předložených podkladů a ne podle webových stránek.

Neznalost dlouhodobých plánů energetické společnosti ministerstvo odmítá. "Naopak při ověřování kompenzačního návrhu ministerstvo podrobně analyzovalo všechny dostupné dokumenty, které byly předloženy navrhovatelem. Veškeré hodnoty emisí škodlivin jsou měřitelné a oxid uhličitý se bude ověřovat na základě provozních hodnot," dodala mluvčí.

Jan Šrytr z Ekologického právního servisu ale navržené kroky odmítá. "Jakákoliv kompenzační opatření neřeší vůbec podstatu prunéřovské kauzy. Podstata spočívá v tom, že ČEZ se snaží protlačit projekt, který je nezákonný. Projekt i s kompenzačními opatřeními nebude vyhovovat požadavkům českých i evropských právních předpisů, a tudíž nemá být povolen," zdůraznil.

Ministerstvo to odmítlo. "Projekt komplexní obnovy tří bloků elektrárny Prunéřov II je podle názoru energetických odborníků Ministerstva životního prostředí plně v souladu s platnou legislativou v oblasti ochrany ovzduší," uvedl resort pro iDNES.cz.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bouře na Českokrumlovsku lámala stromy
V noci se přes jih Čech přehnaly bouřky, bez proudu byly tisícovky lidí

Během noci postupovaly od jihu na severovýchod Česka silné bouřky. Několik stovek domácností v jižních Čechách zůstává bez elektřiny. Dodávku energie se do...  celý článek

MUDr. Martin Anders (9.8.2017)
Čekárny psychiatrů praskají ve švech. Obor je podfinancovaný, říká odborník

Čekárny psychiatrů praskají ve švech a pacientů dál přibývá. Nových specialistů se přitom i kvůli podfinancování oboru nedostává. Pomoci by mohla centra...  celý článek

Vězně ve výkonu trestu ve věznici Oráčov na Rakovnicku v těchto dnech...
Vězni dostanou přidáno. Pár stovek jim nepomůže, mají statisícové dluhy

Pracující vězni mají od dubna příštího roku dostat přidáno. Stát věří, že díky tomu ubude těch, které hned po propuštění semelou staré dluhy a vrátí se proto...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.